Ten byl původně vydán pro systém CP/M. Dostal se i na MS-DOS, ale tam jej žádná velká sláva nečekala, protože na IBM PC zprvu dominoval editor Lotus 1-2-3. Lotus pak ovládl i jablečnou platformu, která dala světu VisiCalc, vůbec první tabulkový procesor pro osobní počítače.
Excel 2.0 pro Windows s plnou GUI podporou a ovládáním pomocí myši
Lotus ale dlouho podceňoval Windows, první verzi připravil až v roce 1991 pro Windows 3.0. To už bylo rozhodnuto, že IBM PC a jeho klony se stanou synonymem osobních počítačů. Windows mezitím vystřídaly DOS a na nich už běžel Excel 3.0 (v pořadí druhá verze pro Windows, Excel 1.0 pro ně nikdy nevznikl).
Pokud vás historie Excelu zajímá, přečtěte si náš starší článek U zrodu gigantů, díl 2: Microsoft Excel. V něm se dozvíte více o pozadí tabulkových kalkulátorů, VisiCalcu, Lotusu i nástupu Excelu pro Windows. Pobavíte se také nad skrytými hrami v pozdějších verzích Excelu.
" frameborder="0" height="360" width="480">
" frameborder="0" height="360" width="480">
Od Excelu k MS Office
Všechny tři klíčové kancelářské nástroje Word, Excel a PowerPoint vznikaly už v 80. letech jako samostatné programy, tehdy ještě s jinými názvy Multi-Tool Word (1983, pro Xenix a MS-DOS), Multiplan (1982, pro CP/M a MS-DOS) a Presenter (1987, pro Macintosh).
Do jednoho balíčku s názvem Office 1.0 je spojil až v roce 1989. Opět jako první na Macintoshi, kde měl navíc i e-mailový klient. Office 1.0 pro Windows vyšel až v roce 1990, verze 3.0 i s Mailem přišla o dva roky později. Zatím poslední verze Office 2016 vyšla minulý týden.