TEST: PDA s navigačními geny

30. 4. 2008

Sdílet

 Autor: Redakce

Kapesní počítač MIO P360

A nebylo by to ani MIO, kdyby její kapesní počítač nebyl schopen satelitní navigace. To si uvědomíte již při vybalování zařízení z krabice: kromě samotné šedé krabičky kapesního počítače se na vás vysype opravdu bohaté příslušenství včetně autonabíječky a držáku na čelní sklo automobilu. Drobnosti jako datový kabel, běžnou síťovou nabíječku nebo cédéčko s ovladači a softwarem snad ani nemá smysl zmiňovat.

Samotný přístroj je kapesní počítač ve své nejryzejší podobě. Hranatá plastová krabička působí spíše retro dojmem, celý přístroj je díky kombinaci stříbrných plastů elegantní i při svých větších rozměrech. Velkou část jeho přední strany zabírá barevný dotykový displej, který však nabízí rozlišení pouze 320 x 240 obrazových bodů. Slovo bohužel jsem použil především s ohledem k úhlopříčce displeje, která má za následek až nepřirozeně velké body. Dnes již standardnější VGA rozlišení by přístroji slušelo o pořádný kus více.

Pod displejem najdete dvojici softwarových tlačítek a čtyřsměrový ovládací joystick. Jeho chod je měkký a při ovládání tak nesmíte palec příliš tisknout. Svůj úkol, tedy ovládání kurzoru v prostředí operačního systému, však zvládá dobře.

Mám rád výrobce, kteří preferují standardní konektory před vlastním řešením a MIO je naštěstí jedním z nich. Ve spodní části totiž najdete standardní miniUSB konektor, který kromě komunikace s počítačem slouží také pro dobíjení akumulátoru kapesního počítače. Ovšem sluchátkový výstup již standardní není: jedná se pouze o 2,5 mm jack, který omezuje velké množství použitelného příslušenství. Potěšitelný je naopak vestavěný mikrofon, jehož vstup se ukrývá na spodní hraně přístroje.


Držák na čelní sklo: pomsta šíleného designéra. Jakmile jej však zkrotíte, drží ukázkově...

Je zadního rohu spodní hrany můžete vyjmout ovládací stylu. Ten je docela krátký a ve větší dlani se nedrží příliš pohodlně. Řešením by mohl být vysunovací model, který by bylo možné rozložit do větší délky.

S vlastní i cizí anténou

Anténa satelitního navigátoru je umístěna v horní části zadní plastové stěny, k dispozici zde máte také konektor pro připojení externí antény. Zaujmout může také jednoduché monofonní reproduktorek, který je dostatečně hlasitý pro pokyny hlasové navigace v běžném automobilu. Výrobce použil osvědčený navigační čipset SiRF Star III, který patří ke slušnému standardu ve své kategorii.

MIO P360 lze zakoupit také v balíku s navigační aplikací a mapovými podklady, protože se však jedná o standardní aplikaci MIOmap, zvolil jsem pro test základní variantu bez této aplikace. Můžete tím ušetřit peníze v případě, že jste si již dříve zakoupili jinou navigační aplikaci, například konkurenční TOMTOM. Vyzkoušel jsem verzi Navigator 6 EEE a fungoval na tomto přístroji bez problémů.

Hardwarové parametry jsou velmi slušné. Hodně potěší rychlý procesor Samsung S3C2443 taktovaný na frekvenci 400 MHz, který operačním systémem Windows Mobile 6 Classic hýbe opravdu obstojně. Procesor má k dispozici 64 megabajtů operační paměti a celý jeden gigabajtů úložné paměti typu flash. Toto množství je dostatečné snad pro všechny současné navigační aplikace a jejich mapy. Všechna potřebná data tak uložíte do této vnitřní paměti a rozšiřující slot pro paměťové karty typu MMC nebo SD tak zůstane volný pro další použití.

MIO P360 ve fotogalerii

 

(celá galerie)

Integrovaný Li-Ion akumulátor o kapacitě 1 350 mAh slibuje dostatečnou výdrž na akumulátory, bohužel při testování jsem se dostal při navigaci na průměrnou hodnotu dvě a půl hodiny. Tuto dobu však lze zvýšit až na dvojnásobek instalací některé z utilit třetích stran určených k dynamickému taktování procesoru a pečlivějším nastavení šetření energií v prostředí navigační aplikace.

Co mne však zarazilo, je naprostá absence jakékoli bezdrátové konektivity. Skutečně, MIO P360 nenabídne ani stařičký infračervený port, ani modernější Bluetooth nebo bezdrátovou Wi-Fi síťovou kartu. Je sice pravda, že tyto neduhy lze řešit prostřednictvím příslušné komunikační karty vložené do SD slotu, toto řešení však zbytečně zvyšuje cenu samotného přístroj.

bitcoin_skoleni

Kapesní počítač MIO P360 (6 652 korun)

procesor 400 MHz, 32bit Samsung S3C2443, Windows Mobile 6, ROM 1024 MB, RAM 64 MB, displej 3.5 ", barevný transflektivní TFT , 65536 barev, rozlišení 240×320, vestavěný GPS přijímač SiRF Star III , 20 kanálů, podpora karet MMC, SD, SDHC, SDIO, vestavěný mikrofon a reproduktor (mono), výstup na sluchátka 2.5 mm konektor, baterie Lithium-ion 1350 mAh, rozměry 72 × 115 × 17.8 mm, hmotnost 170 gramů s baterií


 +  slušná rychlost
 +  velikost úložné paměti
 +  citlivý GPS modul s výstupem pro anténu

 -  absence bezdrátové konektivity
 -  krátký stylus
 -  uživatelsky nevyměnitelný akumulátor

 

Co říci závěrem?

Kdyby MIO P360 obsahovalo alespoň podporu pro Bluetooth nebo dnes již konfekční Wi-Fi, neměl bych mu v podstatě co vyčíst. Kapesní počítač bez možnosti připojení na internetu (vždyť penetrace Wi-Fi přístupových bodů v běžných domácnostech se stále zvyšuje) tak degraduje povedený přístroj spíše do role chytřejší satelitní navigace. Dlouho jsem tak přemýšlel, jestli mezi mínusy zařadit (vzhledem k absenci těchto funkcí) cenu zařízení: přibližně šest a půl tisíce. Nakonec jsem tak neudělal, protože ve skutečnosti si moc nevyberete: pokud sáhnete například pro iPaqu 114 Classic pak ušetříte pět set korun a získáte Bluetooth i Wi-Fi, ale zase přijdete o gigabajt vnitřní paměti i GPS přijímač. A jiný kapesní počítač v této ceně na trhu vlastně nenajdete. Takže rychlý závěr: MIO P360 je rychlý kapesní počítač za přiměřenou cenu, s citlivou GPS navigací a velkou vnitřní pamětí.

P. S. Ale to Wi-Fi tam být mohlo...

 Odkazy k tématu: MIO P360 (Sunnysoft) | HP iPAQ 114 Classic (Sunnysoft)