Za několik týdnů vyjde Thunderbird 38, který bude novou hlavní a dlouhodobě podporovanou verzí tohoto poštovního klientu. Při příležitosti vydání první betaverze jsme se podívali na to, co je nového. Patrně nejvíce se v souvislosti s „osmatřicítkou“ hovoří o podpoře lokálního úložiště ve formátu maildir, jež by mělo být dostupné vedle současného mboxu.
Zatímco složka s poštou u mboxu je na disku jeden velký soubor, v případě maildiru jsou jednotlivé e-maily dostupné jako samostatné soubory. Ty pak například snadno indexuje globální vyhledávání v operačním systému. Mboxu navíc svazuje omezení velikosti složky na 4 GB. Na odstranění tohoto limitu se v rámci vývoje Thunderbirdu 38 zapracovalo, ale zdá se, že práce ještě není u konce.
Jak si tedy stojí vývoj maildiru? Oproti poslední hlavní verzi (Thunderbird 31), došlo k vyřešení hlavních problémů, ale jako hlavní formát v Thunderbirdu 38 zůstane stále mbox. Zájemci o maildir mohou přepnout předvolbu mail.serverDefaultStoreContractID na hodnotu @mozilla.org/msgstore/maildirstore;1 na konfigurační stránce about:config.
Filtrovat konečně budete moct i při archivaci nebo posílání e-mailů
Změna se projeví až u nově založených poštovních účtů. Je také dobré poznamenat, že ačkoli v souvislosti s podporou maildiru vývojáři nepřišli na žádné velké problémy, nedoporučuje se zatím na maildir přecházet. Chyby zatím mohou čekat na objevení.
Dále bude možné navázat filtry na odchozí zprávy a poštu k archivaci, v adresáři vyhledáte kontakt nad všemi složkami s kontakty a ve stromu složek s poštou půjde zobrazit rozšířené sloupce, kde se volitelně ukáže celkový počet e-mailů a velikost adresářů. Tato funkce v Thunderbirdu kdysi byla, vzpomínáte?
Vedle dalších novinek, k nimž patří např. podpora protokolu Yahoo Messenger, je dobré zmínit i to, co bylo slíbeno a zatím v betaverzi dostupné není. Jedná se zejména o integraci kalendářového rozšíření Lightning a podporu autentizace OAUTH u Gmailu přes IMAP. Vývojáři si myslí, že by se obojí ve finální verzi mělo objevit. Thunderbird 38 si zájemci stáhnou v podobě betaverze. Více se dozvíte v poznámkách k vydání.