V krabičce dostanete SSD a separátně i hliníkový plíšek sloužící jako pasiv. Ten můžete, ale i nemusíte nalepit. Někdy bývá podobný pasiv součástí lepších základních desek. Podle Adaty má tento pasiv schopnost snížit teploty až o 20 °C, což je trochu přehnané. Ovšem v případě použití v konzoli PS5 doporučuje použití pasivu i přímo Sony.
Jde o oboustranné SSD se čtyřmi paměťovými čipy, dvěma čipy DRAM od Samsungu a řadičem Innogrit IG5236CAA místo častěji používaného Phisonu. 176vrstvé NAND čipy typu TLC na sobě mají logo Adata, ale jejich výrobcem bude zřejmě Micron.
Blade v názvu odkazuje právě na pasiv, respektive gravírované geometrické tvary. Předchozí Gammix S70 (bez označení Blade), který jsme testovali spolu s konkurenčními modely, měl výrazný pasiv. Ten nešel použít ve všech typech počítačů či konzolí.
Gammix S70 Blade se prodává ve variantách až do 4 TB. Reálná kapacita tohoto terabajtového modelu je díky typu použitých čipů 953 GB, většinou je to jen 931 GB. Díky tomu tak máte vlastně 22GB bonus.
Udávaná rychlost je 7400 MB/s pro čtení a 6800 MB/s pro zápis. V případě osazení v PS5 je uváděná rychlost pro čtení lehce nižší: 6300 MB/s. Pro testování jsem využil desku Gigabyte Z690 Aero G a naměřil jsem čtení 7100 MB/s. U zápisu se mi ale nepodařilo dosáhnout proklamovaných hodnot. Vše měřeno s nejnovějším firmwarem 3.2.F.83.
Záleží také na tom, do jakého slotu v základní desce SSD osadíte. Slot připojený místo chipsetu přímo do procesoru bude mít nižší latenci a potenciálně poskytne i o něco vyšší propustnost. Reálný sekvenční zápis dosáhne i za nejlepších podmínek 5130 MB/s.
Disk využívá pseudoSLC cache pro prvních 128 GB zápisu, poté klesne rychlost na zhruba 2000 MB/s. Někde u 630 GB pak následuje další pokles, což může mít spojitost s opatrnějším přístupem řadiče kvůli snaze o dobrou životnost disku (wear levelling). Ale to je jen hypotéza. Adata dává záruku 5 let a garantuje 740 TBW (740 cyklů přepisu na každou buňku).
IOPS udávané výrobcem činí 750K pro oba směry a naměřené dosahují hodnot 677K a 530K. Na čipu jsem naměřil během zápisu 77 °C a v klidu krátce po testu 55 °C.
Na webu Adaty si můžete stáhnout utilitu SSD Toolbox, která ukazuje zdraví disku včetně údajů S.M.A.R.T. Umí například i klonování disku, ovšem jen pokud se předem zaregistrujete. Nebo lépe využít software od Acronisu.
Tohle SSD má celkově dobrý poměr cena/výkon, seženete jej už za zhruba 1500 Kč. Zároveň nabízí dostatečně vysoké rychlosti a i s dodávaným chladičem se vejde do tenkých notebooků. Také Innogrit se ukázal jako schopný řadič, byť proklamovaného vysokého zápisu tak úplně nedosáhl.