Standard není hotový, záleží kolik toho reálně chybí, ale spíš, kdy přijdou první zařízení, která by to mohla využít? V poslední době vnímám jako problém, aby podobné AP dokázalo pracovat v nějakém rozsahu standardů naráz, kvůli starším nebo i novějším low end zařízením. g/n/a/ac/ax/be, to už nemůže to rádio ukočírovat a nebo to bude stát 15k a zájem bude limitně nula.
Měl jsem chvíli nějaký mid range consumer tplink ax wifi router, když jsem zjistil, že ax je tam dost ořezaný a půlka se toho ani neuplatní, pokud má podporovat i starší standardy, tak jsem to vrátil, to je k ničemu. Koupil jsem o něco dražší asus a tam je to o něco lepší, navíc to hodně aktualizovali, zejména kolem wpa3. Ale i tak, Standardy se vydávají příliš často. Představte si, že by už bylo komerčně nasazené 7G v GSM sítí, a to snad teprve nedávno >50% telefonů zvládá 5G.
Máme rodinný dům zasíťovaný Lan Cat7a s teoretickou propustností 40 Gbps. Páteřní linky mezi NAS a uzly jsou buď agregované 2x1 Gbps, nebo switch s 10 Gbps. Takže vcelku naddimenzovaná síť, důvod NAS, 4k video streaming, záznamy kamer atd. Výsledek? Skončili jsme u noteboků jak na práci, tak pro zábavu a jenom z pohodlnosti se nám nechtělo stále tahat kabely od zásuvek. Řešili jsme to WiFinama v "lepším" standartu za co nejmíň peněz, ale nakonec jsem se vytočil a koupil AX WiFi ASUS ZenWiFi XT8. Konečně je doma klid, i když dám noťas na dock, stále jedu přes WiFi, díky Mesh si to všechno efektivně přepíná a naprosto žádný problém. Sic. pevná metalika je sichr, ale poslední verze bezdrátů dle mně dokážou efektivně pevné instalace nahradit. Samozřejmě ne v zarušené oblasti a asi i nějaký ten elektro smog může být pro někoho problém :-)
Můžeš to rozvést? Co se ti nelíbí na ac a ax? Pokud jde o teoretická maxima, tak souhlas, to je podvod. Snad žádné consumer zařízení nemá tolik antén, aby se vše využilo. Ale ono se dost posouvá i běžná konektivita, lepší kódování, beamforming, MUMIMO, zabezpečení. Obecně to značně zlepšuje dosah, propustnost i latence v zarušeném prostředí. Pokud je však člověk v bunkru nebo lese, pak ano, n-ko je ok.
Po zralé úvaze jsem udělal rozvody doma v Cat5e (do 30metrů přenese i 10gbit).
A je pravda, že většina komunikace je stejně bezdrátová, k síti mám připojen NAS (vlivem Disney + zkomírá, fotky už tam dávno nesypu, místo toho je mám roztříděné v Google Photos).
Na pevný PC doma už skoro nikdo nesedá, televizi by stačil i sto megabit.
Ale AX router běhá super, a stačil i levný TPlink za 2k (AX53). Dal jsem ho do sřredu domu pod strop a nemusím ani používat MESH. (2x 100m2)
V řadě bytů včetně našeho je ale třeba n nepoužitelné z důvodu brutálního zarušení. Pokud tedy nevadí mít v každé místnosti jedno či dvě AP, tak pak je n super. Na n to nedá ani Aruba 515.
Přes dvě slaboučké cihlové zdi dám na ac cca 15m v pohodě přes 100 Mbps (ne MBps). Na n siť ani nevidím.
Jediný kabel je doma kvůli stolnímu PC, které pro dobrý pocit občas využije symetrický Gigabit.
U naší televize mezi drátem a bezdrátem rozdil není. Jako většina lidí nemáme NAS ani pračku s ethernetem apod.
S ntb si schválně zkus najít slušný výkon a pod 14". Je toho velmi málo. Jedno přehřívající se HP, a nebo pár modelů Fujitsu Lifebook. To je prosím vše.
Na to ani netreba AX. Stačí aj lacnejší AC. V byte mi bohato stačí za 50 € router s 7x 6dBi, 4x4 MU-MIMO, Beamforming, prepnutý do režimu AP a aj keď nikto asi neuverí, na 5 GHz mi cez dve panelové steny ukazuje v mobile signál dobrý, rýchlosť pripojenia 260 Mbps a cez speedtest reálna rýchlosť na internet D/U - 83/91 Mbps a na danom kanáli od susedov 5 ďalších sietí. Reálna skúsenosť.
Priamo v miestnosti s AP to dáva okolo 700-800 Mbps (mám 1 Gb linku od providera).
Štandardne je k Wi-Fi pripojený NB, 2x mobil, tablet, občas navyše ďalší NB a dva mobily (keď sa dostaví ďalší člen domácnosti) a občas ja ešte pripojím nejaký NB a nie sú žiadne problémy.
Takže netreba predražené veci s AX.
To není žádná jeskyně, ale poctivý barák z ostře pálených cihel (pokud víš, co to je) z dob, kdy se stavělo superkvalitně. Asi tě i překvapí, že přes své stáří se v něm topí v kondenzačním cyklu, tedy že ztráty jsou minimální.
Já jsem o využití 5GHz nenapsal ani čárku, psal jsem o plýtvání pásmem a o mizerném dosahu, což jsou obě celkem jasně měřitelné a ověřitelné veličiny. Nemůžu za to, že sis to vzal osobně (podobně jako další tragédi zde)
AX funguje super, nedám na něj dopustit. Je odolnější na rušení, rychlejší, má větší použitelný dosah a ano i ta rychlost se využije. Staré Nko (WIFI4) je již velmi pomalé - velmi brzdí i např. 100mbit net.
Někomu stačí pár mbit, jiný je rád za pár stovek mbit. A ne každý sedí na LANu (některé zařízení se na kabel připojují špatně).
Rychlost se hodí vždycky, třeba muj notebook nemá LAN port, a když chci přetahnout nějaké soubory tak 5ghz wifina stačí. Na vyšší desítky GB mám potom redukci LAN-USB. A to samé mobil, místo abych každý den připojoval k PC telefon kabelem a stahoval z něj fotky přes neohrabaný MTP protokol, tak to pošlu totalcommanderem z telefonu do PC vzduchem a je to mnohem pohodlnější. Tyhle úkony na Nkové wifině dělat nešly.
"a k čemu že potřebuješ rychlost? Pro mě je wifi nástroj jak se připojit k inetu pro konzumaci obsahu, a tam bohatě stačí už 150MBit/s. Když chci pracovat, stejně potřebuju aspoň gigabit, a to opravdu, ne „až“ gigabit."
Lenže glupučky tydyt asi je sám zavretý v blázinci. Mi povedz, koľko ti ostane z prenosového pásma, keď máš dve deti ktoré visia na nete (stream videa, hudba) a ženu, ktorá si tiež rada pozrie z Netflixu niečo? Nedajbože si tie mobily a tablety zmyslia aktualizovať appky. Občas dokvitne rodina s ďalšími 3 mobilmi. Mobil mi v pozadí natiahol 1200 MB aktualizáciu na Android 12 (pôvodne som začal na A9), ani som si to nevšimol, až ma len upozornil, že po reštarte sa aktualizuje. Tých 150 na N-ku je teoretických a reálne to ani poriadne nevie 4 streamy uriadiť. Dnes je v rodinách mobilné peklo a na N-ku to proste nejde, nezvláda to.
Možná že jsi nečetl pozorně. 150Mbit je u HD CSMA/CA/CD součtem up/down pro všechny hostitele v dané ethernetové doméně, takže když píšu, že stačí 150Mbit, tak logicky není FD FE úzké hrdlo.
Nevím o tom, že by se některá zařízení připojovala kabelem "špatně" - buď to lze nebo ne. Wifi je pro losery, respektive nouzovka pro případy, kdy to jinak není možné nebo pohodlné, to plyne už z podstaty HD CSMA/CA.
To je ale přece tvůj problém, že sis koupil šmejda bez ethernetu, ne?
Asi budeš překvapený, ale na N-kové wifi jde zcela běžně pracovat se SMB protokolem, a tedy i přenášet fotky z mobilu. To si vymýšlíš, že to nejde. Jde, a rozdíl je možná v rychlosti, avšak nijak závratný, nejsou to násobky, ale maximálně desítky procent, protože jedno z úzkých hrdel je výkon samotného telefonu.
zoki je ukazuješ, že vůbec netušíš o čem je řeč.
Streamování videa ti sebere u 4K nějakých 20Mbit/s maximálně (spíše méně, protože bandwidth je hned druhý náklad pro streamovací kumpanii, a proto se tak silně tlačí nové kompresní standardy), ty mamlase.
O internet totiž vůbec nejde, notabene když drtivá většina populace má připojení do rychlosti do 50-60Mbit/s. A ty tvé žblebty o updatu Androidu - to mě taky pobavilo, protože to běžné uživatele vůbec nezajímá, úplně stejně jako je nezajímá, že se jim na pozadí přes BITS stahují updaty do Windows.
V panelákově je většinou N úplně nepoužitelné (ladění je bezpředmětné diskutovat, BFU to flákne do 230V a hotovo).
Co se týká rychlosti, tak ten “podvod” poznáš, když máš páteř mezi AP, NAS a do toho připojených několik klientů, které “stahují”. Když odmyslím všechny ty inovace u AX, tak jako bonus mi AP netuhnou. Což se u N (měl jsem různé) říci nedalo, zvláště po přenesení objemu dat.
Říkej si tomu třeba podvod, mě AX zafungovalo jako první bezdrát tak, že neřeším na klientovi rozdíl připojení mezi drátem a bezdrátem.
RemMes: Panelák jsem řešil u manželčiných rodičů, na N-ku to tam běhá jedna báseň, stačilo poladit. Doma mám devadesátky zdi, takže AC/AX je ... k ničemu, vyjma místnosti, kde je AP. Ne že bych to nevyužil, ale není to klíčová vlastnost a rozhodně za tenhle nesmysl nebudu připlácet, zejména proto, že mám všechno ve strukturce (tudíž nemusím řešit "rychlou" wifi, která je rychlá jen v případě, že je k ní připojeno minimum zařízení.)
Já tvrdím, že na to, abys pokryl větší barák, potřebuješ mesh postavený z drahých komponent. Netvrdím, že to nefunguje, tvrdím, že to je nesmysl a podvod na použitých frekvencích.
Včera jsem koupil Lenovo za nějakých 13 s daní s AMD Ryzen5 a kupodivu kromě Wifi6 má i ethernet. Nevím jestli je kvalitní (já bych řekl že jo), ale prostě jsem koupil takové zařízení, které ten ethernet má.
Já jsem zase viděl, že spousta běžných domácích uživatelů NTB si jej postaví na ("počítačový") stůl, ověsí externí klávesnicí, myší a monitorem a v životě jej z toho stolu nevezmou. Ono to totiž hodně závisí na tom, jak ten PC používáš a k čemu.
Napsal jsi, že wifi je pro losery (tam, kde to prakticky nelze kabelem). Já s tím nesouhlasím. Naopak mi přijde loserské, když člověk musí tahat kabely. Žel bezdrát ještě není na takové úrovni, aby mohl úplně nahradit kabel.
Noa ke tvému tvrzení s tabletem - tablet samozřejmě připojit kabelem jde přes počítač, jen to jde špatně. Možná jsi se do toho lehce zapletl sám.
OK, tak jsme se asi špatně pochopili, já teď čtu od tebe něco jiného než předtím a takto mi to smysl dává. Ono hlavně tvé řešení (a mé) bude vždy jiné od BFU, protože jsme poznamenaní naší prací a standardy už máme posunuté jinam.
ad P.P.S. Už jsem si našel, stejně díky. A ano, vypadá celkem dobře na tu cenu. Vyjímka potvrzuje pravidlo ;-)
“Loser má doma všechno na wifi, protože ve svém obydlí nemá strukturku.”
Tvůj názor na losera. V pohodě. U mě je loser ten, co zamrzne ve svém světě a tvrdošíjně bojuje za svůj názor bez ohledu na optimalizaci a inovaci.
P.S. Jenže když ta síť je do PC ethernetem, tak se dá říci, že i tablet je (net spojení je ethernetem přes další dráty, ale není bezdrátové). A co USB-C dongle? Ale pokud trváš na tabletu s dev eth, tak takový neznám. Ale to bych zase řekl, že tu slovíčkaříš a snažíš se za každou cenu chytračit, i když ve výsledku nemáš pravdu.
P.P.S. Frajera tu ze sebe děláš a poučuješ, ale na dotaz níž neodpovíš. Nevadí najdu si sám.
Můj svět je definován racionalitou. Potřebuju mesh v ceně desítek tisíc (v mém konkrétním případě možná i vyšších desítek tisíc), když tutéž roli obstará kabel v ceně 5Kč/metr a smart switch za pár tisícovek? A aby nebyla mýlka, já si s bezdráty poměrně rozumím, pár sítí (jak domácích, tak pojítek) jsem už vybudoval, takže tak nějak vím o čem je řeč. Nemám problém navrhnout drahé řešení, když je to nutné.
TP-Link znám (včentě jejich poloprofi a profi řešení), není špatný, šlapou do vývoje, ale taky má své mouchy až masařky. Ale to všechno prostě nesouvisí s tím, že vývoj wifi standardů naráží na fyzikální podstatu bezdrátového vysílání a s tím neuděláš prostě nic, a zcela určitě ne z pohledu otrockého navyšování rychlostí na úkor zabraného pásma.
ad P.S.: dokud nemáš MAC/IP adresu v zařízení, není to ethernet... můžeš sice použít USB ethernet (jak fyzický, tak emulovaný), ale to je prostě už na hony vzdáleno normalitě.
ad P.P.S.: je to ThinkBook 15 G3 ACL
"že 5GHz má mizivý dosah"
Také kraviny píš svoje starej materi. Kde na tie rozprávky chodíš?
Len sem skopírujem, čo som nižšie písal.
V byte mi bohato stačí za 50 € router s 7x 6dBi, 4×4 MU-MIMO, Beamforming, prepnutý do režimu AP a aj keď nikto asi neuverí, na 5 GHz mi cez dve panelové steny ukazuje v mobile signál dobrý, rýchlosť pripojenia 260 Mbps a cez speedtest reálna rýchlosť na internet D/U – 83/91 Mbps a na danom kanáli od susedov 5 ďalších sietí. Reálna skúsenosť.
A čo je to 1+1, 2+1, 3+1? Lebo také chujové označenie ste si vy v Čechách zaviedli. To už ste kľudne mohli zaviesť 2+1+1+1 (2 izby, jedna kuchyňa, jeden balkón, jedna pivnica). Niekde uvádzajú do výmery bytu čisto obývaciu plochu, niekde aj so sociálnym zariadením a niekde aj s balkónom. Ale aj tak nechápem, načo ti to je, keď ja som ti jasne napísal, že s 5 GHz prejdem cez dva panely (železobetón) a vzdialenosť od AP k mobilu cca. 9-10 metrov. Načo potrebuješ vedieť veľkosť bytu?
Ty si si aj vyskúšal pár pripojených zariadení, na ktorých sa niečo robí? Skús si na dva mobily (YT), tablet (Netflix), na TV (Netflix) prehrávať video. Ja si občas púšťam aj rádio na AV receiveri Yamaha. Nedajbože nejaké wi-fi kamery ukladajú do NAS záznam (mám dve NAS). Skús to urobiť na N-kovej wi-fi ty hrdina a potom tu rozprávaj, ako N-ko na všetko stačí. Videl som zdochýnajúcu N-kovú wi-fi sieť vďaka lacnému (nevýkonnému) N-kovému routeru.