Cílem Intelu je samozřejmě nabádat uživatele ke koupi nového počítače. Zatímco argument úspory elektrické energie je poněkud těžko uchopitelný a přínos těžko kvantifikovatelný, s frustrací z pomalého počítače se dokáže ztotožnit řada z nás.
My se však pochopitelně nespokojíme s vysvětlením, že starý počítač je „prostě pomalý“. Zdlouhavý start aplikací a obecné čekání (jímž podle Intelu strávíme až pět hodin měsíčně) má totiž celkem jasné příčiny: zastaralý mechanický pevný disk a nedostatek operační paměti. Právě využívání swapu dokáže jinak výkonný počítač zcela paralyzovat i na několik minut. Nákup pamětí pro veterány vyžaduje trochu obezřetnosti, pomoci však může značně. SSD pro operační systém a nejčastěji používané aplikace je dnes standardem a díky rozhraní SATA by neměl být problém jej dokoupit ani do počítače staršího pěti let.
Intel dále uvádí, že zastaralé operační systémy představují bezpečnostní riziko, zejména u počítačů starších sedmi let, kde přežívají Windows XP nebo Vista. Takový operační systém je sám o sobě i zdrojem uživatelova podráždění. Uživatelský komfort je dnes už přece jen o kousek dál (nehledě na „smetí“, které se v takto dlouho žijících Windows nevyhnutelně nahromadilo).
Moderní operační systémy jsou k mání zdarma, majitelé Windows 7 a vyšších mají vedle Linuxu na výběr i bezplatný upgrade na Windows 10. Jenže: zatímco domácí počítač si můžeme vymazlit dle libosti a finančních možností, na pracovišti jsme nezřídakdy odkázáni na obstarožní stroje s Windows 7 a Internet Explorerem 9.
„Pokud počítač frustruje uživatele nejen doma, ale i v práci, snižuje jeho pracovní nasazení až o třetinu. Rapidně klesá schopnost se soustředit či kreativně myslet. Někteří jedinci mohou reagovat zvýšenou agresivitou,“ uvedl Intelem oslovený psycholog Jiří Šimonek. Kéž by si to zaměstnavatelé vzali k srdci.
Na závěr ještě jedna vcelku pozitivní informace, která z průzkumu taktéž vyplynula. Klasické stolní počítače ještě nejsou mrtvé, alespoň v ČR. Ačkoliv převážná většina lidí preferuje přenosné počítače, 21 % dotázaných považuje za ideální právě počítač stolní; prostorově úspornější, ale hůře rozšiřitelný all-in-one by si vybralo jen 9 % lidí. Pouze tři procenta hlasů dostaly tablety, které – přestože mohou mít procesor architektury x86, plnohodnotná Windows 8 a externí klávesnici – většina lidí zřejmě nepovažuje za plnohodnotné počítače.
Zdroj: tisková zpráva Intel, Intel iQ