Také Hynix rozšíří výrobu RAM (a pošle ceny dolů). Staví pro ni novou továrnu v Číně

5. 11. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Tento týden jsme zde měli pozitivní zprávu v současném cenovém marasmu okolo operačních pamětí. Samsung, jejich největší současný výrobce, se totiž prý rozhodl, že podzásobenost trhu vedoucí k vysokým cenám už trvala příliš dlouho (jelikož otevírá příliš prostoru pro případné nové výrobce z Číny, jejichž konkurence by dlouhodobě převážila krátkodobé pozitivum dnešních vysokých zisků). Tato firma prý proto během let 2018 a 2019 výrobu razantně zvýší. Ceny operačních pamětí by to mělo poslat níž, jelikož se zdá, že tento směr akceptují i další zúčastnění. Hned po novině o Samsungu totiž přicházejí zprávy o poměrně slušném navýšení objemu výroby i od druhého velkého korejského výrobce operačních pamětí, SK Hynixu.

Během většiny letošního roku ještě výrobci a od nich prosakující zákulisní informace nehovořili o tom, že by měly být budovány nové kapacity; navyšovat produkci měly jen optimalizace existujících provozů, zvyšování výtěžnosti a zmenšování čipů s pokroky výrobního procesu. Lze tak říci, že kapacita výroby byla zanedbávána třeba proti NAND, kde se nové linky vesele otevíraly. Tomu je naštěstí konec, stejně jako Samsung totiž i SK Hynix přímo přidá výrobní linky.

Má se tak stát v jeho čínských provozech ve městě Wu-si (anglicky Wuxi). Hynix zde již výrobu DRAM provozuje, možná si vzpomenete, že právě zde poničil továrny v roce 2013 velký požár. Firma nyní s místní administrativou uzavřela dohody o rozšíření tohoto komplexu, do kterého má jít až 8,6 miliardy dolarů. Továrna či továrny po této expanzi mají vyrábět 200 000 waferů měsíčně, což by mělo znamenat asi polovinu navíc proti současné produkci, jež se pohybuje okolo 130 000 waferů za měsíc. Pokud tato čísla sedí, přidají nové linky k světové produkci kapacitu zhruba 70 000 waferů měsíčně. Má jít navíc o výrobu relativně moderním procesem, Hynix uvádí třídu „1x nm“. Momentálně by Wu-si podle neoficiálních informací mělo vyrábět na 18nm procesu.

Továrna Hynixu ve Wu-S (Zdroj: ETNews) Továrna Hynixu ve Wu-S (Zdroj: ETNews)

To, že jde o výstavbu nových budov a linek, bohužel ale znamená, že plody plynoucí z této investice pro nás coby konzumenty operačních pamětí (ať už prodávaných samostatně, nebo v hotových počítačích a mobilech) budou přicházet pomalu. Výstavba a vybavování by asi měly probíhat v letech 2018 a 2019, takže efekt se projeví spíš až za dva roky, do té doby může působit jen výhledově na burzovní ceny.

Objem výroby se zvedne už během roku 2018, ale zatím drobně

Pokud jde o to, jak moc by se mohla situace s cenami RAM zlepšit přímo v příštím roce (2018), přinesla nyní odhad růstu produkce v tomto období analýza DRAMeXchange. Podle té by se nedostatek měl zmírnit o něco dříve, než se dřív čekalo. Zejména díky tomu, že Samsung chce převést na výrobu DRAM některé už existující linky (viz onu předchozí zprávu), což může být uvedeno do reality rychleji než nová továrna. Díky tomu by měl objem výroby operačních pamětí za rok 2018 stoupnout o 22,5 % proti roku 2017, počítáno celkovou kapacitou vyrobených čipů v bitech. Za letošek proti roku 2016 tento objem sice také rostl, ale méně, jen o 19,5 %.

bitcoin školení listopad 24

Práce v tzv. cleanroomu továrny na čipy (Zdroj: GlobalFoundries)

Mírné posílení nabídky by tedy mohlo trošku srovnat jazýčky na tržních vahách. Je ale samozřejmě otázka, zda výrazněji nestoupne i poptávka třeba kvůli rozjezdu nových serverových platforem. Zatím tedy asi nelze s jistotou říci, zda už během roku 2018 budou paměti zlevňovat, nebo si zachovají vysoké ceny, na něž vylezly od druhé poloviny roku 2016. Pro rychlou orientaci – dolarová cena 4GB modulu DDR4 podle DRAMeXchange v průměru za posledního jeden a půl roku stoupla o 130 %, z 13 $ na 30,5 $. Návrat do dřívějších příjemných relací asi nebude nic rychlého.