Vyhraje mamon na rozumem?Férové by bylo referendum.Z průzkumu v Čechách (mě nikdo neoslovil,můj hlas tedy chybí) je zřejmé,že lidem,kteří chtějí zimní (přirozený) čas,jde právě o tu přirozenost,která je tu staletí a lidé jsou tudíž tak nastavení.Firmám opět jen o zisk,protože letní čas v jejich očích snižuje náklady (výdaje) na spotřebu energie (osvětlení parkovišt,provozů atd).
Hlasoval jsem pro letní, ale je mi to obecně jedno. Co mě spíše zaráží, že, ač toto není samozřejmě prkotina, tak jsou mnohem důležitější otázky, na které se nás nikdo neptá. Pokud jde takovou anketu realzovat pro změnu času, proč ne třeba k jiným otázkám a pak dle toho i udělat změny? Jako vždy to asi bude tím, že na tomto moc nezáleží, obćané budou mít radost, že se vyjádřili a do toho důležitého ať se nes..ou.
Evropska unie se zase jednou ukazala jako totalni hovada na n-tou.
Takze nemci nahodej letni cas, cesi zimni a slovaci letni, takze s prejezdem mezi sousedicima zemema si budem furt pretacet hodinky.
Kdyby se blbost dala krajet, tak by ji EU mohla rozdavat, to je strasny, jaky v tom eu jsou ignotranti pomateny joudove negramotny, to snad ani nemuze byt pravda.
Ten, kdo hlasuje pro SEČ není idiot. Ani ten, kdo hlasuje pro SELČ.
Celý tento spor spíš ukazuje na určitou absurditu zavedeného "pořádku" v rozdělení času, pevně daného "čísla" na našem výtvoru (hodinách), kdy se chodí celoročně do práce, škol, apod. Na jednu stranu je přítomnost nějakého řádu potřeba, na druhou strnu to může vzněcovat tyto rozkoly. Takže osobně rozumím obou stranám. Zastánci SEČ si to možná uvědomují, anebo jen SEČ berou jako něco "přirozeného"; zastánci SELČ zas zřejmě chápou, že zavést plošně jeden čas je snazší, než dotlačit firmy k úpravě pracovní doby.
Zatím však (asi) ještě nezazněla jedna možnost "do pranice". Všechny hodiny a budíky povinně s příjmem DCF77. Každý den by se čas pomyslně o kus posunul. Jako svítání by se označila třeba 6. hodina. Nebo nultá. To je vlastně úplně jedno, jak si to označíme. Každý den po celý rok by tak svítalo v těch našich "6 hodin". Možná, že by to pak bylo lepší i pro tu zvěř. Světlo od tmy ještě rozpozná, takže by si byla schopná propojit svítání s poučkou "nechoď na silnici". A člověk by ráno vstával a v noci spal po celý rok tak, jak je mu nejpřirozenější.
Avšak chápu, že je to představa poměrně utopická, takže ji berte s patřičnou rezervou. :-)
"Pokud návrh projde, poslední povinná změna času nastane 31. března 2019, případně 27. října 2019. Datum bude záviset na tom, jestli si členské země ponechají jako trvalý čas letní, nebo standardní pásmový (nesprávně označovaný jako zimní). Komise tak nakonec o využívání pouze letního času nerozhodne sama. Předseda Jean-Claude Juncker věří, že sousední státy si tuto otázku rozhodnou koordinovaně mezi sebou."
A cetl jsi ten clanek? Vzdyt je to zrejme, jsou to imbecilove!
To by bylo hezké ve chvíli, kdy by den trval stále stejnou dobu po celý rok. Což, jak víme, v našich podmínkách není. Takže o co méně rizika by bylo při ranních cestách do práce, o to více by ho bylo při večerních cestách z práce. Stávající systém času, vázaný na rotaci země, možná není dokonalý, ale je rozhodně nejlepší z možných.
Těch nehod se asi nijak vyhnout nedá. Mnoho lidí pracuje ve vícesměnném provozu a končí v práci třeba až v 10 večer, a to už není světlo ani v létě s letním časem. Takže nejvíc jsem pomýšlel převážně spíš na vliv na (nejen) lidský organismus.
Jak už bylo řečeno, každému vyhovuje něco jiného, ale jsem zastánce spíše stálého východu než západu. Vždyť s letním časem by v zimě svítalo až okolo 9. hodiny (a ještě by nějakou dobu trvalo, než se plně rozední). Tady bych asi pomýšlel na ty děti ve školách. Nemyslím jen přechody, ale vždyť i očních vad je čím dál víc. A místo čtení při denním světle se koukat na ty mnohdy otřesné blikající zářivky, které jednak nejsou nic moc už od výroby a pak je ještě k tomu ani nikdo dlouho nemění... Výsledek je pak snad ještě horší než koukání do 50Hz CRT obrazovky.
Zkrátka vstávání za rozbřesku a usínání za soumraku je to nejpřirozenější, co může být. Mouchy vylétají ve dne, můry v noci -- neřídí se podle hodinek, ale podle skutečného astronomického stavu. Vše ostatní není problémem měření času jako takového, ale pracovní doby/rozložení dne. Kritiku tak pak nemůžeme svádět na čas, ale na zaměstnavatele. A dokud se nějakým zásadním způsobem nezmění pracovní doba nebo nebudeme zcela nahrazeni roboty, všem se zavděčit nedá. Vždycky někdo bude pracovat až do soumraku, ať bude čas jakýkoliv.
Když tedy uvážím vše, co tu padlo, ač jsem spíš odpůrce posunů času 2x do roka, jsem asi buď pro zachování stávajícího střídání, anebo přizpůsobovat den podle východu Slunce (ovšem to by se čistě realisticky nemohlo zavést už příští rok).
Jinak jsem pro návrh SilentCry, jen s tím vylepšením, že jakmile by se každý z nás vrátil domů, hodinky by začaly počítat zase pomaleji. :-)
Nevím, jak chodí do školy děti dnes. Ale když jsem vstával a cestoval do školy (a to není zas nějak dávno), tak byla tma asi tak 4 měsíce, navíc v létě jsou dva měsíce prázdniny, tak tam jsem si to světlo ráno taky moc neužil. Jezdil jsem z vesnice do města, tak jsem musel vstávat dřív, tak třeba to děcka ve městě mají jednodušší...
Jestli si mám vybrat mezi tím, že bude v zimě tma jen ráno a už odpoledne + v létě svítat ve 4 a stmívat se v 8, NEBO že bude v zimě tma i dopoledne a pak až večer + v létě svítat v 5 a stmívat se v 9... tak mám osobně jasno. Ráno jdu prvni věc zavřít se do práce a čas na radosti venku mám až odpoledne, tak preferuju mít světlo odpoledne.
Dávat do souvislosti oční vady se zářivkami v době, kdy děti od útlého věku tráví čas koukáním do displejů, to je odvážné.
S čím ovšem souhlasím je přirozenost vstávání a usínání. Bohužel, ani to už není realizovatelné, protože pro spoustu lidí začíná život teprve se setměním. Asi už nikdo nechce být otrokem práce a veškerý svůj produktivní čas trávit jen dřením se (naštěstí už ne na poli). Vždyť by nám po třičtvrtě roku nezbyl ani čas na rodinu, s dnešními pracovními nároky.
Bavíme-li se především o základních školách -- ony už děti chodí ze škol AŽ ve 4 hodiny a později? To se týká možná 8./9. třídy při občasném odpoledním vyučování. Alespoň ve spojení s "ze skoly chodi casteji samotne" tomu nerozumím. Takže pro VĚTŠINU dětí je opravdu lepší, když se setmí už ve 4, než když vyjde slunce až v 10 hodin, protože většina dětí chodí do školy na osmou (pokud vím), zatímco návrat obvykle bývá dříve než ve 4.