No ja nevim lidi, jestli se to nejk vyznamneji ujme, pokud to
a/ nepujde s cenou podstatne dolu, nez u prvni generace
b/ vykon musi byt jeste vetsi a hlavne museji nejak bud doladit emulaci a nebo nejak dostat SW na tuhle platformu
c/ Intel a ted uz i AMD, by museli dost usnout a nc nedelat...
Mam tu novej notas s Intelovskou i7kou a ze by mi teda nejak chybela 16h vydrz, to fakt nemuzu rict ani nahodou..
Ja tuhle aktivitu ARMu vitam a tesim se ze snad jednou by se mohlo rozsirit i neco jineho modernejsiho a efektivnejsiho nez x86 architektura, ktera je tu s nami uz hodne let.
Mimochodem a to asi hodne z vas prekvapi, v soucasnych procesorech Intel a AMD jsou integrovany ARM jadra, na kterych bezi minix u Intelu a security procesor u AMD :)
Jestli chcete něco modernějšího a efektivnějšího, než je x86, asi by to chtělo se podívat jinde, než na 34 let starou architekturu.
Modernější sice je, pokud slovem modernější myslíte novější. Efektivnější zcela evidentně není, protože i přesto, že se dnes už vyrábí 7nm procesem, není schopna porazit 14nm x86.
ARM je jednodušší. A to je celá její výhoda. To je důvod, proč je i v těch x86 procesorech ARM jádro, to je důvod, proč se ARM tak rozšířilo. V okamžiku, kdy chcete ale dosáhnout vysokého výkonu, rázem ta jednoduchost padá. Jádra se zvětšují, energetická náročnost roste a ty báječné výhody, které vypadaly tak nadějně, se vytrácí.
To platí pro AMD. Intel na to používá tzv. minute Intel Architecture, což je x86 jádro Quark (trošku jako modernizovné Pentium z 90. let) - to je ta nová verze, co běží na Minixu. Předtím než na ni přešel, tak tam byl systém ThreadX, ale ten běžel na ARC, ne ARM. ARC jsou jiná licenční jádra od firmy Synopsys. Samozřejmě je ale možné, že Intel ještě někde jinde taky pro nějaký řadič nebo řídící jednotku používá nějaké schované jádro ARM.
ARM je sice starej a má taky nabaleno hodně balastu, ale ARMv8 (64bitová architektura) to zase pročistil a je to pokud vím hodnoceno jako docela dobrá instrukční sada. I když zase třeba proti x86 chybí 256bitové SIMD (SVE zatím nikdo nepoužil a asi je míněné pro superpočítače/HPC, ne do normálních jader).
Jak píšete, ten rozdíl je hlavně ve fetch/decode, takže rozdíl v ceně/spotřebě/ploše je u primitivních malých jader, kdežto u výkonných architektur už je to malé procento, které nemusí moc rozhodovat. Aspoň zatím, třeba se ukáže, že ARM kvůli jednoduššímu dcode bude schopný vyškálovat IPC/single-thread výkon dál. Na druhou stranu má x86 iirc zase výhodu kompaktnějšího kódu, což taky může něco udělat (aplikace má větší šanci se vejít do instrukční L1 cache).