Ani Tinder nechce platit vysoké provize. Obešel platební systém Googlu

24. 7. 2019

Sdílet

Již vícero velkých služeb odmítlo dělit se o své pravidelné příjmy s poskytovateli velkých katalogů mobilních aplikací. Loni to byl Netflix, tentokrát jde o Tinder.

Se smartphony si masové publikum zvyklo používat katalogy aplikací. Ty největší a nejúspěšnější provozují vlastníci platforem, tj. Apple a Google. V případě iOS tomu ani nemůže být jinak, otevřenější Android aspoň formálně nechává prostor konkurenci. Katalogy doporučujeme používat jako zdroj aplikací s ohledem na možnou infekci malwarem. Provozovatelé ovšem potřebují jednak zaplatit náklady na provoz a vývoj svých infrastruktur, jednak chtějí něco vydělat. Proto si za transakce provedené v katalozích nechávají provizi. Apple i Google si shodně strhávají 30 % z příjmů, v určitých případech pak 15 %. Jedná se o předplatná. Jenže čím větší služba jste, tím více se vám vysoká provize nelíbí, protože se už jedná o nezanedbatelné sumy.

Dominový efekt?

Někteří se rozhodli při pořízení předplatného skrze katalog účtovat vyšší částku zákazníkům a zákaznicím, jiní ale raději zamezují tomu, abyste si jej v katalogu pořídili. Loni se takto rozhodl Netflix, když v App Storu sice ponechal svou aplikaci, přímo v App Storu si už ale předplatné ke službě nepořídíte. Spotify v této souvislosti podalo stížnost Evropské Komisi. Podobně hra Fortnite nevstoupila do Google Play Storu, ale musíte si ji stáhnout z webu.

https://twitter.com/grork/status/1032395690637291527

Nejčerstvějším případem služby, která už nechce odvádět daň z předplatného, je Tinder. Seznamka se specificky nechce dělit s Googlem. Na informaci upozornil Bloomberg, jako první si změny všiml analytik Ben Schachter ze skupiny Macquarie. Když si v aplikaci chcete pořídit prémiový tarif, Tinder vás nově ve výchozím stavu vybídne k přímému zadání platebních informací do vlastního formuláře. Následně už neumožňuje přepnout platby na systém od Googlu.

bitcoin školení listopad 24

Pro technologické giganty podobné chování není dobrou zprávou, protože jsou podobnými kroky ochuzováni o nemalé částky. V nadcházejících letech by objem peněz utracených v rámci ekosystému aplikací měl samozřejmě výrazně růst.

Zdroj: Bloomberg