Přechod firmy Apple na procesory ARM v Macích/Macboocích vyvolal (často asi poněkud fanouškovské) debaty o tom, že tato architektura v budoucnosti vytlačí procesory x86 z osobních počítačů úplně. Když jsme tu před dvěma týdny měli zprávu o tom, jak se vyvíjí stav tržních podílů na trhu procesorů mezi Intelem a AMD, šlo jen o tu část trhu, která je tvořená „tradičními dinosaury“. Web Tom's Hardware ale nakonec získal i čísla i pro podíl procesorů ARM proti klasickým x86, takže se můžeme podívat, jak velká část trhu PC už je mimo tradiční platformu.
Čísla, jež jsou opět od Mercury Research, udávají za Q2 2022 pro procesory ARM tržní podíl 9,5 % proti 90,5 % čipů x86. Je to podíl v oblasti klientských počítačů, tedy desktopů a notebooků, nikoliv ale serverů.
Téměř desetina není vůbec málo. Podle Mercury Research byl podíl ARMu před dvěma lety, v druhém kvartálu roku 2020 (a tedy těsně předtím, než Apple začal prodávat počítače s ARM procesorem M1), ještě nižší než 2 %. Nicméně zajímavé také je, že rychlý růst se možná už vyčerpal – nebo aspoň dočasně. Podíl ARMu rychle stoupal od čtvrtého kvartálu roku 2020 (3,4 %) během následujících čtyř čtvrtletí: 5,9 %, 7,0 %, 8,3 % a 10,3 % v Q4 2021. Tehdy tedy už dokonce přesáhl 10 %, ale zajímavé je, že od té doby zase trochu klesl. V Q1 2022 byl dokonce 11,3 %, ale teď spadl až na 9,5 %.
Podle Mercury Research podíl ARMu klesl kvůli tomu, že prodeje počítačů Apple údajně v druhém kvartálu letoška šly o poznání dolů (toto by odpovídalo zprávě od IDC, dle níž prodeje Maců v Q2 2022 klesly meziročně o 22,5 %, více než celkový trh, kde průměrně pro PC vychází pokles prodejů o 15,3 %). Macy byly to, co ARM vytáhlo nad desetiprocentní podíl, takže menší zájem o ně zase podíl zhoršil. Na druhou stranu se prý lehce zlepšil tržní podíl čipů ARM oproti x86 v chromeboocích.
Otázka teď je, zda toto zaškobrtnutí v růstu není jen dočasné – což je klidně možné, pokud prodeje Applu spadly jen kvůli krátkodobým faktorům – a později se ARM vyšvihne ještě výrazně výš. Podíl počítačů Apple Mac je nicméně celosvětově menší než 10 %, takže pokud by se to výrazně nezměnilo, možná už v nich více potenciálu není.
Další velký nárůst by se tedy asi musel dít pomocí oněch chromebooků (nebo PC s Linuxem) a asi by se také muselo začít prodávat výrazně více ARM notebooků (nebo obecně PC) s Windows. Tento byznys Qualcommu je zatím evidentně hodně malý (bude menší než ta 2 %). Uvidíme, zda se třeba nepovede nějaký boom po příchodu architektury Nuvia, do níž fanoušci ARMu vkládali velká očekávání…
V serverech pořád hvězda ARMu stoupá, už prý má 7 %
Na druhou stranu v serverových procesorech zatím ARM pořád, zdá se, expanduje, byť v tomto případě už se bavíme o číslech z jiného zdroje – od analytické firmy Omdia. Její metodika je odlišná od té Mercury Research, například také uvádí vyšší tržní podíl procesorů AMD proti Intelu. V druhém čtvrtletí roku 2020 podle Omdia měl Intel tržní podíl 69,5 %, AMD 22,7 % a konečně ARM 7,1 %.
Tip: Graviton3 přichází: první procesor s architekturou ARM Neoverse V1, 5nm proces a sedm čipletů
Znamenalo by to, že na jeden serverový procesor ARM připadají tři procesory AMD (a skoro deset Intelů). A to by přitom v tomto čísle měly být započítané procesory Graviton, které tlačí Amazon ve svých mamutích cloudových službách AWS, což je pravděpodobně zdaleka největší složka těch sedmi procent pro ARM.
Nicméně když se podíváte do tabulky Tom's Hardware, jak se podíly vyvíjejí, je růst ARMu hodně rychlý, před rokem v Q2 2021 byl jeho podíl jen 4,1 %, takže meziročně to máme zlepšení o 73 %. Je ovšem také pravda, že to byl zrovna výkyv a jinak se ARM v serverech, zdá se, od Q1 2021 až po Q1 2022 držel okolo 4,9 % a na oněch 7,1 % vyskočil až v druhém kvartálu, takže nelze úplně narýsovat nějaký trend. Tato čísla od Omdia jsou také jen předběžná, firma prý dál studuje nějaké vstupy a faktory, takže možná výsledky ještě trochu zreviduje.
Nicméně tento 7% podíl už může být dost významný a podobně jako u Epyců může být odrazovým můstkem k dalšímu růstu, byť do toho bude ještě promlouvat hodně různých věcí. Situaci například komplikuje to, že ARM posiluje hlavně skrz hyperscalery, kteří si jako Amazon v podstatě platformu budují sami, ale jejich procesory nejsou volně na prodej pro ostatní potenciální provozovatele.
Zdroje: Tom's Hardware, IDC