Čas letí a již je to vzdálenější minulost, co na Cnews.cz, tehdy ještě pod hlavičkou ExtraHardware.cz, vycházely původní recenze hardwaru. Pamětníci mezi vámi si určitě vzpomenou, že jsme měli obzvlášť podrobné recenze chladičů, které vytvářel Ľubo Samák. Pokud se vám po nich stýská, máme pro vás dobrou zprávu. Ľubo se totiž k recenzím vrací a spoluzaložil nový web, který bude testovat chladiče (ale i další hardware) ve stejném duchu jako kdysi na ExtraHardware, případně ještě lépe.
Tyto stránky se jmenují HWCooling.net a byly založeny teprve před několika dny. Jejich obsahem mají podle autorů být jen původní testy a recenze přímo nebo volně spojené s širší problematikou chlazení počítače. Kromě chladičů procesorů by tak měly být na programu také grafické karty a jejich chlazení, skříně a desky, pasty, ventilátory. HWCooling.net se ale bude zaměřovat nejen na chlazení jako takové, ale na ostatní aspekty označované slovy „provozní vlastnosti“. Tedy teploty, hlučnost, spotřebu.
Jako kdysi na ExtraHardware by testy měly mít oporu v solidní metodice a přístrojích pro měření teplot, spotřeby a hluku. Nachystána je i termokamera, na kterou se u nás tehdy nedostalo. Na HWCoolingu ji budou používat v testech desek a grafik. Výsledky jsou prezentované v interaktivních grafech, které vám opět příjemně připomenou časy EHW. V těch snad také eventuálně opět vznikne i podobný rozsáhlý soubor výsledků, který byl pro výběr chladiče tehdy hodně šikovný – což jsem si sám vyzkoušel, když jsem si podle něj naposled vybíral chladič. Jelikož se ale začíná od nuly s novou metodikou a databází, bude chvíli trvat, než se výsledky v grafech rozhojní.
Jedna podstatná věc: stránky HWCooling.net se budou snažit oslovit i mezinárodní publikum, budou kvůli tomu dvojjazyčné. Číst se bude dát buď slovensky, nebo anglicky, což už dnes možná přijde vhod i některým našincům, kteří nezažili federaci a neměli to štěstí, že slovenštinu dostali zadarmo. Tento širší záběr by snad mohl dovolit dělat testování na vyšší úrovni, než co lze na malém československém rybníčku. Podle zatím dostupného obsahu by mohlo docházet na méně prozkoumané oblasti, jako třeba srovnání pasivních částí různých chladičů s identickým ventilátorem či úplně bez. Nebo zkoušky, jak se s konkrétním chladičem chovají teploty napájecí kaskády na desce.
Pokud tedy máte zájem o PC hardware, informace o nových chladičích nebo řešení stavby PC se zaměřením na ticho a chladno, zkuste se na Ľubovo nové působiště podívat. Kvalitní testy v této přece jen méně zkoumané oblasti by přišly vhod a tak doufejme, že se web uchytí. Články by prý výhledově mohly vycházet i denně, ze začátku ale bude frekvence okolo jednoho, dvou článků týdně, jelikož Ľubo stále ladí metodiku a provozní záležitosti. V budoucnu se kromě prvních už publikovaných článků prý můžete těšit mimo jiné třeba na nějaké testy desek platformy X370 pro Ryzeny.
Snažíme sa navrhovať metodiky tak, aby boli unikátne, aby sa pokiaľ možno vo všetkých bodoch odlišovali od metodik zabehnutých magazínov, ale pritom aby boli užitočné.
Budoucí směřování stránek není v tuto chvíli podle toho, co mi Ľubo řekl, ještě napevno nalinkované. Tematika a přístup by měly reflektovat to, o co čtenáři budou mít zájem. Pokud tedy máte něco, co byste chtěli vzkázat, navrhnout nebo okomentovat, neváhejte dát autorům vědět. To platí i pro návrhy na konkrétní chladiče, které byste rádi viděli změřené a proklepnuté. Vaše případná užitečná zpětná vazba bude i celkem nízkoprahová, jelikož HWCooling.net má zdá se komentáře ve stylu WordPressu nevyžadující registraci, kdy stačí zadat email a nějakou přezdívku nebo jméno.