Ukladám si :
cit. "Není to vlastně už zas tak daleko od frekvence P-Core. Vzhledem k tomu, že se přibližuje i výkon na 1 MHz (Skymont má mít IPC na úrovni velkých jader v procesorech Raptor Lake), je možná skutečně namístě úvaha, zda Intel v některé z příštích generací architektur neopustí linii velkých jader „Cove“, která vychází ze Sandy Bridge přes Skylake a tak dále, a nenahradí velká jádra něčím založeným na linii jader „Mont“, která pocházejí z procesorů Atom, ale v posledních letech u nich Intel výrazně zvedá komplexitu a výkon. Jsou také efektivnější na plochu potřebnou na čipu, zatímco jádra „Cove“ mají hodně velký půdorys (výrazně větší než jádra linie Zen od AMD, která jim konkurují).
Možná se zde tedy rýsuje příběh, v kterém nynější velká jádra zopakují roli Pentia 4 a jeho architektury Netburst a bývalá „malá“ jádra E-Core jako kdysi disruptivní architektura Conroe převezmou trůn a stanou se novými P-Core."
Že Vás tá viera baví. Ide o sektu, alebo je to vlastno/samoviera? Keby Intel prešiel na malé jadrá, AMD ho zadupe do zeme. Malé jadrá nemajú IPC nad úrovňou Zenu, takže vzhľadom na nižšie frekv. by Intel s nimi konkurovať nemohol. A neverím, že by spotreba bola max. na úrovni AMD (16jadier do 170 W).
Problém těch malých jader je že jsou úsporná téměř jen na tu plochu, spotřeba/výkon už taková paráda není a v rozumných mezích to drží jen nízké frekvence, jestli to budou hnát takto vysoko, tak se to ještě zhorší. Výsledek pak může být, vyšší výkon, nižší výrobní náklady, vyšší spotřeba a další degradující generace...
Tam by nešlo o to, že by zrušili P-Core bez náhrady a místo toho by byly jenom E-Core, ale o to, že by příští P-Core bylo vyvinuté ze současných E-Core. Zase by se asi ale vývoj rozvětvil, měli by nějaký "littlemont", který by měl nižší výkon, ale současně by vyvinuli "bigmont", který by měl víc jednotek, hlubší fronty, větší reorder buffer, širší frontend (takže třeba 3x4 nebo 3x5 dekodérů), 256bitové SIMD jednotky a tak dál. Dělal by třeba nějaké kompromisy s cílem vyššího výkonu, které u E-Core ještě nedovolili.
Cíl by byl, aby to jádro mělo výkon jako P-Core a mohlo nějakému tomu Zenu nebo jádrům Apple přímo konkurovat, ale s menší plochou a doufejme s menší spotřebou, než má ta současná linie jader "Cove". Jak reálné to je nebo jestli by se jim to povedlo hned napoprvé, to samozřejmě je otázka. Ale není to žádné sci-fi, ARM takhle svoje velká jádra "Cotex-X" vyvinul z těch, co jsou teď prostřední a jsou analogické k E-Core Intelu (Cortex-A).
Alder lake-N je např proti rockchipům vyráběným na 8nm docela drtička.
Škoda, že tyhle dobrý produkty vždycky skončí jednou generací