Je to velmi jednoduché, tím klíčovým slovem je třeba „Morava“, poté jen počkáte na zobrazení našeptávače a vyberete si zobrazení historického území Morava. Červená linka poté odpovídá hledanému pojmu, v tomto případě zemské hranici Moravy. Ta je velmi odlišná od současného dělení na tzv. kraje, které s ní nemají v podstatě nic společného. Obdobně lze hledat klíčové slovo „Čechy“ či České Slezsko.
Podobně si můžete nechat zobrazit hranice současných krajů a porovnávat. Když přejíždíte dálnici D1, na Moravu vstupujete na 115. kilometru. Ale na místě to není ničím patrné, kvalita asfaltu či betonového povrchu je stejná.
Na několik zajímavostí pak narazíte u měst. Třeba moravská obec Dačice dnes spadá pod Jihočeský kraj. Moravská (sic) Třebová je pak v Pardubickém kraji. Pak je tu několik větších měst hraničních, kterými se line dnes téměř neviditelná hranice.
Jihlava je moravské město, které se ale rozrostlo i do Čech. Řada obcí podél hranice má zemské přízvisko a hranice prochází Ostravou i Frýdkem-Místkem. A proč už tato hranice v podstatě neexistuje? Hranici zrušili komunisté v roce 1948 a po revoluci ji navzdory slibům odmítli obnovit novodobí plánovači krajů.
V rámci Mapy.cz jde o kategorii nazvanou historické území, kromě Moravy si tak můžete zobrazit další země. Seznam čítá například Banát, Transylvánii, Gaskoňsko, Mezopotámii či Náhorní Karabach.
zdroj: Mapy.cz