tohle je vpodstate velice opozdena odpoved na Android a iOS, tedy moznost vyrobcum aby mohli na ARm postavit konkurenci treba pro MacBook v podobe nejakkych konvertiblu nebo netbooku na ARM a Windows zaroven
dava to moznost spolecnostem ktere si stavi cipi na ARM a doted nemeli moznost sve stroje stavet i na Windows, kuprikladu i AMD a Nvidia by mohli nejake stroje ukazat, a docela verim ze casem nejake ukazou, do budoucna to dava i moznost hernich konzoli a malych hernich PC postavenych na ARM
Mno, nevím. Mně spíše připadá, že komu to nejde, je Intel. Atomy jsou dlouhodobě propadák, naopak u AMD šly/jdou najít zajímavé a celkem výkonné kousky jako Zacate a hlavně Kabini (to sice nebyl mobilní CPU, ale se svými 25W byl velmi blízko).
Spíše je otázka, k čemu takový notebook? Nebudou drivery, tak nepůjde připojit prakticky nic než flashky a pár generických zařízení, tj. už na klasickou kancelář to bude problém kvůli tiskárnám (stačí se kouknout co za prasárny dělají výrobci tiskáren). Na prohlížení netu zase nepotřebuješ emulovat x86, na to stačí nativní Chrome/Chromium nebo FF v Androidu nebo ARM Linuxu (např.). Prostě nevidím důvod na takovém zařízení provozovat Windows. MS to opakovaně zkouší a vylepšuje (viz Continuum), ale nevidím tam ten správný drajv, prostě to tak plácají, starý HW/OS jednoduše odepíšou (navzdory nasraným uživatelům, kteří si to koupili) a vypadá to jako brainstorming vyhořelých markeťáků.
Psal jsem to už několikrát, jsem zastáncem x86, nic lepšího pro klasický computing není a nebude. ARM je zase skvělý v mobilech a případně síťových zařízeních, ale do desktopu jej tlačit je nesmysl, neuspěl pořádně ani v serverech (ty marginální niky specializovaných serverů nepočítám), ačkoli ten tlak a snaha jej tam procpat tu byly.
Osobně si myslím, že bohatě bude stačit boj Intel vs. AMD. Posledních 5-6 let (možná i déle) nebylo AMD důstojný konkurent a Intel se zvrhnul. Myslím si ale, že tato "plácací" doba je u konce a nastupuje starý dobrý souboj výrobců x86 CPU, kteří zase ujedou ostatním platformám o parník (jako v minulosti u MC68k, PPC, Alphy, MIPS, atd.)
AMD na ARM přeci nezávisí. Nvidia ano, ale zatím se mluví jen o Snapdragonu 835, ne o Tegře. Navíc ta emulace bude mít velký overhead, daleko větší než virtualizace, takže to na hry, kde jde o výkon, moc nebude.
Mě by tohle dávalo smysl jen v mobilech, ne v tabletech. Tam může být klidně x86, včetně x64 app. V podstatě nevidím důvod si kupovat tablet nebo PC na ARM s tím, že si tam dám Windows 10, kde nepoběží x64 aplikace a bude to pomalejší.
BTW, nerozumím argumentu Microsoftu " hlavně bezproblémovou integraci LTE modemu" - mám tablet s Windows 10 starý 2 roky a LTE tam mám. Proč by to měl být problém? To samé notebook, také tam mám Windows a LTE.
Na herní PC bych to moc neviděl, přeci jen...
Ale co je na tom nejhlavnější IMHO - pokud na trhu budou nějaké WinARM zařízení, budou se pro ně moct začít dělat nativní binárky, a ta zdá se dost schopná emulace zase má na to, aby překlenula efekt "chicken and egg", tj. že nikdo nedělá/bekupuje programy, protože nejsou počítače, a nikdo nedělá počítače, protože nejsou programy.
Nejlepší na tom je, že když se takovéhle PC dostanou a udrží na trhu, dostane se MS na tu platformu a má ji otevřenou/v záloze pro případ, že by x86 vybouchlo. Když se mu tohle povede prosadit, tak bude mít dopředu přípravu na případnou migraci z architektury x86 na AMR. Ne že bych chtěl, aby se to stalo, naopak, ale je to asi docela důležitý na to mít plán.
Bez reálných zkušeností neodhadnu, jestli takový Snapdragon 835 bude výkonnostně srovnatelný třeba s Intelem Apollo Lake. U nativních aplikací to bude možná nastejno, u emulovaných musí mít Intel výhodu. Otazník visí nad tou spotřebou a hlavně cenou. To rozhodne, jestli bude ARM opravdu zajímavý.
Pořád mi to ale přijde jako fajn nápad. S těmi tiskárnami bude problém, pořád ale lze využít nějaké síťové bezovladačové řešení. Ale to si člověk musí koupit novou tiskárnu. Běžný Franta Uživatel asi nic jiného podobně složitého nepřipojuje.
Z mého pohledu je tablet Win10/x86 jak exponát v muzeu. Je to sice zajímavé, ale většinu casu to leží na polici. Ani si nemyslím že je to dáno nízkým výkonem v případě mého zařízení (8" tab s Intel Atom Z3735G). Jen potřeba užití se prakticky zredukovala na diagnostiku síťových problémů (s Ethernet adaptérem/Wiresharkem) a to ješte jen v těch případech kde neuspěji s androidím SGTab S2 a jeho Ethernet adaptérem. A pro zajištění občasné Win kompatibility na cestách mi dnes přijde jednodušší varianta Android(s KB/MS?) + VPN + (WoL?) + RDP na primární stroj s Windows.
Snapdragon má LTE modem integrovaný přímo v čipsetu, stejně jako většina současných ARMových čipsetů. Tím pádem je tam LTE (teoreticky) dostupné vždy. Jenže Intel procesory naopak LTE nemají integrované vůbec a do přídavných modulů se výrobcům zkrátka nechce, protože se do něčeho musí zapojit, nejsou ani na desce.
Problém chicken-egg je ale ten, že ARM je sockoplatforma, která nemá vyšší výkon než x86, tudíž se nelze spoléhat na to, že "jednou" přejdeš úplně (jako to bylo u Apple při přechodu MC68k->PPC a PPC->x86, kdy výkon nativních aplikací nové platformy byl řádově jinde). A tudíž se nezbavíš platformní duality, což (speciálně u Windows, které nemají mocné nástroje (zdarma) pro crosscompiling jako Linux) znamená další náklady pro vývojáře, další platformu k údržbě. A toto se odehrává v době, kdy WinRM ani zdaleka nenahradilo Win32api. Chápu, že to je snaha MS o synergii a natlačení "Store" aplikací pomocí emulace, ale právě proto si myslím, že to fungovat nebude - pokud by to všechno kdysi přišlo přišlo NAJEDNOU - Store, Mobilní OS, emulace x86, tak MOŽNÁ by to mělo úspěch. Dnes, po zkušenostech s MS a jeho WM/WP platformou nemám v MS naprosto žádnou důvěru a být vývojářem, tak si VELMI rozmyslím investice do této platformy, protože to taky můžou být peníze vyhozené oknem. A myslím, že to takto reálně vidí spousta vývojářů.
tynyt: Pořádná tabulka dá zabrat i šestijádrovému Xeonu, to je jasný. S tímhle ale podle mě budou cílit jen na spotřebitele. Jestli bude hlavní výhodou LTE a nízká spotřeba, tak to zrovna nejsou moc výhody, které jsou důležité pro podniky. Pro ně by možná byla důležitější ta zvýšená bezpečnost Windows 10 S, ale tam jim zase bude chybět software. :)
Kardinální otázka je, v čem se ten výkon bude měřit. Věřím, že čochtačka po webu bude srovnatelná, ale třeba už práce s větším Excel souborem moc srovnatelná nebude.
Co se těch tiskáren týká, myslím, že to bude přesně obráceně. Ve firmách jsou už většinou síťové tiskárny s podporou běžných tiskových jazyků (PCL, PS, PDF), kdežto domácí klikačstvo se doslova vyžívá v různých GDI řešeních, kde je třeba rasterizer v ovladači a podpora USB.
Jinak: což o to, fajn nápad to je, dokonce i využití WOW hodnotím jako velmi dobrý nápad. Jen si prostě myslím, že to zajde na úbytě jako zatím každý výstřel MS mimo x86 sféru.
Lukáš: to bezesporu, ale ono se to láme už na menších táblicích, kde lidi často nadužívají VLOOKUP/SVYHLEDAT. Chtěl jsem tím ale jen poukázat na faktor pracovního stroje. Zatím co ARMy jsou perfektní mašiny na konzumní strojky, kde stačí (obecně řečeno) schopnost vyrenderovat web a přehrát video, u strojku na práci potřebuješ mírně vyšší výkon a podporu operací, kterých se u "konzumu" dá najít jako šafránu.
Ze to nebude umet x64 je lez.
A jen tak mimochodem, tohle je taky lez: "U ARMu spouštějícím x86 programy se o emulaci postará software. Bude to pomalejší, ale ne nutně pomalé."
Nic nebude pomale, protoze apliakce se bude prekladat do ARM instrukci dopredu (de-facto prevedena binarka z x86/64 na AMR instrukce) a bude ulozena na disku (tohle uz jsem tu rikal par mesicu nazpet a jen se to potvrzuje). Takze za behu se nic emulovat uz nebude (zadny vykon nepujde na ukor prekladu instrukci).
"Lukáš: to bezesporu, ale ono se to láme už na menších táblicích, kde lidi často nadužívají VLOOKUP/SVYHLEDAT. "
Mizerné algoritmy poběží pomalu na všem. ;) Jinak je otázka, jestli - pokud je to pomalé zbytečně - by MS nemohl zlepšit svoji implementaci tohoto, což by prospělo všem. Klidně by to mohl být jeden z problémů kategorie "dosud to nikomu (dostatečně) nevadilo".
Ano, jenze ty jsi amater, ne vyvojar. Nemas znalosti ani zkusenosti. Pro client-oriented vyvojare je ted Win platforma nezajimvejsi. Tim spis, ze nove uvedena .net 2.0 platforma funguje na win, ios I android zarizenich. Takze vyvojari muzou pouzivat jeden zdrojak vsude, jeden nastroj vsude a jeste se navic dostanou na dalsi platformy (vyvojari ios a android aplikaci se dostanou i na xbox, pc, iot, mixed reality platformu). To prinasi brutalni uspory ve vyvoji.
"A tudíž se nezbavíš platformní duality, což (speciálně u Windows, které nemají mocné nástroje (zdarma) pro crosscompiling jako Linux) znamená další náklady pro vývojáře"
Clovece opet dokazujes, ze jsi co se tyce realnych znalosti uplne mimo. Na posledni dev konferenci nejen ze MS ukazoval kompilaci do WSL, ale dokonce i debugovani aplikace bezici ve WSL z Visual Studia.