Hlavní navigace

Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 18. 10. 2017 17:57

    RedMaX

    Podivej, mam zkusenosti s linuxem i s Windows. Zkusim par bodu k hlavnim linuxovym distribucim:

    Fedora (a spol.): Nova verze kazdeho pul roku, jedna verze ma maximalni dobu podpory 11 mesicu. Vzhledem k tomu je nutne vic nez jednou rocne provest upgrade, ktery je mene pohodlny nez u Windows 10.

    Ubuntu (Mint a spol.): Nova verze je kazdeho pul roku vcetne stejne dlouhe podpory, ale jedna verze kazde 2 roky je oznacena jako LTS a ta ma podporu 5 let. Update funguje jen v pripade kazde verze nebo kazde LTS verze. Pro pohodlny upgrade je nutno to provest minimalne jednou za 2 - 4 roky, tak aby uzivatel mel kazdou verzi LTS. Druhou moznosti je mit jeden OS 5 let a po te provest kompletni reinstal na dalsi LTS.

    Arch (a spol.): Upgrade je provaden prubezne kdykoli vyjde neco noveho a system je tak vzdy nejnovejsi, tzv. rolling update.

    Mam zkusenosti se vsemi typy techto desktopovych distribuci.
    Arch nedoporucuju, protoze nove balicky maji casto mezi sebou nekompatibilitu a je treba neco downgadovat na nizsi verzi, aby to slapalo. V podstate si tak uzivatel musi nucene neustale se systemem hrat, aby ho udrzel v chodu.
    Fedoru take nedoporucuji, protoze mimo testeru a nadsencu, kteri si hraji s OS radi, je opruz neustale vic nez jednou rocne upgradovat OS a hrat si s nim a nastavovat ho.
    Ubuntu LTS je dle meho ta nejlepsi moznost. Aktualizuji na kazdou verzi LTS a to vzdy cca. pul roku po vydani, kdyz uz jsou vychytane chyby, to jest hraji si s OS cca. jednou za 2 - 2,5 roku a to je myslim snesitelne.

    Tak jsem se preci rozepsal, sorry.
    Ted jiz jen, ze srovnas-li toto s OS Windows, tak az do Windows 8 mel Microsoft nadstandardni dlouholetou podporu a uzivatel si se systemem hrat nemusel, ale jen za podminky, ze mu nevadilo, ze nema nove funkce (napr. i DirectX). Jinak musel pomerne casto delat cistou instalaci. Od Windows 10 by cista instalace nemela byt uz potrebna a to po radu let, ale bohuzel to MS nahradil pridavanim novych funkci kazdeho pul roku (upgrade po pul roce). To se domnivam, ze je pro bezneho uzivatele naprosto neunosne a Windows se tak stava systemem jen pro oddane fanousky.

    Nemam s Windows 10 jiny problem, me funguji vyborne, ale upgrade co pul roku je prehnany. Osobne bych ocenil podobnou cestu jako Ubuntu, aby vyjma "testovacich" verzi vznikly i LTS verze a bezny uzivatel mohl upgradovat po 2 letech, pak budu s Windows 10 spokojen.