Už to zde jednou bylo: http://www.tomshardware.com/news/seagate-hdd-harddrive,8279.html
Jsem zvědav, zda se to teď uchytí.
Není to snad ani půl roku co jsem říkal, že největší brzdou disku jsou hlavičky na jednom rameni a že je potřeba aby se hlavičky pohybovali nezávisle. Sklidil jsem za to vlnu kritiky, že jsem hňup, že to nejde vyrobit, kvůli vibracím kdy by jedna hlavička přenášela vibrace na druhou a ta by poškodila povrch plotny....a další keci. A jelikož dehonestující názory nečetla firma Seagate, tak nevěděla od místních rádoby IT pavědců (čti pablbů), že to nejde, šla a udělala to a ono to funguje a je to najednou rychlé. Domnívám se, že za chvilku přijdou i se samostatnými hlavičkami, protože zjistí že na tom nic není. Ale Crhovi se už nikdo neomluví...
Pořád mi v praxi přijde lepší více disků v RAIDu. Dva disky v RAID 0 odvedou stejnou práci a budou pořád levnější než jeden dvojnásobně velký disk, zdražený kvůli této technologii. Ale tedy, pokud už člověk chce investovat do rychlejších HDD, tak je dobré přemýšlet nad bezpečností (pokud jsou ona data důležitá).
RAID 5 kombinuje vyšší rychlost se zálohováním, pro extrémní bezpečnost pak RAID 6. :) Samozřejmě jsou to už dražší řešení. Pro obyčejné zálohování běžných dat je jednoduchým řešením RAID 1.
Ďalší faktor zvyšujúci poruchovosť diskov Seagate... way to go...
Ale teda bez srandy, ani štvornásobný výkon v random access je stále minimálne o dva rády za bežnými SSD.
Mne skôr už veľa rokov vŕta hlavou, aký je technický dôvod, že v HDD vždy číta/zapisuje len jedna hlava. Ak by čítali/zapisovali všetky naraz, tak sekvenčný výkon stúpne až 16-násobne (8-plaňový HDD), a to bez pridania ďalšej mechanickej nespoľahlivosti. Napadá ma len, možno je taký dátový tok trochu priveľa... veľké buffre, výkonný radič/procesor, ...
Máš tam špatně základní předpoklady:
- obecně RAID rozhodně není záloha, je to pouze (v některých případech) ochrana dat a spoléhat se na RAID, jako zálohu, nelze
- RAID5 není rychlý, resp. je rychlý pouze na čtení, ale na zápis nic moc
Poškozených RAID1 díky výpadku jednoho disku jsem už viděl více než dost (prostě to řadič z nějakého důvodu nerozdýchal) a také se může stát, že díky chybě budeš mít na obou discích rozdílný obsah, ale nebudeš vědět (tedy řadič), který disk je správně.
Co se týká ceny zmiňovaného řešení, tak by teoreticky mělo být levnější, je tam méně dílů, jak ve dvou discích. Realita bude ale zřejmě jiná, jak píšeš. Moc se toho neprodá, vývoj také něco stál atd. Ale logiku to má, bude to zřejmě spolehlivější, jak RAID 0. Je to pouze jedno zařízení, kdežto RAID 0 je vždy více disků, přičemž stačí, aby odešel jeden z nich a celé to jde do kopru.
cim vice disku, tim vetsi sance ze kdy nejaky odejde, prijdes o vsechny data, navic pro kvalitni raid opravdu nestaci radic na desce ktery dokaze retezit chyby, takze kvuli blbosti ti muze odvarit vsechny disky v raidu, zadnej IT ti neda raid jen na desce, ale jen prez externi radic, takze misto 2 disku u raidu nakonec skoncis treba u 6-8 disku pro kombinace raidu 10, 50 nebo 60 a k tomu radic za 10-15 tisic
na zalohy je misto raidu vhodnejsi mit spise nastavene automaticke zalohy v nejaky cas kdy vis ze treba nejsi u PC, treba obed, vecer, rano a nejlip na vice smeru, treba na dane PC, jine PC a NAS nebo diskove pole
ja sice jedu co se dat tyce na plotnach a zalohuju na 4+4+2+1x (workstation v kanclu 4 disky, workstation doma 2 disky + externi prensone HDD a 4x disk v NAS) ale dobudoucna s klesajici cenou SSD asi nebude cenove problem prejit na SSD, v soucasnosti mnou pouzovane 2TB disky jsou sice jeste extremne vzdalene cenove 3 ku 14 tisicum, jenze pred rokem ten rozdil byl 4 ku 30 tisicum, takze kdo vi jak to bude za 2-3 roky, vyboj SSD co se kapacit tyce jde strasne rychle a cena tak klesa taky rychle :)
Jak tady pisi jini, levny deskovy RAID neni zrovna dobre reseni. Pred lety jsem pouzival nejaky onboard Raid 0 a Raid 1 a dochazelo docela casto k problemum se synchronizaci dat disku v Raidu a museli se delat resyncy, atd Takze nakonec bylo lepsi vzit 2 disky separatne a mirorovat je "tupe" pres nejaky program, nez pouzivat onboard raid 1. Raid 0 v dnesni dobe uz nema moc cenu vzhledem rychlostem SSD
Ok, evidentně mám málo znalostí v tomto oboru.
Používám RAID 1 na desce s 2x 4TB disky pro svá bežná data, právě kvůli ochraně (zálohuji samozřejmě i jinak, nejdůležitější věci pak na cloud, ale to cca. 1-2x do měsíce). Na systém a hry mám samozřejmě SSD, 500GB Samsung 960 EVO. :)
Ale znám lidi, kteří právě používají RAID 5 resp. RAID 6, s 6, resp. 8 disky. Samozřejmě řadiče stoijí přes 10 tisíc, ale právě mi na to dávali dobré reference, proto jsem to zmiňoval.
Trochu, ano, ale na čtení malých Souborů, jsou SSD, třeba, to moje, teď, jsem to netestoval, ale snad, tam ten údaj, mám dobře, z minula, a tak ten mi ukazuje, čtení malých Souborů, na rychlosti, asi tak 160 MegaBAJTů za VTEŘINu, kdežto, HarrDISKy, nové Moderní, mají asi tak 1 MegaBajt za VTEŘINu, takže i kdyby, mněli, asi tak 5 MegaBAJTů za VTEŘINu, tak, pořád, konkurovat, zdaleka, nebudou, ale určitě, to bude, lepší než te´d, to zase, ano, do-cela, celkem, zase, tedy! :-)
Podle mne je dneska jednodussi a praktictejsi na domaci pouziti, vzit jeden velkej odkladaci disk, ten mit v kompu a k tomu pripojovat normalne USB-kove to stejne (nejlip jiny typ/vyrobce) disku a mirorovat to takto, nez mit Raid 1 v compu. Takhle kdyz ti v compu neco prdne, tak si nahrany a v hodrsim pripade, zany backup nemas. S USB mas 2 oddelena fyzicka media, coz je vzdy lepsi reseni. Nehlede na to, ze muzes mit to USBcko treba kryptovane, atd, potazmo mit treba 2 vymenovat je. Mit jednu verzi na jinem miste, druhou treba v secure miste, atd.
K vuli rychlosti, je lepsi pak poridit treba 1TB SSD jako "pracovni" disk, kde jsou ulozene "aktivni" data a pak zase zalohovat klasicky na velke druhe HDD. Porad to vyjde lip, nez se piplat s Raidem, pokud neni pozadavek na "high availability", pak je ale jak pises potreba extra raid radic a nejlepe jeste i jeden v zaloze :))