Tipy na ultrabooky: supertenké notebooky do školy i do práce

5. 9. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Třetí generace pomalu přichází

Máme tu září, vysokoškoláci za pár týdnů usednou do poslucháren (nebo také ne) a mně se množí dotazy, co vybrat za ten či onen notebook. Čím dál tím populárnější jsou potom ultrabooky. Ať už je lidem vštípily známé reklamy na YouTube nebo je prostě in mít notebook tenký jak žiletka, máme ultratenké notebooky se specifikacemi od Intelu také rádi a proto jsem se rozhodl k dnešku udělat menší průřez tipy.

Sony Vaio Pro
Sony Vaio Pro  

V Berlíně právě probíhá každoroční veletrh IFA, na kterém se už objevují nějaké novinky i ze světa ultrabooků, ty v dnešním článku tedy nehledejte. S novou generací procesorů od Intelu vždy přichází i nová generace všech notebooků na trhu, letos se s tím ale nespěchá (není ostatně proč) a dá se očekávat, že nové ultrabooky tu budou ještě před Vánoci. Celkově jsem se nesnažil zaměřit tolik na ty nejdražší možné kreace, ale jsou tu spíš tipy z levnějších sfér, kde se toho moc rychle příliš nezmění. Během pár měsíců vás pak pravděpodobně čeká další nákupní rádce.

Jako vždy jsem projel nabídku e-shopu CZC.cz a poznamenal si modely, které bych asi bez velkých výhrad doporučil ke koupi. To neznamená, že pokud zde ten či onen ultrabook není, nevyplatí se, najdete zde zkrátka tipy (a nápady, kterých jsem si třeba dřív nevšiml). Jestli máte pocit, že byl nějaký úžasný notebook opomenut, pište do komentářů.

Ultrabook je standard vytvořený Intelem, který má na toto slovo také ochrannou známku. Jde primárně o tenké notebooky s nízkonapěťovými procesory od Intelu.Nenajdete tu obvykle optické mechaniky, a důležitým parametrem je také přítomnost SSD? alespoň jako malého cachovacího úložiště vedle klasického pevného disku. Jak nám ukázal test Petra Šípka, hybridní zapojení je přeci jen o dost svižnější než obyčejný pevný disk, čisté SSD je pak zase jiná liga.

Ultrabooky

Letos nám na trh prorůstá už třetí generace ultrabooků se čtvrtou generací procesorů Core, Haswell. Ta podle všeho zvláště v úsporných verzích přinese výrazně vyšší výdrž na baterii, výkon procesoru se oproti Ivy Bridge a ostatně ani Sandy Bridge příliš nezvedl. Co se ale zvedlo o pár desítek procent, je výkon integrované grafiky – taková HD Graphics 4400 je oproti své předchůdkyni HD 4000 na hry zase o něco (30–40 %) schopnější. S novou generací se také čím dál více rozmáhají dotykové displeje a ve vyšších cenových kategoriích výrobci začali chápat, že na té Retině přece jenom je a objevují se notebooky nejen s Full HD.

 

Na trhu najdete i nadále ultrabooky, které patří spíše do druhé generace, ale přesto nesou ještě Core i3 řady Sandy Bridge. V dnešních tipech jsem se omezil pouze na Ivy Bridge a ideálně Haswell. Pojďte se podívat:

10 tipů na ultrabooky

Lenovo IdeaPad U310, U410 a U510

  • od 12 999 Kč (bez hybridního disku i 11 999 Kč)

Lenovo U310: levný ultrabook s Ivy Bridge (recenze) Ultrabooky

Jako první mě zaujaly IdeaPady od Lenova, a to jedinou věcí – cenou. Dají se totiž pořídit už od 12 999 Kč, a to prosím s nijak ořezanými parametry – hmotnost a tloušťka jsou sice dost na štíru, ale věřím, že 1,7 kg a 18 mm jsou pro 13,3" notebook stále přijatelné. Jinak tu je minimálně Core i3 3. generace, 500GB disk s 24GB SSD v hybridním zapojení a v případě větších modelů dokonce i diskrétní grafika, což je za tuhle cenu velmi slušné. Jako tradičně se připravte na příjemnou klávesnici, líbit se vám bude také kompaktní vzhled přístroje a Lenovo notebooky hned nabízí v široké škále barev.

Samsung Ativ Book 530U a 540U

  • od 15 990 Kč, resp. 17 990 Kč

Samsung 540U: pěkný dotykový ultrabook za fér cenu (recenze)

Ultrabooky
Základní ultrabooky od Samsungu se dají sehnat také za vcelku dost rozumnou cenu. Zrovna model 540U (dotyková varianta) jsem měl před nějakým časem na recenzi a musím říct, že za 17 990 Kč bych se za notebook nestyděl ani dnes – přístroje jsou to velmi sympatické, o něco tenčí než IdeaPady od Lenova, troufám si říct i o něco bytelnější a kvalitnější. Právě za 18 tis. Kč už můžete mít slušně vybavený dotykový ultrabook. Vyšší konfigurace modelu 530U se zase chlubí diskrétním Radeonem HD 8570M. To vše s elegancí, jaké je Samsung schopen, dává dohromady dobrý nákup.

Asus VivoBook S500CA

  • od 16 999 KčUltrabooky

VivoBook od Asusu je velikým dotykovým ultrabookem. 15,6" displej je krásně ovladatelný prsty a na hezkém černostříbrném těle tu máte klávesnici s numerickým blokem. Tloušťka 21,5 mm a 2,1 kg hmotnosti potom na velkou patnáctku nejsou špatné parametry. Za vcelku startovní cenu tu máte Core i5 a hybridní disk.

Zrovna VivoBook není vyloženě nadšený tip ke koupi, ale určitě řadu lidí zaujme, pořád se najdou lidé, co přeci jen preferují rozměrnou 15,6" úhlopříčku displeje a dotykový ultrabook za 17 tis. Kč není špatná volba.

Lenovo IdeaPad U430p

  • od 17 999 KčUltrabooky

IdeaPad U430p je už z nové generace. Ve 14" ultrabooku najdete vskutku pěkný hardware – Core i5-4200U, tedy řadu Haswell, k němu hned diskrétní GeForce GT 730M a hybridní disk – jediný disk SSHD, nikoli kombinaci SSD v mSATA a pevného disku. U dražší stříbrné verze pak i podsvícenou klávesnici. Příští týden budeme tuto novinku mít na recenzi. Lenovo slibuje až 9 h výdrže na akumulátor a podle všeho nejde u nových ultrabooků o plané sliby. Solidní herní výkon za nízkou cenu v ultrabooku je taky docela překvapivý.

Acer Aspire S5

  • od 19 999 Kč

Acer Aspire S5-391: supertenký ultrabook s motorkem (recenze)Ultrabooky

S tloušťkou jen 11-15 mm a obdobně nízkou hmotností je S5 skutečně jak žiletka, navíc mu to v černé sekne. Za dvacet tisíc v něm už navíc je plnotučné 128GB SSD, a to se určitě vyplatí. Ostatní Acery řady S se nám v testech taky moc líbily, například s dotykovým S7 určitě neprohloupíte, ale právě S5 je díky poklesu cen momentálně situován na moc pěkném místě.

Toshiba Portégé Z930

  • od 20 990 Kč

Toshiba Portégé Z930: profesionální pírko se slušným výkonem (recenze)Ultrabooky

Další výborný pracovní ultrabook, co mi prošel rukama na téměř tři měsíce. Hořčíkové šasi klame tělem, ale i když se prohýbá, je pevné a odolné, strohý vzhled ve spojení s velmi tenkým profilem (pod 16 mm po celém těle) pak notebooku propůjčuje opravdu reprezentativní dojem. Za 21 tis. Kč je uvnitř navíc opět 128GB SSD a výborná podsvícená klávesnice. A to nejdůležitější – s hmotností pouhých 1,12 kg se opravdu nepronesete.

HP Spectre XT Pro

  • od 24 990 Kč

 UltrabookyHP Spectre XT Pro: stříbrný ultrabook se zvukem Beats (recenze)

Spectre je jedním z nejpovedenějších notebooků HP za poslední delší dobu. HP mezi ultrabooky napřed pronikalo business-modely (což se jim v případě EliteBooku Folio 9470m daří také velmi dobře), Spectre XT Pro je potom trochu starší vlajkovou lodí konzumní třídy. Díky poklesu jeho ceny na 25 tis. Kč a kosmetickému posílení procesoru musím nádherný ultrabook opět zařadit. Vrásky vám bude dělat jediná věc – nízké rozlišení displeje. Za tuhle cenu je 1366 × 768 px prostě zoufale málo a jinak výborný Spectre to hodně sráží.

Toshiba Satellite U920tUltrabooky

  • od 24 990 Kč

Toshiba Satellite U920t-104: japonský Slider s touchpadem (recenze)  

Další Toshibu z výběru jsme recenzovali v červnu a byli jsme s ní velmi spokojeni. Jde o poněkud speciální počin – 12,5" ultrabook je vysouvací konstrukce, můžete z něj tak udělat i tablet. Výkon i kvalita provedení jsou na docela slušné úrovni. Jen opět trochu škoda horšího rozlišení displeje. Pokud ale chcete něco mezi tabletem a ultrabookem, je Satellite U920t velmi dobrým konvertibilním řešením.

Asus ZenBook Prime UX31A

  • od 28 999 Kč (u CZC včetně tabletu za 4 490 Kč)

Asus ZenBook Prime UX31A: test ultrabooku s geniálním displejemUltrabooky

Specielně dražší ZenBooky jsou velmi dobré stroje, konkrétně UX31A pak byl u nás doslova etalonem mezi ultrabooky. Na trhu už je sice pěkně dlouho, ale s cenou šel o dost dolů, a i s velmi mohutným hardwarem (Core i7 a 256GB SSD) jej seženete pod 30 tis. Kč. Navíc zde nechybí snad ani nic dalšího – v nožovitě se zužujícím kovovém těle najdete výbornou podsvícenou klávesnici a hlavně matný IPS displej s rozlišením 1920 × 1080 px. V této kategorii může konkurovat jen nové Vaio Pro.

Sony Vaio Pro

  • od 29 990 Kč (na konfigurátoru Sony o dost levněji už od 24 809 Kč)

Nové modely Sony Vaio na vlastní kůži: Pro, Duo a Fit
Sony slaví deset let a nabízí výhodný konfigurátor notebooků

Myslím, že mohu bez nadsázky říct, že minimálnUltrabookyě start letošní ultrabookové sezony má plně pod palcem Sony. Sony Vaio Pro existuje v 11,6" a v 13,3" verzi a v obou případech jde o nejlehčí notebook na světě s danou úhlopříčkou. 0,87, resp. 1,06 kg prostě nemají konkurenci. Toho bylo dosaženo díky použití nového typu uhlíkových vláken. Tloušťka a hmotnost ale nejsou všechno. Základní konfigurace má IPS displej s rozlišením 1920 × 1080 px, od zmíněných 29 990 Kč navíc dotykový. Uvnitř najdete Core i5 či i7 4. generace, tedy opět nový úsporný Haswell, k němu čisté SSD. Na detaily jakými je třeba podsvícená klávesnice se samozřejmě také nezapomnělo. Možná zamrzí lesklý displej, ale podle všeho by podsvícení mělo být více než dostatečné.

Notebook navíc seženete na konfigurátoru Sony, a to za příjemně nízké ceny.

bitcoin školení listopad 24

 

Sony Vaio Pro budeme mít také brzy v recenzi, podle dojmů z internetu ale nejsem sám, kdo je z nového Vaia nadšený. Osobně bych právě teď kolem 30 tis. Kč jiný ultrabook nekupoval, a kvůli nabídce přímo od Sony se stává dost spekulativním i nákup třeba Spectru XT.