O obřím úspěchu OpenAI netřeba dlouze diskutovat. Společnost se od svého založení v listopadu 2015 dokázala během relativně krátké doby vypracovat do takového stavu, že dnes po boku obřích nadnárodních institucí udává směr v oblasti umělé inteligence. OpenAI ale neusíná na vavřínech a se svojí popularitou chce jít ještě dál.
Slovy Alzáka „Miliardu uživatelů týdně, miliardu uživatelů týdně“
Generální ředitel OpenAI Sam Altman na konferenci DealBook Summit odhalil ambiciózní plány růstu. Z dosavadních 250 milionů týdenních uživatelů (údaje ze srpna 2024) dosáhl ChatGPT podle nového milníku 300 milionů aktivních uživatelů týdně. A co víc, během příštího roku chce společnost toto číslo zvýšit až na ambiciózní 1 miliardu aktivních uživatelů.
Aby se společnost dokázala vůbec přiblížit takovému číslu, musí neustále inovovat své služby, masivně investovat do výstavby datových center nebo navazovat strategická partnerství (například s Applem a integrací ChatGPT do Siri). Podle Sama Altmana projde aktuálně skrze ChatGPT přes miliardu zpráv denně.
Tento růstový plán je klíčovou součástí strategie společnosti, která se snaží upevnit svou pozici na trhu s generativní umělou inteligencí. OpenAI čelí tvrdé konkurenci nejen od menších startupů podporovaných Amazonem, jako je xAI a Anthropic, ale i od technologických gigantů, jako jsou Google, Meta, Microsoft a Amazon. Odhaduje se, že by celkový trh s generativní AI mohl během deseti let dosáhnout ročních tržeb ve výši jednoho bilionu dolarů.
V rámci těchto ambicí OpenAI najala svou první marketingovou ředitelku, Kate Rouch, dříve působící v kryptospolečnosti Coinbase. Její přijetí naznačuje větší důraz na marketingové aktivity s cílem oslovit širší publikum a rozšířit stávající uživatelskou základnu. Dostat se do širšího povědomí se společnost pokusila například nedávno oznámeným vyhledávačem SearchGPT, jehož cílem je poskytnout snadnější přístup k vyhledávání a potenciálně oslovit další publikum.
Pro zajímavost, celková hodnota OpenAI se za dva roky od spuštění chatbota ChatGPT vyšplhala na 157 miliard dolarů, přičemž od jednoho z hlavních investorů, Microsoftu, získala přibližně 13 miliard dolarů.
Zdroj: CNBC