Nedivím se, většina lidí ballot screen buď ignoruje nebo si prostě něco vybere, většinou asi IE. A ti znalí si nainstalují svůj prohlížeč dřív, než se ballot screen vůbec stáhne. Já jsem třeba před pár dny instaloval OS na nový netbook (dodané Win7 byly tak zabordelené balastem, že jsem použil jen číslo a udělal čistou instalaci), počas instalace se mi stáhly nějaké aktualizace, mimo jiné ballot screen, vybral jsem v něm IE (jen proto, aby mě to už neotravovalo) a později nainstaloval FF, který používám primárně.
Přítelkyně zase už třičtvrtě roku odkládá výběr, protože 1. nemá na to čas a 2. v podstatě ani neví o co jde. Používá IE, ale umí zacházet i s FF, u mě s tím nemá problém. Ale nechce instalovat něco jiného, když jí to stávající splní co potřebuje, tak ji do ničeho nenutím.
O jaké účinnosti se tady jako mluví? Ballot je o tom, že uživatel si explicitně musí vybrat jeden z prohlížečů, to je obecným smyslem. A v tom je účinný velmi. Že od toho čeká např. Opera, že se zvýší její podíl, to přece není účinnost, to je vychcanost neschopného, který se stébla chytá. To s účinností ballotu jako takového nemá vůbec nic. Kdokoliv si může nainstalovat jakýkoliv prohlížeč, jenže to holt musí dodat něco, co předčí konkurenci. Žadnej byrokratickej ballot to nezmení, ani změnit nemohl.
"Kdokoliv si může nainstalovat jakýkoliv prohlížeč, jenže to holt musí dodat něco, co předčí konkurenci."
To neplati. Akykolvek sucasny konkurencny prehliadac je lepsi nez 8 rokov stary IE6, pripadne IE7 a uzivatelia ich aj nadalej pouzivaju vo vysokej miere. To, ze su tieto prehliadace pouzivanie nehovori nic o ich kvalite, ci funkcnosti, ale o previazanosti systemu s prehliadacom z jednej strany a prisposobovanie stranok pre tieto prehliadace z druhej strany. Web je tym urceny jednou firmou, ktora urcuje jeho pravidla na zaklade vlastnych pravidiel (implmentacie webovych standardov).
Ballot screen neriesi nejake primitivne zviditelnenie Opery, ale ide o moznost zmeny prehliadaca, pripadne o upgrade starsich verzii Internet Explorera.
A ballot nie je jedina zmena, ktoru MS musel vykonat, aby splnal podmienku interoperability. V IE8 musel byt zmeneny predvoleny rezim zobrazenia z kompatibilneho rezimu na standardny, co ma za nasledok z jednej strany respektovanie webovych standardov, ale z pohladu MS generovanie zoznamu stranok, ktore su urcene pre starsie verzie IE, aby sa rendering IE8 prepol do kompatibilneho rezimu.
Dalsie ustupky boli vykonane v sposobe instalacie alternativnych prehliadacov, kde sa pri instalacii zobrazovalo hlasenie, ze by tento softver mohol poskodit system.
Statistiky je potrebne este zohladnit podla podielu jednotlivych verzii IE. Ak je zaznamenany prepad IE6 a IE7 na ukor IE8, tak to znamena uspech, pritom z pohladu podielu IE sa nemusi jednat o markantny rozdiel.
A na zaver pripominam, ze statistiky od GlobalStats zobrazuju len surove a nicim neupravovane data. To znamena, ze pri globalnom zobrazeni je naviac dat z USA (4 miliardy hitov) a potom z Brazilie (1,2 miliardy). Taka Cina sa podiela na statistikach len 400 milionmi hitov. Teda tieto data su nevyvazene na rozdiel napriklad z NetApplications, kde sa prideluje k datam aj vaha na zaklade poctu obyvatelov a ich pripojeni.
Opera zaznamenala predsa uspech uz pri podani staznosti, podpore ostatnych vyrobcov, presadeni restrikcii v systeme a v prehliadaci (uprava predvoleneho zobrazenie stranok v IE8).
S podielmi alternativnych prehliadacov to nemuselo prilis zamavat, ale prechod z IE6, IE7 na IE8 vdaka ballotu je predsa uspech. Nikto uzivatelov nenuti k vyberu a ani k prechodu na iny prehliadac.
Co ste cakali vy? V Europe, kde polovicu uzivatelov tvoria ti, co maju bud vypnute aktualizacie alebo pouzivaju alternativne prehliadace... Tym sa ballot ani nezobrazil.