Loni na podzim o sobě dala poprvé vědět technologie miniLED. Všechny ty zkratky už musí laikům zamotat hlavu, miniLED není totéž co microLED. Druhá zmíněná je nástupcem OLEDu a LCD, ta první pouze vylepšením podsvícení LCD.
Standardní diody v současných televizorech, monitorech nebo mobilech mají jednotky milimetrů, miniLED měří desetiny milimetru. Díky tomu, že jsou menší a tenčí, lze jich do tenkých obrazovek integrovat násobně víc, což má zlepšit homogenitu podsvícení, zvýšit jas, kontrast a nabídnout lepší HDR.
Nejviditelnějším přínosem miniLEDu bude právě zvýšený kontrast, resp. dokonalejší černá. Monitory a televizory dnes obvykle mají desítky až stovky tzv. dimming zones. Tedy míst, kde lze lokálně regulovat podsvícení, což je třeba k dosažení hluboké černé či naopak velmi jasných oblastí, aniž by to ovlivnilo zbytek obrazu. S miniLED těch zón budou tisíce.
První televizory využívají miniLED chce na trh dostat čínská společnost TCL. Ve druhé polovině roku začne prodávat model X10. Nabídne úhlopříčku 75 palců, rozlišení 8K a miniLEDu budou k dosažení lepšího obrazu pomáhat ještě kvantové tečky. TCL slibuje 100% pokrytí barevného prostoru DCI-P3, podporu HDR formátů HDR10+ i Dolby Vision. Zvukovou složku dodá Onkyo.
V Evropě budou televizory k dostání s Androidem TV (stejný systém TCL využije také u menších a levnějších modelů), v Severní Americe TCL využije Smart TV platformu Roku. Přesné parametry ani cenu televizoru zatím neznáme.