Růžový operátor před týdnem všechny překvapil, když všem uživatelům s datovým balíčkem dal možnost toto léto surfovat neomezeně. Stačí se o výhodu přihlásit v aplikaci Můj T-Mobile. Úplně bez omezení to ale není.
Jak na Twitteru upozornili Ondřej Caletka a Radek Zajíc, operátor v roamingu uměle přiškrcuje rychlost na 3/3 Mb/s. Zjistili to během testování na Slovensku, kde měli možnost porovnat SIM s aktivním neomezeným balíčkem i bez něj. Ve druhém případě naměřili desetkrát vyšší rychlost.
Rychlost v roamingu bude omezena
V obchodních podmínkách balíčku se o omezení v roamingu nijak nepíše a T-Mobile o něm neinformuje ani v SMS, kterou posílá při překročení hranic. Na dotaz Cnews.cz mluvčí operátora Martina Kemrová odpověděla, že jde o chybu.
„Se začátkem dovolených a spuštěním neomezeného letního internetu se roamingový provoz zdvojnásobil, a dá se předpokládat, že k dalšímu skokovému růstu dojde s koncem školního roku. Proto jsme byli nuceni přistoupit k dočasné regulaci datových rychlostí v roamingu. Bohužel chybně se do systému opatření nenastavilo u všech našich 300 datových tarifů a 100 balíčků. Momentálně pracujeme na opravě nastavení tak, aby bylo opatření implementováno všem bez rozdílu. Zákazníky chceme ujistit, že rychlosti budeme průběžně ladit podle aktuálního výše provozu,“ píše T-Mobile.
TIP: Vodafone uvádí neomezená mobilní data. Revoluce se nekoná
Přeloženo do češtiny: Chybou je to, že u některých tarifů byla nastavena vyšší rychlost. T-Mobile tedy přes léto záměrně zpomalí data v roamingu všem uživatelům. Rychlost se ale může průběžně měnit. Jak si Radek Zajíc všiml o den později, u neomezeného balíčků už na Slovensku mohl surfovat 10/10 Mb/s.
T-Mobilu teoreticky nic nebrání rychlost uměle omezovat, aby se v síti netvořily „dopravní zácpy“. Na to ostatně myslí ve VOP, konkrétně v článku 3.4. „Operátor Vám je oprávněn okamžitě omezit, nastanou-li závažné technické nebo provozní důvody, zejména hrozí-li nebo dojde-li k narušení bezpečnosti a integrity sítě nebo dojde-li k narušení bezpečnosti Služeb.“ O omezení v roamingu ale nikde explicitně nehovoří. To přiznal až včera, když po reakcích novinářů a uživatelů na sociálních sítích vydal vysvětlující tiskovou zprávu.
https://twitter.com/TPress_CZ/status/1143114476880912385
Operátor měl na konci prvního čtvrtletí 6,19 milionu klientů. Internet v mobilu pak podle této infografiky využívá 3,3 milionu lidí. Je proto překvapivé, že o atraktivní balíček s neomezenými daty se v prvních dnech přihlásilo „jen“ 300 000 z nich. Novinka přitom proletěla všemi médii a byla velký tématem i na sociálních sítích.
Na základě popularity a aktuálně naměřené spotřeby bude T-Mobile na podzim sestavovat nové tarify. Je pravděpodobné, že po vzoru Vodafonu nabídne neomezená data na stálo. Datovou revoluci chce v blízké době uvést i O2.
https://twitter.com/O2_CZ/status/1141612144968052736
Na data v roamingu pozor
Již dva roky platí v EU nová regulace roamingu, která operátorům nařizuje volání, SMS a data účtovat v zemích unie stejně jako doma. Evropská komise ale nastavila jasná pravidla tak, aby se roaming nezneužíval. Tj., abyste si nemohli natrvalo pořídit například výhodné finské nebo polské tarify a používat je v Česku. Kromě jiného také v podmínkách stojí, že v případě nadměrného využívání dat v zahraničí vám operátor může naúčtovat příplatky (viz naše kalkulačka). Ty se budou postupně do roku 2022 snižovat, aktuálně je stanoven strop 4,5 eura bez DPH za 1 GB dat.
Pro výpočet je klíčová cena tarifu. Dvojnásobek ceny tarifu bez DPH v eurech vydělíte velkoobchodní cenou za gigabajt. Číslo pak odpovídá počtu gigabajtů, které můžete prosurfovat bez poplatku.
U neomezených (nebo velkých) datových balíčků si tak v zahraničí musíte dávat pozor. Například u tarifu za 499 Kč lze „beztrestně“ prosurfovat 7,2 GB. U paušálů či předplacenek, kde základní měsíční balíček se 400 MB stojí 99 Kč, lze po aktivaci neomezených dat v roamingu prosurfovat bez příplatku jen 1,4 GB.