System Explorer: detaily o vašem systému

28. 7. 2009

Sdílet

 Autor: Redakce

Před týdnem jsem tu zmiňoval aplikaci Process Explorer od týmu SysInternals z Microsoftu, která slouží pro práci se spuštěnými procesy a zcela tak nahrazuje Správce úloh z Windows, včetně jeho integrace do systému. Dnešní System Explorer je trošku jiný. Nejde mu pouze o zobrazení seznamu spuštěných programů, ale zabrousí i do oblastí týkajících se výkonu, služeb, ovladačů, připojení nebo otevřených souborů.

V zásadě sice nabízí totéž, co Process Explorer, ale v poněkud jiném uspořádání. Myslím si, že by mohl více vyhovovat uživatelům, kteří se pod povrch operačního systému vydávají jen občas.

Spuštění, čeština, nastavení

Při instalaci programu postupujete klasicky tlačítkem Next. Pro článek jsem zvolil aktuální betaverzi System Explorer 2.0 Beta 1. Program obsahuje několik lokalizací, včetně češtiny. Musíte si ji však po prvním spuštění aktivovat, a to pomocí funkce Options|Language|Cesky. Poté ještě potvrďte restart programu klepnutím na tlačítko Yes.

Všimněte si, že program po spuštění zobrazí upozorňující pruh s tím, že některé funkce budou omezeny, dokud System Explorer nespustíte v administrátorském režimu. Můžete tak učinit klepnutím na tlačítko ve žluté informační liště. Nyní máte System Explorer v češtině a ničím neomezený.

Jednotlivé informační celky programu jsou rozděleny do skupin Systém, Internet Explorer, průzkumník, Software, Nástroje a Nastavení. První skupina je nejrozsáhlejší, v poslední zase najdete seznam použitých modulů, které slouží pro práci v System Exploreru. Budou-li s nimi problémy, můžete je zde zakázat.

Informace o systému

Nejrozsáhlejší částí System Exploreru je Systém, který je dále členěn na procesy, moduly, služby, ovladače atd. V Úlohách najdete seznam spuštěných programů s podrobnostmi a možností je ukončovat. Stejně jako u dalších částí programu zde v seznamu funguje kontextová nabídka umožňující zobrazovat detailnější informace a vyhledávat podrobnosti o souborech nebo procesech na internetu. V případě procesů je System Explorer schopen měnit jejich prioritu. Zobrazení ve stromové struktuře s naznačením dědičnosti je tu samozřejmé.

Zdá se vám nějaký ovladač problémový? V sekci Ovladače si můžete ověřit, zda se pořád nenačítají ovladače z již dávno odebraného hardwaru. Pokud ano, pak se jich přes kontextovou nabídku zbavíte. Zajímavá je možnost přepnutí automatického spouštění ovladače na manuální.

Určitě nevynechejte informace v části Spojení, kde se dozvíte, s jakým vzdáleným umístěním na síti nebo internetu komunikují spuštěné programy. Máte-li problém s mazáním některých souborů, pak se přepněte do sekce Otevřené soubory a podívejte se, která aplikace brání v přístupu k nim.

Doplňky Internet Exploreru

Webový prohlížeč Internet Explorer umí již několik verzí nazpátek zobrazit seznam všech doplňků, které se při jeho spouštění načítají, včetně toho, jak moc start prohlížeče zbrzdí. Tohle vám System Explorer neprozradí, na druhou stranu můžete po označení doplňku použít pravé tlačítko myši a rozšíření buď zakázat, nebo rovnou smazat.

Nechybí možnost zobrazení podrobností o souboru s rozšířením prohlížeče, zobrazení záznamu v registru, odkazy na podrobnosti v ProcessLibrary.com a kontrola souboru pomocí antivirových služeb VirusTotal.com a VirusScan.jotti.org. Oceníte ji především při podezření na spyware.

Upravte si vlastnosti Průzkumníka

V sekci věnované správci souborů z Windows najdete užitečné reference na knihovny zajišťující zpracování protokolů. Filtry a obslužné knihovny se starají o to, abyste mohli prohlížet komprimované soubory, aby se po klepnutí na odkaz mailto zobrazil poštovní klient s oknem pro novou zprávu, aby systém rozšil pevný disk od DVD a podobně. Můžete si zde prohlédnout jednotlivé doplňky a případně je přes kontextovou nabídku odstranit.

Nejrozsáhlejší je sekce Shell Extensions, kde najdete seznamy přípon známých typů souborů a záznamy o aplikacích, ke kterým jsou tyto typy souborů podle přípony přidruženy. Část Column Handlers zobrazuje případné doplňky starající se o zobrazení některých informací v náhledovém režimu Průzkumníka.

Informace o instalovaném softwaru

Systém Explorer neslouží primárně jako program pro úpravu seznamu nainstalovaných aplikací. Přesto vám může pomoci v případě, že některý program po odebrání neodstraní z tohoto seznamu svůj záznam. Na program zde klepněte pravým tlačítkem myši a místo funkce Odinstalovat aplikaci zvolte otevření záznamu v Regeditu. Editor registru se spustí s patřičnou větví, tu pak stačí jednoduše smazat.

Doplňkové nástroje

Protože pomocí Systém Exploreru můžete měnit některá nastavení operačního systému, je třeba nějakým způsobem zálohovat původní data. V sekci Historie najdete seznam všech provedených úprav. Na záložce Nastavení si upravte, co všechno bude program kromě Procesů a Událostí sledovat.

V části Otisky můžete vytvořit aktuální zálohu registru a souborů. Vytvořené otisky pak lze mezi sebou vzájemně porovnávat, což vám pomůže při vyhledávání problémů v počítači.

bitcoin_skoleni

System Explorer je v celku povedená pomůcka, která nepochybně rozšíří řady freewarových nástrojů nejednoho zkušeného uživatele Windows.