Hlavní navigace

Čech vyfotil letící Teslu, byla milion kilometrů od Země

Sdílet

Zdroj: SpaceX

Čtyři dny po úspěšné premiéře rakety Falcon Heavy, která k Marsu poslala Muskův elektrosporťák Tesla Roadster, se Martinu Maškovi podařilo letící objekt vyfotit. Horní stupeň Falconu spolu s autem jsou jen nepatrnou tečkou na noční obloze. Česká astronomická společnost snímek ocenila jako nejlepší astrofotografii února.

Mašek pracuje jako operátor dalekohledu FRAM (fotometrický robotický atmosférický monitor), který je umístěný na Observatoři Pierra Augera, kde vědci zkoumají kosmické záření. FRAM má průměr zrcadla 30 cm a je k němu připevněna CCD kamera s rozlišením 1,6 Mpx. Dalekohled ovládají vědci na dálku z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Letící Tesla Letící Tesla (foto: Martin Mašek / Astro.cz)

Snímek zachycuje letící Teslu v souhvězdí Hydry, v momentě je vzdálená 1 056 400 km od Země. Jasnost objektu sa měnila v rozsahu 16,9 až 17,9 magnitudy. Veškerá astrometrická data Mašek předal do Minor Planet Center, kde sledují dráhy objektů Sluneční soustavy.

TIP: Do vesmíru neletěla jen Tesla, ale také unikátní disk s životností až 14 miliard let

Kosmické záření je tvořeno subatomárními částicemi dopadajícími do zemské atmosféry. Mají tak vysokou energii, že ji na Zemi nejsme schopni dosáhnout ani v největších urychlovačích. Zároveň stále nevíme, co je zdrojem proudu těchto částic. Pokud sledujete aktivitu Jiřího Grygara, ten o kosmickém záření pravidelně přednáší.

KL24

Letící Tesla na videu

https://vimeo.com/255171966

Století kosmického záření s Jiřím Grygarem

Byl pro vás článek přínosný?