Nejhůře to postihlo nový sedmnáctipalcový Pavilion dv7 od HP; ostatně v jeho recenzi jsem se o tom zmiňoval také. U ostatních notebooků testovaných v posledních dvou měsících se nám naštěstí dařilo vliv okolních teplot omezit.
Nevěnovali jsme se ale jen testům nových notebooků; v průběhu měsíce jsme se podívali i na příslušenství, některé nové i již zavedené technologie. Pro lepší orientaci vám to zrekapitulujeme v bodech.
Souboj osmi levných patnáctek
Koncem července nám kolega Jan Čarek, obvykle píšící pro Extra PC, dodal velmi rozsáhlý srovnávací test osmi superlevných patnáctipalcových notebooků – takových, které můžete pořídit do deseti tisíc korun. Rozdělen byl na čtyři části; nejdříve přišel úvod s popisem notebooků této kategorie na trhu a metodiky testování, druhý díl pořádně rozebral první čtyři bojovníky, třetí část testu se věnovala notebookům, které dopadly lépe než ty v předchozím díle a nakonec to vše završil závěrečný díl, který nejen rekapituloval výsledky, ale přinesl i zamyšlení nad tím, zda náhodou nemá smysl připlatit si pár stovek za model s trochu lepším procesorem.
Podle nás to smysl má, rozdíl mezi jinak identickým notebookem s Pentiem a Core i3 bývá cenově opravdu někdy jen pár stokorun, ale rozdíl ve výkonu je v každém případě propastný. Pokud chcete vědět více a nečetli jste celý test, rozhodně to doporučujeme.
AMD Trinity poprvé otestováno
Poprvé se nám do rukou dostal notebook vybavený novým APU od AMD pod označením Trinity a okolo samostatného testu AMD A6-4400M a grafického jádra Radeon HD 7520G se strhla menší senzace (a masivní diskuse). Výsledky testů najdete v článku; na žádost z diskuse jsme ještě na další den provedli pár dalších měření se dvěma paměťovými moduly – jak se v obou testech ukázalo, rozdíl mezi využitím jednoho a dvou modulů je tady dost výrazný.
AMD jsme se věnovali i o několik dní dříve, tehdy šlo ještě o minulou generaci APU, označenou jako Llano. Už dříve jsme si ukázali, jak se tyto jednotky dají celkem bez problémů přetaktovat a vytáhnout z nich i o 60 % výkonu navíc; nyní jsme zkusili zvýšit výkon o něco méně a zároveň snížit provozní napětí pro delší výdrž baterie. Ta se nám povedla navýšit o zhruba půl hodiny, což rozhodně není zanedbatelné, a pokud máte notebook tímto APU vybavený a chuť experimentovat, určitě náš návod zkuste.
Dva nové ThinkPady od Lenova
Místní znalec pracovních strojů Lenova Petr Broža nám během uplynulých měsíců dodal dvojici netrpělivě očekávaných recenzí. Nejdříve šlo o klasickou řadu T, konkrétně nový ThinkPad T430 s procesorem Intel Ivy Bridge a novou, chicletovou klávesnicí, která představuje nejzásadnější odlišnost od řad minulých a nahrazuje klávesnici, kterou do té doby Lenovo a před ním IBM používalo u těchto pracovních notebooků pěknou řádku let.
V srpnu jsme pak zveřejnili druhou recenzi nového ThinkPadu a tentokrát šlo o prémiovou řadu X. Lenovo TP X230 není pro každého, už jen kvůli docela vysoké ceně, a staromilci se nepochybně opět na novou klávesnici dívají s pořádným despektem, ale notebook rozhodně nezklamal a pozice řady ThinkPad X mezi pracovním highendem tak podle nás zůstává neotřesena.
Herní notebooky malé i velké
Další zajímavostí byly dvě v srpnu zveřejněné recenze herních notebooků, které byly každý jako z jiného světa. Nejdříve přišel Goldmax Monster, momentálně nejmenší herní notebook na trhu a nejvýkonnější jedenáctka. GeForce GT 650M a silný procesor v miniaturním jedenáctipalcovém těle skutečně nevidíme každý den.
Druhým byl naopak tradiční obr od Asusu, sedmnáctipalcový G75VW ze série Republic of Gamers s grafickou kartou opět od Nvidie, ovšem tentokrát GTX 670M. Samozřejmostí je u něj Full HD displej s podporou 3D a brýlemi v balení a již několik generací stejný design se dvěma lehce udržovatelnými chladicími okruhy. Jeho největším problémem je nepříliš odolný materiál na většině těla a opravdu nepovedený touchpad; u sedmnáctipalcového, téměř pětikilového herního stroje ale ani jedno nijak extrémně nevadí.
Pohled do minulosti
Rubrika Retro se dočkala dalšího přírůstku. Posledně (v dubnu) jsme se podívali, jak vypadá notebook s procesorem Intel 486DX po sedmnácti letech, nyní jsme se podívali na o pět let mladší HP Omnibook 6000 s Pentiem 3. Rozdíl pěti let se ukázal jako neobyčejně propastný a zatímco 486 dnes nemá žádné myslitelné využití, s Omnibookem už se dalo celkem bez problémů surfovat po internetu a psát v Office. Na druhou stranu, Siemens-Nixdorf přestál věky o něco lépe, HP po dvanácti letech bylo na rozpadnutí.
Tři HP, každé jiné
Kromě Lenova jsme se o prázdninách docela často potkávali i s další známou značkou: HP. Otestovali jsme trojici jejich notebooků, každý spadající do úplně jiné kategorie. O sedmnáctipalcovém Pavilionu dv7-7020ec s velmi dobrým Full HD displejem byla řeč již v úvodu v souvislosti s vlnou veder; nutno uznat, že i přestože jsme jej nešetřili, přestál trápení v našich rukou bez úhony.
Dalšími produkty HP, které se nám dostaly do rukou, byl pracovně zaměřený ProBook 6475b s AMD Trinity, jeden z prvních notebooků na trhu s tímto novým řešením od AMD. A nakonec jsme se podívali i na našem trhu víceméně nováčka, zástupce řady Envy: HP Envy 6-1030ec, patnáctipalcový Ultrabook s velmi povedeným designem a docela příznivou cenou.
Nenechte si ukrást notebook
Vraťme se teď ještě na úplný začátek července. Tehdy jsme pro vás připravili článek o bezpečnostních technologiích Intelu proti odcizení notebooku – Intel Anti-Theft Technology 3.0. Nejde jen o technické povídání o tom, jak to funguje uvnitř notebooku; dozvíte se v něm i podrobnosti o tom, co všechno přesně technologie umí, a především, jak si její podporu zařídit v České republice, kde to umí a kolik to bude stát. Pokud přechováváte v notebooku nějaká důležitá data a chcete si je "pojistit" pro případ třeba odcizení počítače, určitě článku věnujte pozornost.
Synaptics a možná revoluce v ovládání
Poslední událostí, která si zaslouží místo v našem přehledu, je článek o novinkách firmy Synaptics, které před pár týdny proletěly zahraničními weby. Tato firma, jejíž produkty (touchpady) možná právě nyní používáte, si nedávno pozvala pár amerických novinářů a ukázala jim, co chystá na příští měsíce a roky. Byl to hlavně ForcePad, nová varianta klasického touchpadu nejen bez oddělených tlačítek, ale dokonce kompletně bez pohyblivých částí, ale za to s citlivostí na různé úrovně tlaku.
Kromě ForcePadu, ze kterého popravdě nejsme úplně na větvi (ale se soudy radši počkejme, až si budeme moci nějaký finální kus vyzkoušet sami), byla předváděna i klávesnice pro Ultrabooky, což je u Synaptics novinka. A ne ledajaká – kombinuje malou tloušťku s relativně hlubokým stiskem a má prý i kapacitní senzory třeba pro automatické vypnutí touchpadu, pokud máte na klávesnici ruce – a nebo třeba pro využití mezerníku jako dotykové plochy. Snad se jim podaří pořádně vyladit ovladače; každopádně potrvá ještě nejméně tři čtvrtě roku, než tuto novinku začneme potkávat v prodávaných počítačích.