tady jde že pořád funguje aliance Wintel. A za tu dobu ten software tak prorostl s x86 že změna je prakticky nemožná. Mac je svět sám pro sebe a Linux... jednoduše i s Macem pochybuji že se to kdy přehoupne přes 12%.
Výkon ARM čipsetů sice poskočil ale není vhodný software - MS nemá důvod podnikat to co Apple, to je jiný svět kde kompatibilita je nadevše.
Je taky otázka, jak se Apple podaří další generace, jestli dokáží dostatečně zvednout výkon a zda to bude více pomocí výrobního procesu a taktů případně počtu jader a nebo přímo vylepšení ve vnitřní architektuře, protože bez toho se jim nepodaří dlouhodobě držet vývoj. Další věc, jak moc bude zákazníkům dlouhodobě jedno, že ty stroje prakticky nejdou ani vylepšit a ani opravit. U NTB jsou na to zákazníci celkem už zvyklí, ale u stolních a hlavně u nejvyšších konfigurací moc nevím.
Nemožnost zrestaurovat interní storage může být začátkem konce nezávislého sekundárního trhu. Řada majitelů Maců nemá problém s vyšší cenou nového stroje, jelikož toho starého je schopna se za slušnou cenu zbavit. Jaký bude v budoucnu zájem o stroje s nedefinovatelnou životnosti uživatelský neopravitelné storage? Ale možná chce Apple jen tento trh stáhnout pod sebe oficiálními repasy.
Zajímavá možnost, jen nevím, jak to jde dohromady se snahou států o prosazení práva na opravu. Apple chce monopol na HW, mít pod kontrolou prodej SW i servis, tohle jde proti sobě a příliš drahý servis ve výsledku může zákazníky odrazovat. Celá ta úvaha typu: Zlevníme to na výrobě a tím získáme větší marži, dál vyděláme na drahém servisu, protože to máme uděláno tak, že to jinak nejde, se nakonec proti Apple může časem obrátit. Nepopírám výhody, ale jde o to, kolik za tu výhodu zákazník zaplatí a samozřejmě, pokud bude ztížený prodej dál, může to hrát svou roli, protože tím se ty výrobky stanou fakticky ještě dražší.