Před lety se podobné rámečky vyráběly systémem šuplíku. Pevný disk ještě s rozhraním IDE bylo žádoucí přišroubovat do boxu s uchem (tzv. šuplíku), který se až poté vložil do rámečku v počítači. Následoval nutný restart. Pro přenos většího množství dat šlo tehdy o jediný aspoň trochu komfortní způsob, ale kvůli nekompatibilitě výrobců se stejně musely disky pořád přešroubovávat. Dnes ale seženete moderní SATA rámečky s vysouvacím mechanismem určené na holé disky, což je dokonale instantní řešení.
Všechny rámečky jsou určeny do 5,25" pozice ve stolním počítači. Uvnitř je připojíte na SATA a na napájení, zepředu do nich strkáte 3,5" pevné disky – jednodušší to být nemůže. Existují i modely pro minoritní 2,5" disky, které se ve světě stolních počítačů zatím příliš nepoužívají (kromě SSD na systém), ale není problém mít v počítači rámečky dva, oba typy nad sebou. Některé umí kromě SATA také serverové rozhraní SAS. Rozhraní SATA III zatím nezvládá žádný rámeček a vzhledem k výkonům pevných disků by to stejně bylo zbytečné.
Je velká škoda, že tato zařízení vyrábí v podstatě jen jedna firma, německý Raidsonic. Najdete u něj však tolik modelů, že je těžké si vybrat. To se týká Icy Boxů, Icy Docky vyrábí firma Cremax, kterou Raidsonic donedávna zastupoval. Vždy ale berte rámeček pro holé disky, šroubování šuplíku je středověk. Disky to vydrží, stačí s nimi zacházet opatrně, stejně jako s cédéčky.
Rámečky se liší nejen v mechanismech výsunu. Rozdíly jsou také v držení disku uvnitř rámečku. Některé natlačí disk na pružný SATA konektor a drží jej jen zavřená dvířka. Na druhou stranu to usnadňuje jejich plynulé vysouvání, jelikož trhavé pohyby nedělají ještě točícímu se disku právě nejlépe.
Za zapůjčení všech modelů děkujeme společnosti Bostar |
Některé jsou otevřené a využívají průvan ve skříni, jiné uzavřené s vlastním ventilátorem. Ale když se takový malý ventilátor točí pořád i bez disku a nejde jej jednoduše vypnout, máte problém, který vyřeší jen štípačky – červený, nebo modrý?
Rámeček nemá sloužit jako chladič, jakýkoliv další ventilátor jen zvyšuje celkový hluk a pokud nejde vypnout či odpojit, znamená to body dolů. Z tohoto důvodu jsou lepší rámečky otevřené. Naopak je důležité, aby v nich byl disk nějakým způsobem odpružený, čímž se eliminují případné vibrace. Mechanické součásti, které při každém použití vypadají, že se ulomí, možná nakonec přežijí celý počítač, ale na klidu nepřidají. V případě malé skříně je vhodné myslet na to, že rámečky mají různou délku.
Nemáte moc na výběr |
Je velká škoda, že tato zařízení vyrábí v podstatě jediná firma, německý Raidsonic. Lze ještě sehnat po jednom modelu od Stardomu a jednom SilverStone, ale ostatní rámečky v nabídce eshopů jsou jen (rádoby odhlučňovací) držáky přišroubovaných disků. Proto najdete v našem testu téměř výhradně Icy Boxy, ale i mezi nimi jsou velké rozdíly. |
Další druhy připojení disku
Kromě rámečků existuje řada dalších možností, jak disky k počítači připojit. Asi nejlepší je, když má vaše skříň nějaký rámeček integrovaný. To je případ třeba Cooler Masteru.
Jakékoliv jiné řešení je externí a již ne tak elegantní. Mezi nejpodivnější patří například Scythe Kama Connect, které připojí pevný disk (SATA i IDE) ke konektoru USB 3.0. O něco sofistikovanější jsou stojánky na pevný disk například od Axago a nejlépe jsou na tom takzvané toustovače, tedy větší stojánky, do kterých pevný disk zasunete shora. Všechna tato zařízení však musí mít externí adaptér, protože ani nové USB 3.0 není schopné dodat více, než 3,5 W, a to pro 3,5" disk zdaleka nestačí. Hodí se pro laptopy, ale pěkné integrované řešení lze pořídit pouze do stolního počítače.
1. Icy Box IB-170SK-B
Velmi podobný model jako IB-168SK-B (který skončil na druhém místě), jen uzavřený v černém kovovém těle. V příslušenství je redukce SATA na Molex, která v sobě má odbočku pro čtyřpinový konektor. Je zapojený na 12 V a zem, a kromě indikace přítomnosti disku také spíná tichý ventilátor. Ten tak běží jen při vloženém disku a jde samostatně odpojit.
V manuálu je uvedeno pryžové odpružení, ale rámeček nic takového neobsahuje. Mezi oběma kovovými částmi uvnitř šuplíku je natažena na první pohled neužitečná tenká pružinka, jejíž účel je zřejmě zabránit vznikání vibrací. Vysouvací mechanismus je založen na pružném SATA konektoru a páce spřažené s dvířky, stejně jako u modelu IB-168.
Velmi dobrému rámečku bych vyčetl pouze nutnost staršího Molexu kvůli redukci a opět jen zobáček, na kterém spočívá tlak vloženého disku.
|
|
2. Icy Box IB-168SK-B
Pevná otevřená kovová konstrukce, která má vpředu bytelná plastová dvířka a vzadu plastovou spojku s pružným SATA konektorem a vysunovací pákou. Rámeček je celý odpružený a skříně se dotýká přes gumové distanční sloupky. Otevřená konstrukce nechává disk chladit přirozeným proudem vzduchu ve skříni, není zde žádný ventilátor.
Pod zámkem je indikační dioda, od které vede malý kabel do základní desky – pro případ, že půjde o hlavní disk, desky nemívají více, než jeden konektor pro disk. Dioda je tedy spíše nepoužitelná.
Disk po zasunutí nedrží v SATA konektoru sám o sobě. Konektor má totiž uvnitř pružinu, zasunutím disku dojde k jejímu stlačení a disk drží v rámečku pouze zobáček zavřených dvířek. Při jejich otevření dojde k povysunutí disku z konektoru samotným konektorem a hned poté se přidá páka spřažená s dvířky, která již má lehkou práci. Tento způsob je jednoduchý a disku nehrozí žádný prudší pohyb. Jediné mínus může znamenat zobáček dvířek, na který je vyvíjen neustálý tlak. Tento model však osobně používám už asi rok bez problémů. Jde o jednoduchý a velmi povedený rámeček za nízkou cenu.
|
|
3. Icy Dock MB671SK-BB
Celokovový box, na němž jsou plastová pouze přední dvířka. Na nich je jen zámek bez indikačních diod. Dvířka jsou stejně pevná jako celé tělo, jen jejich pant je volný. Pro vysouvání disku je použit mechanismus kovového lanka a spřažené páčky. Ta ovšem není provedená tak dobře, jako u modelů IB-168 a IB-170. Disk jde ven celkem ztuha. Alespoň že dvířka jdou pohodlně zaklapnout bez použití zobáčku.
Vzadu najdete napájení přes starší Molex, datový konektor SATA a zbytečné piny pro dvě LED – které nejsou nikde vpředu vyvedeny. Ventilátor se skutečně nepovedl. Hučí i bez osazeného disku a nejde jej odpojit. Vyžádalo by si to rozebrání celého šuplíku.
Příbuzný model MB672 má navíc displej s teplotním čidlem ale je dražší. Na to, jak se tento rámeček chová, stojí i on příliš.
|
|
4. Icy Dock MB877IK-B
Uzavřená kovová konstrukce s plastovými dvířky a zadním krytem s ventilátorem. Napájení je řešeno pouze přes Molex a data přes černý SATA konektor. Vedle je ještě žlutý, který slouží pro zapojení SAS disku – uvnitř jsou oba svedeny do jediného sdruženého SATA. Rámeček lze tedy využít i pro serverové SAS disky a prodává se i jako model MB877SK-B bez této vymoženosti.
Vysouvací mechanismus je řešen táhnutím místo obvyklejšího tlačení. Na dvířka je uvázáno tenké kovové lanko, které přitáhne zahnutý pojezdový mechanismus, na kterém disk částečně leží. Dvířka mají větší zobáček, ten ale vůbec není namáhám, disk je v konektoru napevno. SATA konektor není pružný a disk v rámečku drží celkem pevně – lanko bude nejslabším článkem.
Vedle napájení je konektor pro dvě informační LED na přední straně, ale kabel k nim v příslušenství chybí. Ventilátor není odpojitelný, je velmi hlučný a nejde jej odpojit. Proklamovaný Anti vibration kit je zřejmě pouze kovová pružinka ve dvířkách, odpružení zde jinak žádné není.
|
|
5. Icy Box IB-172SK-B
Jediný opravdu duální rámeček v testu. Má dvě pozice pro 3,5" a 2,5" disk, obě jsou na sobě nezávislé. Každá z nich má vlastní indikační diodu a svůj trochu nestandardní zámek. Vzadu je společné napájení přes starší Molex; výrobce mohl zvolit raději SATA.
Mechanismus vysouvání disku je založen na páčkách otevírajících dvířka, pro každý disk zvlášť. Jsou opřeny (ne spřaženy) o páky za diskem, které na nich zezadu zatlačí, tím jej odpojí z konektoru a povysunou. Mechanismus modelu IB-170 je však mnohem bytelnější. Nevýhodou je také velmi hlučný malý ventilátor, který jde z konektoru odpojit jen po rozmontování rámečku.
IB-172 je téměř jediným modelem kombinující oba druhy disků, což je jeho hlavní výhoda. Ovládání není příliš komfortní a navíc jsme měli (snad) vadný kus, který nešlo připojit k zapnutému počítači (objevovala se nám takzvaná modrá obrazovka smrti, BSOD). Pro oba druhy disků si raději si pořiďte rámečky dva.
|
|
6. Icy Box-390StUSD-B
Zajímavý rámeček, který má sice šuplík, ale ten lze využít i jako přenosný. Rámeček má na sobě napevno kabely SATA i napájecí Molex, je vyroben z plastu s kovovým pláštěm. Šuplík je hodně autonomní: kromě SATA pro rámeček má na sobě i USB konektor a napájení. Lze jej tedy přenášet takto v boxu a u jiného počítače připojit přes USB 2.0 (USB 3.0 nepodporuje). Překážkou je rozměrný napájecí adaptér, který musíte tahat s sebou.
Dovnitř šuplíku, který má na sobě dokonce vypínač, není lehké se dostat. Dvě malé páčky drží další „šuplík v šuplíku“, do kterého je nutné disk přišroubovat. Odpružení zajišťuje pouze kousek pryže a dostatečná vrstva materiálu.
Takovýto rámeček neplní příliš svou funkci střídání více disků. Není pro ni ani určen, využijete jej jen pro jediný disk, jenž ale můžete přenášet (i s velkým adaptérem) mezi více počítači. Pro účely přenášení mezi více počítači se lépe hodí 2,5" externí disky, a tak nelze tento Icy Box doporučit.
|
|
7. Icy Dock MB876SK-B
Celokovový model s nezvyklým otevíráním. Ze dvířek se posunutím aretačního plastu směrem dolů odklopí páčka. Za ni poté lze vytáhnout šuplík, který je bohužel ne moc šťastně řešený. Za předním děrovaným plastem jsou obyčejné tenké ližiny s plastovou vzpěrou, kterou je potřeba před osazením disku vyšroubovat. Vracet ji tam už nemusíte, ale samotný disk je také nutné (pokaždé) šroubovat, což pohodlí nepřispívá.
Disk v takovém šuplíku není chráněn o nic více, než bez něj, a proto je takový systém spíše jen otravný. Rámeček je určen spíše pro jediný pevný disk, který nebude v počítači pořád, proto také má rámeček západku, aby se po vysunutí šuplíku neprášilo do počítače. Šuplík jde do rámečku ztuha, mechanismus nepůsobí příliš odolně.
Ventilátor je neodpojitelný, středně hlučný a bohužel jeden pořád, i když není osazen disk. Napájení je řešeno prostřednictvím staršího Molexu, nestačí jen SATA. Tento model se příliš nepovedl.
|
|
8. Icy Dock MB123SK-B
Díky páčce je podobný MB877IK-B, ale ve všem ostatním je úplně jiný. Jde o kombinaci šuplíku a rámečku. Po odklopení páčky se objeví zámek. Za páčku lze otevřít falešná dvířka, která ale nikam nevedou. Je potřeba za ně vysunout celou vnitřní část, která je s rámečkem spojena přes široký 64pinový konektor. Dovnitř šuplíku se dostanete po odsunutí plechového víčka. Vložení disku je velice nekomfortní, nelze jej do šuplíku měkce položit. Vibrace nejsou nijak řešeny.
Disk nefunguje hned po zasunutí šuplíku. Tento model se musí „nastartovat“ klíčkem v zámku, který má tři polohy: vypnuto (disk můžete vytáhnout), vypnuto (disk zamčený), zapnuto (disk zamčený). Ventilátor se točí jen, když je disk zapnutý, ale patří mezi hlučnější.
Vzadu je napájecí Molex, SATA pro data a odpojitelný ventilátor. Vložení disku do šuplíku i následně šuplíku do rámečku je krajně nepohodlné. Funkci klíčku využije jen málokdo, ale rozhodně je zajímavá.
|
|
9. Stardom ST1000-2-S2C
Jediný model od jiného výrobce se příliš nepředvedl. Kovová konsrukce s vyklápěcími plastovými dvířky a tlačítko Push, to není nejpohodlnější mechanismus. Po odklopení dvířek totiž narazíte na další (nedobytné) dveře s dírkou, do které je potřeba vsunout plastový kolík (v příslušenství). Tím dojde k uvolnění západky a vy můžete vysunout šuplík. Ani přední kryt, ani západka šuplíku není uživatelsky příliš komfortní. Dvojitými dvířky je aspoň zajištěno, že disk nevysunete omylem, ale nutnost vždy použít nástroj je překážkou.
Samotný šuplík je kovový s plastovou vzpěrou. Tu je potřeba před použitím odstranit. Nejvíce vadí uchycení disku v šuplíku – je potřeba jej nejprve přišroubovat alespoň na dva šroubky do rámečku.
Vzadu je napájecí Molex a SATA konektor pro data, vedle ventilátor, který se točí neustále i bez disku, ale jde odpojit. Na spodní straně rámečku najdete místo pro uchycení 2,5" disku. Takový disk není nijak výměnný a rámeček pro něj jen poskytuje pasivní prostor, kam si ještě musíte přivést kabely.
|
|