Takový telefon tu dlouho nebyl. Všichni vyrábějí jen placky s displejem a až na občasnou hardwarovou spoušť fotoaparátu (hlavně u Sony) jste odkázáni na dotykový displej. A restrikce Androidu, který už není tak otevřený, jako byl na svém začátku.
Z bezpečnostních důvodů je to možná dobře (jak pro koho), ale telefon nemáte ani zdaleka pod svou kontrolou. PinePhone běží na Linuxu a rozhodně se ho nemusí bát vlajkové lodě. Čtyřjádrový Allwinner A64 a 2 GB operační paměti odpovídají deset let starým smartphonům. Jeho výkon je ještě o něco nižší než současné nejlevnější telefony. Kamera má jen 5 Mpx a ta přední pouze 2 Mpx.
Tenhle telefon není pro každého
Jenže funguje, má LTE a telefonovat s ním můžete také. Má výměnný 2800mAh akumulátor kompatibilní se Samsungem Galaxy J7. Displej typu IPS s poměrem stran 18:9 a rozlišením 1440 × 720 px je velký 5,95" (ale schází mu oleofobní vrstva proti otiskům prstů). Nabíjecí konektor USB-C doplňuje sluchátkový jack, Wi-Fi je zde jen pomalé 802.11n, Bluetooth 4.0 také není k chlubení. A 16GB úložiště už vůbec ne. Kompletní specifikace najdete na webu.
Tento telefon není pro masy. Tvůrci jej chtějí rozšířit mezi technologickou komunitu, což by při dalším vývoji mohlo pomoci nejvíce. Nasadili proto raději nízkou cenu 150 dolarů a předem varují, že případný vadný pixel na displeji není důvodem k reklamaci.
Líbí se vám PinePhone?
Když z telefonu sundáte zadní plastový kryt, můžete snadno vyměnit akumulátor, vložit microSIM (ano, ten větší formát, takže budete potřebovat redukci) či paměťovou kartu microSD. Ta bude potřeba, neboť 16 GB vnitřní paměti se zaplní velmi brzy.
Na telefonu není Android, ale běží na Linuxu. Dostanete jej s předinstalovanou upravenou distribucí, přičemž ji můžete změnit za jinou. Aktuálně existuje 17 fungujících distribucí Linuxu, které si pro tento telefon můžete stáhnout. A funguje to i tak, že ji nahrajete na kartu microSD, vložíte do telefonu a bootujete přímo z ní. Některé distribuce umožní i fungování s účtem Googlu. Nainstalovat můžete tyto distribuce:
- postmarketOS
- Ubuntu Touch (UBports)
- Mobian
- SailfishOS
- PureOS
- Fedora
- Arch Linux ARM
- Manjaro ARM
- Maemo Leste
- Nemo Mobile
- KDE Neon
- NixOS
- LuneOS
- Sxmo
- openSUSE
- AVMultiPhone
- GloD
Hlavně je zde ale vypínač šesti komponent. Pomoci tenkého šroubováku můžete zakázat a opět povolit modem (mobilní data), Wi-Fi, mikrofon, přední a zadní kameru a sluchátkový jack. Ideální pro lidi, kteří si přední kameru běžně přelepují páskou. Softwarové přepínače těchto funkcí totiž nemusí být stoprocentně bezpečné, zatímco fyzické odpojení ano.
zdroj: Android Police