Synology DS213: špička pro domácí ukládání dat (recenze)

11. 10. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Porovnání s předchůdcem

Konstrukce se od loňského DS212 nijak neliší, snad jen ventilátor (92mm) mi přijde tišší, ale to je subjektivní – oba jsou velice tiché. V nastavení je kromě z výroby zvoleného tichého režimu na výběr ještě chladný a úsporný. Alespoň takové je jejich označení – jedno lákavější než druhé. Kovové tělo, plastové šuplíky a přední krytka bez pantů, to vše včetně počtu konektorů zůstalo stejné.

Parametry
Cena 7 656 Kč
Zapůjčil Alza / Kobe
Synology DS213
procesor Marvell Kirkwood 2 GHz
paměť 512 MB DDR3
podporované disky aktuálně 2× 4 TB SATA II
síť 1 GB/s LAN (lze dokoupit Wi-Fi modul)
konektory 2× USB 3.0, USB 2.0, čtečka SD
OS DSM 4.1 (česky)
funkce hotswap, iTunes, FTP, iSCSI, VMWare, Time Machine, Audio Station, Cloudstation, síťový koš…
rozměry 108 × 168 × 233 mm
Synology DS213

Zepředu pod krytkou jsou přístupné dva sloty pro 3,5" SATA disky. Dvířka na pantech by sice slušela lépe, protože krytka drží jen na gumových trnech, ale takto už to Synology dělá dlouho a ničemu to nevadí. Disky jsou v šuplíkách přišroubované přes gumová distanční kolečka, což zabraňuje jakýmkoliv případným vibracím. Konstrukci nelze nic vytknout.

Tichý ventilátor a USB 3.0 Disky jsou přístupné zepředu pod krytkou
Synology DS213

 

Synology DS213

Vedle indikačních diod je zepředu slot pro SD karty, jedno USB 2.0 a tlačítko pro vypnutí. SD slot využijete asi jen pro zkopírování fotek z dovolené, když zrovna nemáte v počítači čtečku; na druhou stranu, čtečku karet v počítači nebudete takto možná ani potřebovat. Další tlačítko (jaké najdete prakticky na všech NASech) kopíruje vámi nastavená data z flashdisku (nebo SD karty) v předním portu. Vzadu jsou ještě dva rychlé USB 3.0, zámek Kensington a napájení řešené přes externí akumulátor. Zadní USBčka umožní připojení USB tiskárny nebo USB disků do sítě.

Nový hardware po dvou letech

Změny se odehrály v mezích zákona pouze uvnitř. Původní hardware (1,6 GHz procesor a 256 MB RAM), který jste mohli najít v DS212 i DS211 (jež měl zase odlišnou konstrukci šasi) byl vyměněn za 2GHz procesor Marvell (podporuje hardwarové kódování XOR pro zrychlení operací s polem RAID) a dvojnásobek paměti. Rychlost přenosu dat by tedy měla být o něco vyšší (zase blíže limitu gigabitové sítě) a spotřeba energie snad o něco nižší. Stejný hardware měl loňský vyšší model DS212+, je tedy vidět, že se ty lepší technologie postupně přenáší na nižší řady.

Synology DS213

 

Synology DS213

Maximální kapacita je rovna aktuálně sehnatelným pevným diskům, můžete tedy osadit dva 4TB disky. Jakmile se však objeví větší, Synology vydá aktualizaci a nebudete mít problém je použít – jako jeden z mála výrobců garantuje nové operační systémy DSM i pro starší NASy.

 

Pevný disk můžete vyměnit i za chodu a nejlepším zapojením je pro ně RAID1, čímž můžete dnes získat až cca 3,6 TB zabezpečeného místa pro data v souborovém systému EXT4. DSM má úplný S.M.A.R.T., který lze naplánovat a hlášení případných chyb na email.

Synology DS213

 

Synology DS213

Udávané spotřeba 18 W (8 W při spánku disků) odpovídá i ta naše naměřená a téměř stejná byla i u staršího modelu DS212. Vliv samozřejmě mají hlavně disky, samotný NAS je velmi úsporný. Jde nicméně o hodnoty, které bez problémů dovolují nonstop provoz . NAS o sobě dává vědět jen při probouzení disků ze spánku – pozor, aby vám jej neprobouzelo jiné zařízení v síti, je proto zbytečné nechat vypínat disky každých 20 minut, jako je to nastaveno. Úplně stačí přes noc, nebo vůbec.

Vylepšený operační systém

DSM 4.1 – zase o kus přívětivější

V příslušenství najdete napájecí kabel, síťový kabel a CD se startovacím softwarem, které vůbec nepotřebujete, navíc na něm zatím není nejnovější software. Aktuální operační systéme najdete na stránkách Synology nyní ve verzi DSM 4.1 a je prakticky shodný funkce pro všechny NASy od Synology. První novinkou je možnost instalace systému DSM na NAS přímo z webového prohlížeče včetně stažení instalačního balíčku z webu. Stále přemýšlím, jestli to vůbec může být jednodušší.

Vylepšená instalace DSM 4.1
Synology DS213

 

Synology DS213

 

Synology DS213

 

DS213 nastartuje za 90 sekund, což je asi o desetinu rychlejší, než u DS212. Zajímavostí je, že pevné disky nespouští NAS současně, ale startují pár sekund po sobě, čímž se zabraňuje vyššímu proudovému nárazu.

 

Operační systém DSM 4.1. je asi tím nejpřívětivějším, co ve světě NASů existuje. Plně AJAXové prostředí poskytuje plochu s ikonkami a pás s informacemi o stavu. Také prohlížeč Opera již funguje se Synology bez problémů, dřívější drobné nekompatibility jsou odstraněny.

Rychlost jako u lokálního disku

Hned zkraje jsem vytvořil testovací sdílenou složku a proměřil rychlosti. Testy probíhaly na vytvořeném síťovém disku přes protokol Samba. Výsledky se v praxi liší při použití správců souborů Salamander nebo Total Commander, které používají trochu jiný způsob přenosu.

Naměřené rychlosti
Synology DS213

 

Synology DS213

 

Maximální dosažitelná rychlost je dána omezením samotných disků i gigabitové sítě, přes 100 MB/s se tedy nedá v domácích podmínkách dostat. DS213 je již dostatečně rychlý na to, abyste ani nepoznali, že jde o síťový disk. To je důležitější, než čísla.

Dále naměřeno
Sekvenční čtení (Salamander) 73 MB/s
Sekvenční zápis (Salamander) 42–45 MB/s
Sekvenční čtení (FTP) 52 MB/s
Sekvenční zápis (FTP) 39 MB/s
Spotřeba 18 W (8 W při vypnutých discích)
Teplota disků kolem 33 °C
použité disky: 2× 1TB WD10EARX-00N0YB0

Pro hračičky

DSM 4.1 nabízí tolik funkcionalit, že si s ním vyhrajete řadu týdnů. Nebo je nemusíte používat a můžete mít jen výkonný NAS, ale byla by to škoda. Podporuje USB Wi-Fi moduly, to kdyby snad nešel použít kabel, 256bitové šifrování dat AES i síťový koš, ve kterém najdete u každé sdílené složky systémovou skrytou složku se smazanými soubory, což je velmi užitečné.

Synology DS213

 

Synology DS213

 

Synology DS213

 

Nově má Synology změnu filozofie pro instalaci dalších aplikací, které najdete je v záložce Balíčky, respektive je lze stahovat přímo z webu Synology.  Protože nejsou součástí operačního systému DSM, je jejich zvěřejňování rychlejší a nové verze nejsou závislé na novém release DSM.

Systém balíčků
Synology DS213

 

Synology DS213

 

Synology DS213

Mezi aplikacemi najdete třeba blogovací systém Wordpress či Drupal. Umí také (ale to je samozřejmé) sdílení multimediálních souborů přes DLNA/UPnP Media server, automatické stahování souborů z internetu přes Download station, která podporuje i placené účty na Rapidshare a Hotfile. Mailový server či aplikace pro sledování obrazu z IP kamer využije už méně uživatelů, ale najdete zde i celou řadu dalších.

 

Multimediální funkce zůstaly na vysoké úrovni. Změny doznala hlavně Audio Station, která je nyní ještě o kousek lepší. Vaše hudební soubory uložené ve složce music si naindexuje, včetně artworků je vloží do interního přehrávače a najednou skoro nepotřebujete Winamp. Takto se ke svým písničkám dostanete kdekoliv z internetu, jen je potřeba nastavit vzdálený přístup.

Nová je i Video Station včetně mobilní verze. Automaticky doplňuje informace o videích (texty, obrázky) a umožní následné hladání dle kritérií (herců…). Navíc podporuje USB DVB-T tuner (pro iOS / Windows), což umožní vzdálené sledování a nahrávání TV vysílání. Tuto funkci v budoucnu ještě pořádně otestujeme.

Aplikace pro mobily, zhodnocení, fotky

Android a iOS

Aplikací pro Android je od Synology v marketu několik. Například DS Audio se připojí k NASu, ukáže vám vaši hudbu a přehraji ji na mobilním telefonu, včetně přístupu k internetovým rádiím. DS File je vzdálený přístup k souborům na serveru včetně offline kopie na zařízení a DS Finder zase sleduje stavu NASu – umí se dokonce přepnout do mobilního prohlížeče, kde vám zpřístupní mobilní verzi DSM. Celkově mohu říct, že se povedly.

  •  DS Photo+ (sdílení fotografií a videa)
  •  DS Video (sdílení videa s automatickým stahováním informací z internetu)
  •  DS Download (miniovládání úkolů stahování z internetu - pouze pro iOS)
  •  DS Cam (on-line monitoring a záznamy z IP kamer)
Písničky z NASu na mobilu DS Audio  Dohled přes mobil DS Finder
Synology DS213

 

Synology DS213

 

Synology DS213

 

 

Vlastní Dropbox? Ano, Cloudstation

Novinkou v DSM 4.1 je Cloudstation. V aplikaci pro Windows (či Mac) vyberete složku na svém disku v počítači, která bude v reálném čase synchronizována se složkou na NASu. Párování obstará jednoduché ID číslo, které vám aplikace vypíše.

Synology DS213

 

Synology DS213

 

Synology DS213

Nelze synchronizovat soubory větší, než 5 GB a pro připojení z internetu je potřeba si trochu pohrát s routerem a porty, ale jinak jde vlastně o váš domácí Dropbox a perfektní způsob okamžitého zálohování dat. Když si data smažete omylem na PC, smažou se sice i na NASu, ale tam je najdete v síťovém koši.

Zhodnocení

Synology DS213 je vynikající NAS – o třídu lepší než konkurence. Snad proto zde nyní nenajdeme převratné novinky, ale jen dílčí vylepšení, které však stojí za to vyzkoušet. Rychlosti jsou o kousek lepší, spotřeba o jeden watt nižší, ale zde se ani nic nového nečekalo. Nicméně třeba Cloudstation je povedená služba a nová Audio Station je také o něco přívětivější – jen mi v ní stále chybí možnost spuštění mimo administrační rozhraní, jako to umí třeba místní Souborový správce. Systém instalace aplikací třetích stran doznal změn, díky kterým by měly být jejich nové verze vydávány rychleji.

 

Synology je těžké něco vytknout a tak alespoň takto – cena rozhodně není nízká, hlavně když si musíte ještě přikoupit pevné disky. Za ještě vyšší cenu je pro ty náročnější určen model DS213+ s dvoujádrovým procesorem a naopak pro ty méně náročné je tu místo očekávaného DS213j model DS213air, jež má prakticky parametry původního DS212 až na chybějící přední porty; má však navíc integrovanou Wi-Fi, což je u Synology novinka.

 

Možná bych v portfoliu Synology raději viděl nový model pro čtyři notebookové disky: DS411 slim nebyl minulý rok nahrazen a ani letos to nevypadá. Ale to je jen moje rozežranost zajímavými kousky, DS213 na standardní disky je pro většinu uživatelů nakonec cenově výhodnější.

Není to jenom o rychlostech, z NASu a jeho používání lze mít i radost a o tom je Synology, které prostě konkurenci v současné době téměř nemá.

ICTS24

Plusy / mínusy
  vysoký výkon
  tichý chod
  rozumná spotřeba
  síťový koš
  systém balíčků
  povedené aplikace Audio Station a Cloudstation
  aplikace pro smartphony
  cena
Hodnocení 95 %

 

článek napsán na Ultrabooku Lenovo U300s

Galerie

Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213 Synology DS213

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.