Názor k článku Čekají nás už jen dvě nebo tři střídání času. Češi chtějí spíš ten „zimní“ od nfsmaniac - Těch nehod se asi nijak vyhnout nedá. Mnoho...

  • 12. 9. 2018 22:27

    nfsmaniac

    Těch nehod se asi nijak vyhnout nedá. Mnoho lidí pracuje ve vícesměnném provozu a končí v práci třeba až v 10 večer, a to už není světlo ani v létě s letním časem. Takže nejvíc jsem pomýšlel převážně spíš na vliv na (nejen) lidský organismus.
    Jak už bylo řečeno, každému vyhovuje něco jiného, ale jsem zastánce spíše stálého východu než západu. Vždyť s letním časem by v zimě svítalo až okolo 9. hodiny (a ještě by nějakou dobu trvalo, než se plně rozední). Tady bych asi pomýšlel na ty děti ve školách. Nemyslím jen přechody, ale vždyť i očních vad je čím dál víc. A místo čtení při denním světle se koukat na ty mnohdy otřesné blikající zářivky, které jednak nejsou nic moc už od výroby a pak je ještě k tomu ani nikdo dlouho nemění... Výsledek je pak snad ještě horší než koukání do 50Hz CRT obrazovky.
    Zkrátka vstávání za rozbřesku a usínání za soumraku je to nejpřirozenější, co může být. Mouchy vylétají ve dne, můry v noci -- neřídí se podle hodinek, ale podle skutečného astronomického stavu. Vše ostatní není problémem měření času jako takového, ale pracovní doby/rozložení dne. Kritiku tak pak nemůžeme svádět na čas, ale na zaměstnavatele. A dokud se nějakým zásadním způsobem nezmění pracovní doba nebo nebudeme zcela nahrazeni roboty, všem se zavděčit nedá. Vždycky někdo bude pracovat až do soumraku, ať bude čas jakýkoliv.

    Když tedy uvážím vše, co tu padlo, ač jsem spíš odpůrce posunů času 2x do roka, jsem asi buď pro zachování stávajícího střídání, anebo přizpůsobovat den podle východu Slunce (ovšem to by se čistě realisticky nemohlo zavést už příští rok).

    Jinak jsem pro návrh SilentCry, jen s tím vylepšením, že jakmile by se každý z nás vrátil domů, hodinky by začaly počítat zase pomaleji. :-)