Jako jeden z výrobců pamětí NAND Flash pro SSD má i Toshiba (spolupracující s WD/SánDiskem) svou technologii vrstvených 3D pamětí, které se oficiálně jmenují „BiCS“. Zajímavé jsou třeba tím, že stejně jako Samsung s V-NAND v nich pro buňky uchovávající záznam používá technologii charge trap, kdežto třeba 3D NAND Micronu a Intelu zůstala u plovoucích hradel. Čipy Toshiby nakupuje docela velké množství menších výrobců SSD, ovšem teď se s nimi na trhu objeví nová zajímavá varianta – disk Toshiba TR200. Ten by mohl přinášet dobré vyladění všech částí, které se očekává od modelů, kde je NAND i celek dílem stejné firmy.
Toshiba se svou značkou obvykle neoperuje na volném trhu a SSD dodávala velkým OEM výrobcům. To se ovšem změnilo s nákupem OCZ, z nějž se eventuálně přetransformovala divize Toshiby pro spotřebitelský trh. Pod tu patří i dnešní novinka, SSD Toshiba TR200 (ono TR odkazuje na dřívější branding OCZ Trion, který už ale byl opuštěn). Půjde o levné SSD založené na TLC NAND s 64 vrstvami (což je aktuální 3. generace čipů BiCS) pro rozhraní SATA, tedy s klasickým 2,5" pouzdrem, na trhu by asi mělo nahradit model TR150 s planární 15nm TLC.
Řadič známý není, mohlo by jít buď o vlastní řešení Toshiby, nebo snad o Phison S11 s vlastním firmwarem. Co je podstatný detail: toto SSD nebude mít mezipaměť DRAM. Díky tomu bude o něco levnější a mohlo by jít o jednu z nejdostupnějších cest k vrstvené paměti, nicméně absence bufferu DRAM hodně omezuje výkon. TR200 tak bude konkurovat jen levným SSD a nebude vhodný pro vysoké zátěže.
Toshiba bude disky TR200 vyrábět v kapacitách 240, 480 a 960 GB, menší 120GB verze patrně neexistuje, snad kvůli už vyšší kapacitě 64vrstvých čipů. Výrobce neuvádí výkonnostní parametry pro jednotlivé modely, ale jen společné hodnoty. Ty by asi mohly být pro největší kapacitu, alevzhledem k tomu, že nejmenší model má 240 GB, by možná nemusel být o tolik pomalejší. TR200 má při náhodném zápisu dosahovat až 87 000 IOPS a v náhodném čtení až 80 000 IOPS. Sekvenční čtení dosahuje až 550 MB/s a sekvenční zápis 525 MB/s (možná za použití pseudo-SLC cache). Trvalý výkon pod velkou zátěží bude ale o dost horší.
Ceny Toshiba ještě nesdělila a prodej by měl začít až během podzimu, tudíž je v obchodech ještě nějakou chvíli nenajdete. Víme ale, že disky budou mít tříletou záruku, přičemž garance zápisu bude celkově 60 TB pro 240 GB disk a úměrně tomu 120 TB pro 480GB a 240 TB pro 960GB model. Paměť je sice typu TLC, ale jde o 3D NAND vyráběnou robustnějším procesem, takže reálně by možná mohla životnost být vyšší. Buňky NAND založené na technologii charge trap by podle některých zdrojů měly samy o sobě mít delší životnost díky tomu, že jejich programování potřebuje menší napětí (vyšší napětí u plovoucích hradel zvyšuje zátěž) a opotřebení buňky nevede tak rychle ke ztrátě schopnosti udržet napětí.