Stejná situace může být i u Excavatoru: zatím nevíme o tom, že by již měl 256bitové jednotky SIMD
Ta pravdepodobnost je dost vysoka:
http://www.planet3dnow.de/cgi-bin/newspub/viewnews.cgi?id=1368122313
Takže Excavatoru bude to AVX2 (AVX) asi tak ako VIA QuadCore CN-Rku :)
Aspoň FMA3 "fused multiply–add" majú už dávno naviac. Inak chcem sa opátať či Excavator bude podporovať inštrukcie pre transactional memory ako Haswell Transactional Synchronization Extensions (TSX)?
Ešte si neodpustím troška z histórie k RNG aby maslo z vymoženosti nezožala Ivy Bridge. Je všeobecne známe, že mimo jednotek SIMD, kryptografický koprocesor uvedla VIA do světa procesorů x86 jako první (VIA Padlock Security Engine) a s uvedením VIA C3 Nehemiah (stepping 3) 22.01.2003. "PadLock Data Encryption Engine: At its heart is an advanced Random Number Generator (RNG) that uses random electrical noise on the chip to securely produce random number values, and features a direct application level interface through a new x86 instruction"
RNG - Random Number Generator. Inštrukcia pre prístup k RNG sa volá xstore. Od stepping 8 a neskôr VIA C7 Esther a VIA Nano Isaiah je generátor náhodných čísiel zdvojený.
ACE - Advanced Cryptography Engine pre algoritmus AES sa volá xcrypt (resp. presne xcryptecb, xcryptcbc, xcryptcfb, xcryptofb).
ACE mód CTR + počítanie Message Authentication Code (MAC).
PHE - PadLock Hash Engine (SHA1, SHA256, SHA384, SHA512) - inštrukcia xsha.
PMM - PadLock Montgomery Multiplier (inštrukcia montmul).
"V praxi totiž nelze zkontrolovat, zda funguje správně a neobsahuje zranitelnosti"
Lze kontrolovat správnost, jen není možné použít integrovanou kontrolu integrity, ale nutné vygenerovat množství čísel a ověřit jejich velikost a náhodnost. (Různé statistické testy) Stejný postup jako je ověření správnostu ostatních (P)RNG, včetně hardwarových.
A mimochodem, ta úprava HW generátoru je čistě teoretická.
Jinak typicky se nepoužívá hardwarový generátor samostatně, ale ještě se prožene přes softtware jako seed, protože HW má obvykle určitou tendenci snižující náhodnost.
"Je nicméně třeba upozornit, že samotná podpora instrukcí nemusí znamenat, že budou mít v praxi výkonnostní přínos. Bulldozer například počítá instrukce AVX jako dvě 128bitové operace a v praxi tedy nedosahuje zrychlení oproti kódu s instrukcemi typu SSE."
AVX je sice u BD prováděna ve dvou 128bit operacích,ale v jednom cyklu, narozdíl od AVX u Jaguáru, který potřebuje cykly dva (double pumped) k vykonání AVX instrukce. Je ale pravda, že díky zdvojené pipeline v FPU je na tom Bulldozer s vykonávání SSE instrukcí velmi dobře. Jakmile bude mít XV 256bit FMAC, tak se výkon pěkně zvedne.
Přesně tak, nic známo není, jenom to, že letos a příští rok bude socket AM3+ dožívat pořád jenom s Visherou: http://extrahardware.cnews.cz/amd-nebude-mit-nahradu-vishery-ani-roce-2014-socket-am3-asi-jen-dozije
Korespondovalo by to s tím, že AMD nechystá v tomto horizontu ani žádný nový Opteron do sokcetu G34/C32: http://extrahardware.cnews.cz/amd-predstavilo-serverove-plany-steamroller-apu-16jadrovy-arm-pristi-rok, přijde jenom refresh stávajících čipů nazvaný Warsaw.
Můj odhad je, že jestli bude nějaké navázání na segment osmijader co dneska jdou do socketu AM3+ (a s nimi souvisejících Opteronů), tak to bude až s novou platformou na bázi pamětí DDR4. Možná by to mohly být čipy, které by pasovaly do socketu "FM4" (nebo jak by se jmenoval) společného s APU, ale to jsou jen spekulace.