Odpovídáte na názor k článku Také Intelu stouply tržby, za Q3 2017 má přes 16 miliard. Prodej CPU pro PC ale klesá. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Myslím, že ta cena nebude jediný problém. Je to i reálné zhoršení konkurenční pozice. Apple jim kvůli tomu dává čočku ve srovnáních (pravda, která mohou být zkreslená, ale fakt je, že i relativně se kvůli tomu zpoždění 10nm Intel za pár let posunul jen málo, kdežto Apple o dost). I když bude 10nm mít horší frekvence a výtěžnost, tak bude mít lepší spotřebu, a o to se dneska hraje na většině trhu. To je taky to, v čem TSMC/Samsung Intelu dávají zabrat - jejich nové a nové procesy sice nedosáhnou na vysoké frekvence, takže v desktopu (pro "Coffee Lake") by byly špatné, ale zlepší performance/watt v mobilech a to je ta důležitá výhra.
Uvědomte si taky, že kvůli zpoždění 10nm procesu je zpožděno i uvedení nové architektury CPU, a to možná nejvíc Intelu škodí, protože místo původně plánovaných 2 let bude na stejné architektuře možná 3,5 roku (od půlky roku 2015 do začátku roku 2019?). Kdyby 10nm proces přišel v roce 2016 jak se původně myslelo, tak už by tu byla nová jádra Ice Lake, nebo třeba na CES 2018. I tohle pomáhá konkurenci.
No a samozřejmě jim zpoždění a tím i nespolehlivost z pohledu zájemců kazí záměr přitáhnout doplňkové klienty na foundry služby, kteří by přispívali na provoz fabrik a vývoj procesu.
Tohle fakt může být problém na dlouhou dobu a může se nabalovat. Já bych se tohohle z pohledu akcionáře bál víc, než že AMD mělo teď 35% marži a ne 35,4%, což řekl jako důvod pro pochybnosti jeden anylytik - jsem teď zachytil :)
Edit: Jinak aby bylo jasno, tak já mám sice osobně radši AMD, ale tohle říkám ne jako anti-fanda, ale spíš už jako tzv. "concerned citizen" :) Protože mám taky radši tu kombinaci stadnardizovaného PC a platformy x86 procesorů, a nerad bych, aby Intel nechal ARMy ovládnout svět, nedejbože s Applem jako s vedoucí silou pokroku v oblasti CPU. To by teda bylo dost na levačku, takže jestli si můžu vybrat, tak před tímhle určitě radši Intel.