Platimax 1000 W je jediným modelem z celé řady, který má jednu silnou 12V větev a podle tvrzení Enermaxu je určený hlavně pro náročné použití při extrémním přetaktování a dokonce byl prý jeho vývoj diskutován se samotnými overclockery.
Balení je tradiční „enermaxovské“, kdy stříbrná barva značí řadu Platimax. Naleznete na něm všechny možné informace o standardech, funkcích, certifikacích, apod., ale třeba také i o záruce, která je v případě Platimaxů pětiletá.
Balení je trochu obsáhlejší a obsahuje plochou modulární kabeláž, taštičku na ni, manuál, napájecí kabel, stahovací pásky se suchým zipem, nálepku s logem Enermax a kus drátu, který slouží jako pojistka proti nechtěnému vytažení napájecího kabelu ze zdroje (marketingově pojmenováno jako CordGuard).
Vzhledem zdroj nijak nevybočuje z tradic série Platimax. Oproti výkonnějším modelům je však kratší, což značí, že návrh elektroniky bude o hodně jiný. Jak už jsem zmínil, Platimax 1000 W má jednu silnou 12V větev, která je v tomhle případě, alespoň podle štítku, schopna dodat až 83 A. Nutno říct, že zdroj nemá OCP (ochranu proti nadproudu), ale „pouze“ OPP (ochranu proti celkovému přetížení) a jak uvidíte na konci této kapitoly, zdroj je schopen dodat „trochu“ víc, než je udáváno.
Zdroj si navrhuje a vyrábí samotný Enermax. Platimaxy jsou vlastně již poslední zdroje Enermaxu, které si vyrábí a navrhuje on sám (vyrábí ještě nějaké modely Lepa). Filtrace vstupu začíná již na plošném spoji u napájecího konektoru a vypínače, kde se nachází dvě tlumivky, dva X a čtyři Y kondenzátory. Dále po obvodu se na hlavním plošném spoji nachází další tlumivka, varistor a nakonec usměrňovací můstek na samostatném chladiči, jehož označení nelze přečíst, ale mělo by se jednat o LL25XB60.
V obvodu PFC naleznete kondenzátory Matsushita (Panasonic), oba s kapacitou 390 μF, maximálním napětím 400 V a provozní teplotou 105 °C. Řízení PFC má na starosti integrovaný obvod CM03X. Součástí primární části je ještě elektromagnetické relé GQ-SH-112LM1.
Generování minoritních větví (5 V, 3,3 V) na sekundární části mají na starosti DC-DC měniče obsahující MOSFETy SM3116NA.
Tepelná regulace ventilátoru ke správné a přesné regulaci využívá teplotního čidla, které je umístěno na chladiči polovodičových součástek (usměrňovačů a tranzistorů) na sekundární části.
Kompletně celý sekundár je osazen kondenzátory Nippon Chemi-con a o kvalitní osazení tak nouze není. Co se mi trochu nelíbilo, byly dva celkem nevzhledně umístěné a připájené kondenzátory na plošném spoji pro modulární kabeláž. Není to nic hrozného (a funguje to správně), ale jelikož jsem zvyklý z čistoty a „dokonalosti“ jiných Platimaxů, trochu mě to překvapilo.
O chlazení se stará 140mm ventilátor Enermax ED142512M-DA. Zdroj nemá semi-pasivní chod, tedy se ventilátor točí i bez jakékoliv zátěže. Do nějakých 50–60 % zátěže jen víceméně „vrní“ a v zavřené skříni jej velmi pravděpodobně slyšet nebude. Poté se otáčky postupně zvyšují a při maximální zátěži je hluk znatelný, avšak takový tlumený, tedy by neměl nijak obtěžovat a odhlučněná skříň typu Fractal Design Define R4 by měla celkem dost pomoci.
Přetížení
Jako zajímavost jsme vyzkoušeli i přetížení zdroje, respektive 12V větve. Maximální výstupní výkon, který jsme z něj dostali, než se aktivovala OPP (ochrana proti přetížení), byl 1520 W, jež byl zdroj schopen dodávat nepřetržitě po dobu minimálně půl hodiny. Při mírně nižším přetížení, kdy zdroj dodával 1323 W a 1502 W, jsme vypočítali, že se účinnost drží na stále skvělých hodnotách 89,89 % a 88,49 %. Před tímto výkonem tedy klobouk dolů. Ještě pro upřesnění, při výkonu 1502 W protékalo 12V větví celých 125 A.
Enermax Platimax 1000 W: představení, rozbor, naměřené výsledky
EVGA SuperNova P2 1000 W: představení, rozbor, naměřené výsledky
EVGA SuperNova P2 1000 W: představení, rozbor, naměřené výsledky
Model SuperNova P2 1000 W je v nabídce společnosti EVGA stále poměrně nový a již teď mohu říct, že jsem z tohoto zdroje nadšen.
Potisky na balení jsou přibližně stejné, jako u všech jiných výrobců, jelikož se vždy každý chlubí s tím, co jejich zdroj dokáže, jak je kvalitní, atd. Nejvíc mě rozhodně zaujala informace o desetileté záruce, která platí v případě, pokud zdroj zaregistrujete na stránkách EVGA do měsíce od koupě a druhou zajímavostí pro mě byly dva režimy chlazení, klasický a „ECO“. ECO neznamená nic jiného, než semipasivní chod.
Příslušenství je takové běžné pro tuto cenovou třídu zdrojů. Taštička na kabely, kompletní modulární kabeláž, napájecí kabel, manuál, stahovací pásky se suchým zipem a sada šroubků. Chválím EVGA za kabely, jelikož jejich oflexování je velmi kvalitní a kombinace černé a červené působí velmi pěkně.
Samotný zdroj je o dost delší, než je u běžných zdrojů zvykem a tedy doporučuji si změřit prostor ve skříni před pořízením, abyste náhodou nenarazili na problém. Mřížka ventilátoru je vylisovaná v šasi zdroje, ale hrany jsou zaobleny, aby nedocházelo k tak výraznému aerodynamickému hluku. Zdroj má jednu silnou 12V větev, která je podle štítku schopna dodat až 83,3 A.
Návrh zdroje a jeho výrobu má na svědomí společnost Super Flower, která v našich krajinách začíná být stále více oblíbenou, protože nabízí perfektní zdroje za přívětivé ceny. Jedná se konkrétně o platformu použitou u zdrojů Leadex.
Filtrace vstupního napětí začíná, jak je u mnoha zdrojů v dnešní době zvykem, již u napájecího konektoru, kde se nachází malý plošný spoj. Na něm je však jen jeden X kondenzátor. Dvě tlumivky, dva X a čtyři Y kondenzátory a varistor se nacházejí již na hlavním plošném spoji. O usměrnění se starají dva paralelně zapojené můstky US30KB80R.
Součástí obvodu PFC je klasicky cívka, dva kondenzátory Nippon Chemi-con (470 μF a 560 μF, 400 V, 105°C) a integrovaný obvod Infineon ICE3B0565. Označení součástek na chladiči u cívky jsme bohužel kvůli zakrytí nebyli schopni zjistit. Podle jiných recenzí by se však mělo jednat o tranzistory Infineon IPP50R140CP a diody Cree C3D06060A. Součástí primární části zdroje jsou ještě tranzistory Infineon IPP50R199CP umístěné na samostatných chladičích u hlavního transformátoru.
O generování minoritních napájecích větví (5 a 3,3 V) se opět, stejně jako u Platimaxu, starají DC-DC měniče. Použité MOSFETy jsou zakryty chladiči, ale velmi pravděpodobně se bude jednat o kousky z produkce společnosti Infineon, který má Super Flower zřejmě v oblibě a je s nimi spokojena. Všechny použité kondenzátory (elektrolytické i polymerové) na sekundáru jsou od společnosti Nippon Chemi-con.
Hned u plošného spoje s konektory pro modulární kabeláž se nachází malá, vertikálně umístěná, destička, kde se odehrává celé řízení otáček ventilátoru.
Ventilátor od, pro nás neznámé, společnosti Hong Hua nevzbuzoval ze začátku příliš důvěry, avšak v průběhu testování jsme zjistili, že ani při maximální zátěži není ventilátor nijak výrazně hlučný, spíše naopak. Měl by dosahovat maximálně 1600 ot./min., což je přijatelná hodnota a dovolím si říct, že se na tolik ani neroztočil. Je otázkou, jak to bude, když se bude zdroj více zahřívat ve skříni.
Výsledky měření při síťovém napětí 230 V: účinnost, zvlnění
Výsledky měření při síťovém napětí 230 V: účinnost, zvlnění
Metodiku měření a přístroje, které jsme použili, můžete nalézt ve starším testu zdrojů.
Výsledky měření při síťovém napětí 230 V: regulace napětí, účiník, stand-by
Výsledky měření při síťovém napětí 230 V: regulace napětí, účiník, stand-by
Hodnocení testovaných zdrojů
Hodnocení testovaných zdrojů
Enermax Platimax 1000 W
Enermax u Platimaxu 1000 W potvrdil, že stále umí vyrobit velmi povedené zdroje s tradiční kvalitou a celkově jsem z tohoto modelu měl velmi dobrý pocit. Výsledky měření dopadly podle našich očekávání, byť zvlnění na 12V větvi by mohlo být nižší a regulace na 3,3V větvi přesnější, ale hodnoty nebyly nijak špatné, tak se nad tím dá ještě přimhouřit oko. Velmi nás (a také lidi z Enermaxu) překvapily výsledky při zkoušení přetížení. Při 50% přetížení si stále udržovat účinnost přes 88 %, před tím smekám a něco na tom zdroji pro extrémní přetaktování bude.
Co mě však mrzí, je cenovka obecně všech Platimaxů. Jak totiž uvidíte o kousek níže, konkurence je cenově hodně jinde.
Cena: 6714 Kč (Softcom)
Záruka: 5 let
EVGA SuperNova P2 1000 W
Zdroj od EVGA pro mě byl zajímavou zkušeností a poznáním. Mohu říct, že mě model SuperNova P2 1000 W založený na platformě Leadex od společnosti Super Flower velmi překvapil a potěšil. Naměřené výsledky byly perfektní, obzvláště zvlnění, osazení kvalitní, provozní vlastnosti (hluk) dobré, byť ne perfektní. Když už jsme tento zdroj odměřili a já ještě netušil, jak kvalitně je osazen a za kolik se prodává, tipoval jsem jeho cenu mezi 6 a 7 tisíci Kč. O to větší bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že se zdroj aktuálně prodává za „pouhých“ 5000 Kč. A to nemluvím o desetileté záruce, kterou EVGA poskytuje po registraci produktu. Dovolím si říct, že v kategorii 1000W zdrojů je EVGA SuperNova P2 naprostou bombou, jelikož nejbližší kvalitně osazený zdroj s 80Plus Platinum je Seasonic SS-1000XP za cenu lehce přes 6000 Kč.
Díky všemu výše uvedenému si SuperNova P2 1000 W rozhodně zaslouží nějaké ocenění, v tomto případě Smart Buy, jelikož ve své kategorii nabízí bezkonkurenční poměr cena/„výkon“.
EVGA SuperNova P2 1000 W Smart Buy
Cena: 5 000 Kč (CZC)
Záruka: 10 let
Na závěr bychom chtěli poděkovat hlavně společnosti Enermax, která nás do Hamburku pozvala a dala nám k dispozici jednak zdroj Platimax 1000 W a také několik dalších, ale především své vybavení, abychom mohli všechny zdroje přesně otestovat.
Za zapůjčení zdroje EVGA SuperNova P2 1000 W děkujeme společnosti EVGA