Mapy Googlu nabízejí na vybraných místech hned několik pohledů, jak se na krajinu podívat. Některé jsou oku skryté a dostanete se k nim až po několik kliknutích. Jenže víte, na co klikat?
Standardně po otevření google.com/maps uvidíte základní vektorovou 2D mapu.
V levém spodním rohu je čtvereček Earth, který vás dostane k letecký snímkům. Earth je i virtuální glóbus, který Google nabízí coby zvláštní software. Webový Earth funguje jako glóbus také. Pokud úplně odzoomujete, uvidíte kulatou planetu.
Někdy však místo Earth uvidíte Satelitní. To se týká starších počítačů, které nepodporují rozhraní WebGL, které je pro Earth zásadní. Potřebovat budete moderní operační systém, prohlížeč i grafickou kartu. Přesné požadavky najdete v nápovědě. Pokud odzoomuje na Satelitní mapě, uvidíte placatou Zemi jako v atlasu.
S Earth také dostanete 3D mapu. Vymodelovány jsou kopce a hory, ve větších městech i domy. V pravém dolním rohu se nachází tlačítko 3D. To mapu nakloní, takže v „kompatibilních“ městech uvidíte, že domy z terénu opravdu vystupují. Pokud podržíte Shift nebo Ctrl a budete pohybovat myší, můžete mapu libovolně otáčet a naklánět.
Jak se zbavit 3D mapy?
3D mapa je ale dost náročná na výkon počítače a podle mého názoru nevypadá v kolmém pohledu moc dobře. Budovy jsou podivně vyboulené, zubaté. I ve městech, která jsou plně vymodelovaná, můžete 3D vypnout. Běžte do nabídky – hamburgerového menu v levém horním rohu…
… a tam uvidíte další možnosti. Můžete vypnout 3D, schovat štítky (názvy, značky a vykreslení silnic), volitelně zapnout vrstvu s aktuálním provozem nebo MHD. Na vybraných místech můžete zobrazit terénní mapu (oproti standardní 2D mapě lépe uvidíte reliéf), v cizině jsou dostupné i cyklotrasy. Nás ale zajímá hlavně vypnutí 3D.
Jakmile to uděláte, dostanete se i v Praze, Brně, Ostravě atd. k tradičním leteckým snímkům z kolmého pohledu.
Rozdíl oproti kolmé 3D mapě je patrný. 3D je více vyžehlená a umělá, zatímco plochá letecká mapa vypadá více jako fotografie. Je ale ještě jeden způsob, jak se dostat k leteckým snímkům. Ti, u kterých nefunguje WebGL, to tak mají standardně. Ostatní si ale můžou ručně vynutit zjednodušený režim. Stačí kliknout v pravém dolním rohu na ikonku blesku a v ní režim povolit.
Tzv. lite mapa (viz nápověda) vás zbaví nejenom 3D, ale bohužel i dalších funkcí. Nebude možné:
- prohlížet 3D snímky a zobrazení Earth,
- zobrazit polohu zařízení na mapě,
- nastavit adresu domova a práce,
- hledat v okolí,
- měřit vzdálenost různých míst,
- zjišťovat zeměpisné souřadnice,
- přetahovat trasy,
- vkládat mapy,
- odeslat místo do auta,
- prohlížet mapy ve službě Moje mapy v Mapách Google,
- navrhnout úpravu,
- přidávat soukromé štítky k místům.
Mapy z ptačí perspektivy
Jen v lite režimu se však dostanete k šikmým leteckým snímkům (tedy z ptačí perspektivy). Ty jsou dostupné v místech, kde jsou i 3D mapy. Ony totiž 3D mapy vznikají právě ze šikmých leteckých, Google je ale kombinuje ještě s daty ze Street View. Mapy z ptačího pohledu nabízejí lepší přiblížení než kolmé, navíc jimi lze otáčet ve čtyřech směrech. Takže se podíváte, co je „za rohem“.
Otáčet mapu můžete pomocí šipky vpravo dole. Pod ní se nachází ještě tlačítko s nakloněnou rovinou. To slouží k přepínání mezi šikmými a kolmými leteckými snímky. Šikmé snímky jsou i v místech, kde 3D chybí. Třeba v Hradci Králové.