Zatímco současné harddisky používají plotny potažené souvislou vrstvou magnetického materiálu, u bit-patterned principu je médium poseto jednotlivými zrníčky magnetického materiálu a každé zrníčko obsahuje jeden bit. Zrníčko je několikanásobně menší, než pro jeden bit potřebná oblast na souvisle potažené plotně. Až doposud jsem pouze zopakoval věci, které byly výzkumníkům dávno známé. Problémem totiž bylo, jak zrníčka umístit na povrch média do uspořádaného útvaru. Čtecí a zápisová hlava pevného disku totiž zná jenom datovou stopu, nikoliv bity náhodně rozkutálené po povrchu plotny. A právě uspořádaného rozložení zrníček se vědcům Toshiby nyní podařilo docílit.
Toshiba sestavila raný prototyp média, jehož hustota zápisu je 2,5 Tb na čtvereční palec (dnešní magnetické plotny mají nanejvýš okolo 541 Gb/in²). Výzkumníkům se také podařilo získat použitelné signály z přeletu čtecí hlavy nad povrchem média.
A to nejdůležitější nakonec – jak daleko je technologie „bit-patterned media“ od komerčního využití? První pevné disky využívající tento princip uložení dat by se prý mohly objevit v obchodech v roce 2013.
Zdroj: ITworld, bit-tech.net