„Každý router Turris kromě funkcí běžného domácího směrovače dokáže analyzovat provoz mezi Internetem a domácí sítí a identifikovat podezřelé datové toky. Při jejich odhalení upozorní na možný útok centrálu Turris, která porovnává data z ostatních připojených routerů a vyhodnocuje nebezpečnost detekovaného provozu. V případě útoku centrála vytvoří a distribuuje aktualizace do celé sítě a začne tak chránit všechny uživatele zařízení Turris,“ uvedl výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, Ondřej Filip. „Název projektu Turris je odvozen z latinského výrazu pro věž. Ty často sloužily pro včasná varování před útoky, což velmi dobře vystihuje hlavní myšlenku a smysl naší služby.“
První prototyp routeru Turris (foto: CZ.NIC)
CZ.NIC letos vyrobí asi 1000 kusů Turrisu. Zájemci se o ně mohou přihlásit na oficiálním webu turris.cz, kde se dozví i další podrobnosti. Organizace bude Turris dlouhodobě pronajímat k testování za pouhou symbolickou korunu. CZ.NIC na projektu nechce vydělávat, ale získávat zkušenosti pro efektivní bezpečnostní systém. První routery se už začínají vyrábět, celá série bude dokončena mezi listopadem a prosincem.
V tuto chvíli (8:47) už ale zbývá jen necelých 200 modelů, takže si s registrací raději pospěšte, pokud chcete ochránit vlastní síť a ještě pomoci českému internetu.
Z čeho se Turris skládá
- procesor Freescale P2020 se dvěma jádry architektury PPC taktovaný až na 1,2 GHz
- dedikovaný WAN port (s nezávislým připojením do procesoru)
- 4× LAN porty připojené přes výkonný switch chip
- SO-DIMM slot pro DDR3 paměť (osazený pravděpodobně 2 GB paměti)
- 2× miniPCIe sloty, z nichž jeden bude obsazen výkonnou Wi-Fi kartou kompatibilní s 802.11a/b/g/n
- externí Wi-Fi antény
- flash paměť minimálně 128 MB
- slot na micro SD kartu
- 2× USB 2.0
- na routeru běží systém OpenWRT
Zdroj: CZ.NIC