Model VP500PC není v nabídce společnosti Antec nijak dlouho a ještě v říjnu jsme k testu dostali předprodukční kousek. Balení tedy nemá smysl moc popisovat, jelikož se jednalo o naprosto obyčejnou kartonovou krabici s izolepou přilepeným vytisknutým štítkem. Popis příslušenství taktéž nečekejte, Antec nám totiž ke zdroji žádné neposlal.
Zdroj sám o sobě byl však již v plně retailovém „obalu“. I když se jedná o prakticky nejlevnější zdroj této výkonové kategorie v nabídce Antecu, není zdroj v obyčejné šedé barvě, ale je zabarven pěkně do matné černé. Mřížka ventilátoru je drátěná, za což určitě dávám plus a zadní mřížka je lisovaná ve tvaru včelí plástve. Podle štítku na zdroji je tento model určen jen pro sítě s napětím 200–240 V, tedy víceméně hlavně pro evropský trh. Také by měl mít dvě 12V větve s různými proudy a jejich kombinovaný výkon by měl být 408 W (na štítku drobná záměna ampérů za watty a tedy 408 A, což by odpovídalo téměř 5 kW).
Čeho jsem si však na stránkách Antecu všiml, tak mají v katalogu modely VP500P a VP500P V2. Co se šasi týče, náš kus odpovídá VP500P V2, avšak podle štítku na zdroji neodpovídá ani jednomu. Nejblíže je však naopak VP500P, kdy odpovídají proudy na -12V a +5Vsb větvi a také maximální kombinovaný výkon 12V větví. Další známka toho, že jsme k recenzi dostali opravdu předprodukční kus. Pokud jste rozklikli odkaz na model VP500P, určitě jste si všimli, že mřížka ventilátoru není drátěná, ale je vylisovaná v plechu. Podle všeho je možné, že VP500P V2 je vyráběn Deltou a VP500PC je opravdu VP500P.
Zdroj je vyráběn společností CWT, kterou již jistě mnozí z vás znají. Obliba společností, nechávat vyrábět zdroje u CWT je tak velká hlavně z důvodu, že má CWT obrovské výrobní kapacity a produkují obrovské množství zdrojů, tudíž je výroba mnohem levnější. Nemluvě o tom, že oproti takové Deltě, od které má Antec mnoho zdrojů, nabízí CWT možnost většího zásahu „výrobce“ (v tomto případě Antecu) do návrhu.
Na napájecím konektoru začíná vstupní filtrace v podobě jednoho X a dvou Y kondenzátorů. Poté pokračuje na hlavním plošném spoji třemi tlumivkami, varistorem, jedním X a dvěma Y kondenzátory. V obvodu následuje usměrňovací můstek GBU806. Obvod aktivního PFC obsahuje cívku, kondenzátor CapXon (270 μF, 400 V, 85 °C) a diodu s třemi tranzistory, od kterých jsem však označení nebyl schopen zjistit. Celé PFC a spínání tranzistorů na primární části řídí integrovaný obvod Champion Microelectronic CM6805.
Dostáváme se již k sekundární části. Začneme u větve +5 Vsb. U té jediné jsem z celého zdroje našel jediný kvalitní kondenzátor, konkrétně Nippon Chemi-con ze série KY. U této větve se kvalitní osazení hodí, jelikož běží prakticky pořád, pokud není zdroj odpojen od sítě nebo není vypnut manuálně přepínačem na zadní straně.
Tím však kvalitní osazení na sekundáru konečí. Dále už zde naleznete elektrolytické kondenzátory od CapXonu, Aishi a JunFu. Dalo by se to nazvat přehlídkou nekvalitních kondenzátorů, což moc dobré znamení není.
Chlazení zajišťuje ventilátor Yate Loon D12SM-12, který by měl mít maximálně 1650 ot./min., hlučnost 33 dB a průtok vzduchu 70,5 CFM. Bez zátěže byl zdroj jen hodně mírně slyšet, ve skříni by slyšitelný určitě nebyl. To pokračovalo až do 20% zátěže. Od ní se hlučnost již dost zvedala a při plné zátěži ventilátor běžel nejspíše na plné otáčky, protože byl hluk dost znatelný.
Antec VP500PC 500 W: představení, rozbor, naměřené výsledky
OCZ CoreXStream 500 W: představení, rozbor, naměřené výsledky
OCZ CoreXStream 500 W: představení, rozbor, naměřené výsledky
CoreXStream byla nejlevnější série zdrojů od společnosti OCZ. Proč byla? Aktuálně obsahuje pouze 500W model, který u nás už nijak pořádně sehnatelný není. Možná se teď zeptáte, proč jej tedy vlastně recenzujeme. Dostali jsme ho ještě před krachem OCZ a když už jsme ho otestovali, tak by byla škoda výsledky jen tak zahodit. Navíc máme pro vás menší „lahůdku“, která vznikla při zkoušení přetížení tohoto zdroje.
Balení je kompletně retailové a jedná se o potištěnou lesklou kartonovou krabici. Na jedné z jejích stran můžete vidět znázorněné délky kabelů, na té zadní poté stručně specifikace a informace o tříleté záruce, která by však měla stále platit, pokud jste již zdroj zakoupili dříve.
V příslušenství se nachází pouze jednoduchý manuál, sada šroubků a napájecí kabel.
Šasi zdroje je opět černé a mřížka ventilátoru je v něm vylisovaná. Tvar mřížky ještě s relativně ostrými hranami není zrovna nic dobrého pro tichý chod při vyšší zátěži. Zadní mřížka je o dost jemnější, než u Antecu, tedy je menší pravděpodobnost vzniku aerodynamického hluku. Podle popisku u konektor a vypínače asi tušíte, že je zdroj stavěn jen pro napětí 200–240 V, tedy opět hlavně pro Evropu, kde je zastoupení těchto napětí zřejmě největší ze všech kontinentů. Zdroj má opět dvě 12V větve, které mají maximální kombinovaný výkon 444 W.
Výrobcem 500W modelu CoreXStream je společnost HEC, se kterou jste se mohli setkat například již u zdroje Fractal Design Integra R2.
Filtrace vstupu tradičně začíná již na samotném napájecím konektoru, kde lze nalézt jeden X a dva Y kondenzátory. Pokračuje dále samozřejmě na hlavním plošném spoji varistorem, dvěma tlumivnkami, dvěma X a dvěma Y kondenzátory. Použitý usměrňovací můstek je v tomto případě GBU8J.
I zde jsou zbývající součástky obvodu PFC natěsnány hodně na sebe, tudíž konkrétní označení diody a tranzistorů bohužel nečekejte. Použitý kondenzátor je od společnosti Teapo (330 μF, 400 V, 85 °C), což sice zrovna dvakrát kvalitní značka není, ale stále je lepší jak CapXon použitý u Antecu. Obvod PFC je řízen integrovaným obvodem Champion Microelectronic CM6800.
Jelikož se jednalo o vůbec nejlevnější zdroj, co jsme s sebou na měření měli, rozhodli jsme se, že jej zkusíme přetížit a budeme sledovat, co to se zdrojem dělá. Bohužel už při CrossLoad zátěži, kterou zaměřujeme hlavně na 12V větev, bylo jasné, že to zřejmě zdroj moc zvládat nebude. Maximálně se nám z něj podařilo dostat přibližně 550 W, při kterých však napětí na 12V větvi bylo jen něco málo nad 10 V. Odběr ze sítě byl v tu chvíli celých 760 W, což značí účinnost pouhých 72,36 %. Další zvýšení zátěže přineslo pád napětí na 12V větvi pod 10 V a po ještě dalším malém zatížení se ze zdroje ozvala rána, ukázal záblesk, zakouřilo se z něj a u zásuvky pro power meter vyletěl jistič. Po ohledání zdroje jsme nalezli rozstřelenou diodu u hlavního transformátoru. Můžeme tedy říct, že co se ochrany proti přetížení týče, tak tento zdroj snad vůbec žádnou nemá.
Teplotní čidlo pro regulaci otáček ventilátoru se nachází na pasivu na sekundární části. Dle mého to není zrovna vhodné umístění.
Všecny elektrolytické kondenzátory na sekundáru jsou od tchaj-wanské společnosti Teapo, což by u zdroje v téhle ceně nebyli nic špatného, avšak osazení součástek, které se dělá ručně (tedy zřejmě všechny součástky, které nejsou SMD), bylo špatné, viz druhá fotka. Součástky byly dost vysoko nad plošným spojem, což se tak udělalo zřejmě z toho důvodu, aby se nemusely znova zkracovat jejich vývody. V ceně, ve které je i Seasonic OEM EnergyKnight bych takhle odfláklé osazení moc nečekal.
Ventilátor Young Lin Tech DFS122512L by měl mít maximálně 1700 ot./min., hlučnost 29,67 dBA a průtok vzduchu necelých 64 CFM. Co však můžeme říct, tak v maximální zátěži byl ventilátor velmi hlučný. Zřejmě i s přispěním horší mřížky.
Výsledky měření při síťovém napětí 230 V: účinnost, zvlnění
Výsledky měření při síťovém napětí 230 V: účinnost, zvlnění
Metodiku měření a přístroje, které jsme použili, můžete nalézt ve starším testu zdrojů.
Výsledky měření při síťovém napětí 230 V: regulace napětí, účiník, stand-by
Výsledky měření při síťovém napětí 230 V: regulace napětí, účiník, stand-by
Hodnocení testovaných zdrojů
Hodnocení testovaných zdrojů
Hodnocení udělám výjimečně dohromady. Oba zdroje jsou cenově okolo Seasonicu OEM EnergyKnight 500 W, tudíž by se dala čekat i podobná kvalita, aby se našel někdo, kdo v této kategorii Seasonicu zatopí. Bohužel se tak nestalo. Testované zdroje nepřekonaly Seasonic vůbec v ničem. Ten je neporovnatelně lepší v účinnostech, oproti OCZ také ve zvlnění (zde je na tom Antec podobně) a to nemluvíme o regulaci napětí 12V větve, která je u obou testovaných zdrojů hodně špatná a při větším zatížení této větve došlo k poklesu napětí pod limit specifikace ATX, tedy pod 11,4 V.
Ať hledám, jak hledám, nemám zdroj od Antecu a ani od OCZ v čem pochválit. Naopak OCZ CoreXStream musím zkritizovat i kvůli chybějící ochraně proti přetížení. Závěrem tedy je, že bych rozhodně ani jeden z těchto zdrojů nedoporučil, jelikož v této cenové kategorii existuje mnohem lepší výrobek.
Antec VP500PC 500 W
Cena: 1 108 Kč (K24.cz)/1 260 Kč (CZC)
Záruka: 2 roky (CZC zřejmě chybně udává 5 let)
OCZ CoreXStream 500 W
Cena: 1 088 Kč (CZC)
Záruka: 3 roky
Na závěr bychom chtěli poděkovat hlavně společnosti Enermax, která nás do Hamburku pozvala a dala nám k dispozici jednak několik svých zdrojů, ale především své vybavení, abychom mohli všechny zdroje přesně otestovat.
Za zapůjčení zdroje Antec VP500PC děkujeme společnosti Antec
Za zapůjčení zdroje OCZ CoreXStream děkujeme společnosti OCZ