Tá aktualizácia sa inštaluje automaticky iba ak je ten prepínač zapnutý, čo by štandardne nemalo byť.
Ráno som už inštaloval a narýchlo testoval môj 9700X a vyzerá to nasledovne:
CPU-Z jednovláknové: 0%
Speedometer 3.0: 3-8%
NodeJS: 4-9%
Normálne tomu až nemôžem uveriť. Zadarmo výkon navyše aj mimo hier.
Keď teraz porovnám 9700X s Intel 13700K v práci tak taký Speedometer je až o 23% rýchlejší (na Ryzene).
Tie nové Intel procesory to budú zrazu budú mať o pár percent ťažšie vďaka tejto aktualizácii.
To ale není výkon zadarmo, to je výkon, který AMD původně avizovalo, který dostaneš, ale nedostal jsi (protože AMD to testovalo s již opraveným prediktorem ve Windows)
Ked má autor k dispozícii na otestovanie 7950x a mal tam už aj tú záplatu, tak tam mohol zbehnúť niake testy a nie len brať veľké peňáze za copy-paste do translatora.
Sa už teším keď tieto novinárske esá nahradí AI a chalani si budú hľadať poctivú robotu na stavbe (:
Problém je, že ten počítač není nachystaný na testování a já nejsem expert na testování, takže bych nerad uváděl nějakou matoucí blbost. Ty zprávy o tom, jestli to funguje, nebo ne, se dost různí, tak radši nechci přidávat šum.
Zkusil jsem aspoň Geekbench 6, ale dostal jsem výsledky prakticky beze změny. Otázka je, jestli to třeba nebylo proto, že se efekt té aktualizace aplikoval už před restartem (tím jak to bylo náhle, tak jsem neměl připravené testy před) - nezdá se mi to pravděpodobné, ale nevím. A zase kdybych to odinstalovával, tak zase není jistota, jestli odinstalace funguje a nějak to v systému nezanechá stopy... Předpokládám, že to někdo brzo otestuje pořádně.
Pokud to ale nemám naměřené blbě, tak
Geekbench 6.2.2 (Windows 11, VBS on, DDR5-4800) před:
ST: 2971 MT: 18092
Po:
ST: 2967 (-0,13 % ?) MT: 18108 (+0,09 %)
Takže v rámci chyb měření, ale jestli je to tím, že ta aktualizace neměla efekt, nebo to je prostě blbě změřené, to nevím...
Super, ďakujem za testík. Takto podložené vlastnými číslami je to hneď iné kafe :)
Čítal som niekoľko podobných správ od užívateľov, že namerané výsledky ako na videu od Hardware Unboxed sa im nepodarilo dosiahnuť. Počkal by som na ten celý 24H2 update a nie len túto aktualizáciu čo rieši len scheduler ...
"AMD uvádí, že posun výkonu by měl být „velmi podobný“ jako mezi dosavadní verzí Windows 11 23H2 a preview verzí Windows 11 24H2. Tato formulace připouští možnost, že Windows 11 24H2 obsahují ještě nějaké další změny, které mohou mít nějaký dopad na výkon, ale jsou spíše okrajového charakteru."
Ja som aktuálne preč z domu, tak sám nemôžem otestovať :(
Keby som bol konšpirátor Zubíík, tak by som skoro povedal, že Intel zasiahol a MS musel Zen zase pribrzdiť ;p
Také děkuji za test.
Stihl jsem otestovat Kraken javascript.
Čistě ST záležitost. A výsledky taktéž na úrovni chyby měření.
Asi půl hodiny jsem koukal do správce úloh. A udělalo se mi špatně.
Najít minutu (co běží test) aniž by se něco nepustilo na pozadí, je skoro nemožné.
Win11 jsou indické peklo.
Závěr:
Jestli že záplata upravuje prediktor, tak jednoduchý kód bez rozsáhlého větvení bude bez změny.
Což jsou snad všechny benchmarky.
Jestli upravili scheduler, tak ST zátěž bude také bez změny.
Však si stačí vzpomenu jaký dopad měli záplaty na Spectre a Meltdown.
V syntetických testech to nebylo špatné. Problémy nastali při přepínání mezi úlohami.
V lehké MT zátěži.
EDIT:
Hry jsou lehká MT zátěž.
CPU počítá několik málo věcí.
28. 8. 2024, 22:19 editováno autorem komentáře
Nejde asi až tak moc o to, jaký je to kód - větvení je v kódu vždycky (i když predikovatelnost se různí, takže trošku to asi působit může)
.
Tady jde ale asi hlavně o to, jestli ten program v první řadě vůbec trápí ty ochrany proti Spectre. A ty ho nemusí skoro vůbec postihovat, pokud funguje tak, že si jede ve svém procesu nebo procesech, nevolá moc systém a I/O a jen si pracuje pořád na svém písečku (datech v paměti), dokud nevyplivne nějaké výsledky.
Aby se dostavil efekt těch ochran (mitigations) proti Spectre a téhle jejich optimalizace, tak musí docházet k přepínání mezi aplikací a jádrem OS, například protože aplikace komunikuje po síti, nebo čte a zapisuje na SSD (vzpomeňte si na to, kde jsme v roce 2018 při řešení těch chyb pozorovali větší propady výkonu - nejvíc to IIRC bylo asi při práci s diskem).
K tomu vyprazdňování BTB a resetování prediktoru větvení, kterého se ty optimalizace týkají, totiž dochází při volání do jádra nebo přepínání procesů. Celá ta optimalizace je o tom, že to přepínání mezi procesy a volání procesů do jádra, které předtím opravy Spectre zpomalily, se teď zase o trošku zrychlí, protože se to bude dělat víc efektivně.
Moc bych se nedivil, kdyby se to v tom Geekbench opravdu neprojevilo (teď jsem trošku googlil a v roce 2018 tehdejší verze Geekbench moc propad neutrpěla, takže to může být ten případ, že vlastně není odkud ten dřív ztracený výkon obnovovat).
Hry ale komunikují s ovladačem GPU, mají nějaký ten datový provoz (i síťový, ale multiplayer se asi většinou nebenchmarkuje?), takže u nich je větší šance, že vám mitigace Spectre žerou nějaký výkon, a tím pádem je prostor pro to, aby se část dostala zpátky tím, že tyhle optimalizace to jejich žraní trošku zredukují.
“Aby se dostavil efekt těch ochran (mitigations) proti Spectre a téhle jejich optimalizace, tak musí docházet k přepínání mezi aplikací a jádrem OS” - pokial pocet vlaken CPU bude mensi ako pocet naraz beziacich procesov (a to je o niekolko radov), tak prepinanie kontextu a prepisovanie registrov asi dochadzat bude. Pokial sa procesu nevyhradi vlakno.
A přibude i dalši oprava zvyšující výkon, AMD chystá fix pro vysoké latence při komunikaci mezi čiplety, které jsou u 9950x 2x vyšší než u 7950x. Na Zen5 jsem se hodně těšil a plánoval jsem upgrade, ale ten launch byl tak strašlivý, že jsem to odložil a začal uvažovat, že zatím koupím zlevněný Zen4 a udělám upgrade na Zen6. Toto vrací naději do původních plánů, ale je vážně šílené, jak moc to AMD podělalo a že bylo vydání uspěchané. Doufám, že se někdy dočtu více o zákulisí tohoto vydání, proč se tak stalo a kdo za to mohl.