Já pořád nechápu, proč musí někteří lidé mít černou absolutně černou. Vždyť je to nesmysl, mozek tmavošedou se zobrazeným něčím jiným stejně vyhodnotí jako černou. Takže to může vadit jen když na obrazovce nic jiného není - ale proč se pak na ni dívat?
Dokážu to ještě jakž takž pochopit na velkém televizoru - ale na kapesní hračce?
Dnes, když je baterka napevno vlepená do prakticky nerozebiratelného těla je to stejně jedno.
Zrovna dneska jsem sestře měnil I/O board a toho páčení a opětovného lepení je tam fakt dost.
Měl jsem SGS4 více než 5 let. Vypálil jsem si do něj navigaci - ale i tak to bylo vidět jen v extrémních případech typu bílá obrazovka. Navíc Android už poměrně dlouho umí darkmode, takže problém vypalování se dá řešit.
Používal jsem Lumii 950XL 4 roky a ani náznak po nějakém vypálení. Záleží zřejmě i na výrobci.
Vypalovat ale "umí" i LCD pokud je na něm nonstop statický obraz. V práci to vidím skoro na každém monitoru. Stačí změna plochy a je vidět co měli na monitoru zobrazeno půl roku předem. Můžete namítnout, že to není to samé co na mobilu.
Ja bych treba nic jineho nez OLED, nebo neco s podobnymi parametry jako OLED uz nechtel a to zvlast u TV alias cuceni na filmy. Celkovy kontrast a barevne podani co OLEDy (po sestelovani barev) davaji (nepouzivam HDR) pri pouziti 10b barev je nejvetsi rozdil, oproti tomu, co jsem doposud u sledovani filmu mel a nabizeji monitory.
Samozřejmě jsem viděl i vypálené LCD (nějaké starší modely, early 2000s). Současný monitor mám asi 7-8 let a nic na něm vypáleného není (člověk by čekal, že Windows taskbar tam třeba bude vidět), v domácnosti mám ještě LCD z roku 2008, to už má trochu slabší podsvícení, ale vypáleného na něm nic není. Lumii 925 jsem měl 3,5 roku, díky tomu vím nejen to, že se AMOLED za takovou dobu stihne vypálit, ale že to celkově vůbec není lepší displej než LCD. Černá je černá, ale bílá není bílá a šedá je mourovatá, protože každý pixel svítí jinak. Akumulátor při správném zacházení 3 roky vydrží, AMOLED ne.
"Akumulátor při správném zacházení 3 roky vydrží, AMOLED ne."
.. kolik tech mobilu s AMOLEDem Vam rukama proslo..jeden, dve nebo tri, nebo 100 od ruznych vyrobcu? Vy dokazete na zaklade jedne zkusenosti tvrdit, ze "zeme je placata".
Ja muzu na zaklade svoji zkusenosti tvrdit presny opak i s tim, ze IPS barevne rozhodne lepsi neni a co se tyce barevneho podani je 'podstatne' horsi.
Moje E7 má už hezkých pár let, používal jsem ji s aktivním displejem (hodiny), k navigaci apod. a žádný vypálený obraz nemá. S4, kterou jsem měl potom, jsem používal 5 let (a prdly v ní skoro domrtva 3 originální baterky - tolik k těm "bateriím, co vydrží 3 roky"). Nynější Mi9T vidím tak max. na 2 roky, pak bude baterie nepoužitelná, a tudíž mě vypalování amoledu netankuje vůbec. Telefon neplánuju kuchat a lepit, sice to umím, ale nechce se mi. To si raději za 2 roky koupím telefon nový.
A co se typu displeje týká, potřebuju něco, co bude vidět na sluníčku - a tím LCD vypadává ze hry. Pro mě je telefon pracovní nástroj, ne profi fotoaparát, ne chlubítko a ne domácí mazlíček.
Kromě zmíněné L925 jsem měl také Nokii E7, ale tu asi jen rok a půl, takže ne dost dlouho. Vy tedy tvrdíte, že s Lumií 925 jsem zrovna narazil na nějaký méně kvalitní displej, ačkoliv je všechny vyráběl Samsung (byl to Super AMOLED s RGBG mřížkou)?
Kolik mobilů s LCD prošlo rukama vám? Byly to levné modely, nebo high-end? Ono totiž není LCD jako LCD, ani v rámci jedné technologie (IPS).
Barevné podání jste měřil optickou sondou, nebo "od oka"? Ona totiž řada AMOLEDů má nepřirozeně přesycené barvy, takže to na pohled vypadá, že jsou "hezčí" a "živější". Možná je pro vás takové podání barev subjektivně "lepší", ale rozhodně ne věrnější.
Nepamatuju si už, jak měla aktivní displej implementovaný E7, ale na Lumii se hodiny posouvaly, aby nedocházelo k vypalování / opotřebování pixelů na jednom místě. Takže tohle problémy nezpůsobovalo.
Nevím, jestli s tím telefonem děláte něco neobvyklého, nebo Samsung dává nějaké šuntovější baterky než všichni ostatní. V rodině jsme měli v průběhu let několik přístrojů, které vydržely 3 roky i déle (byť kapacita asi už není taková, jako u nového přístroje). Teď mám Xiaomi s 4000mAh baterkou, přes dva roky, a nevypadá, že by měla každou chvíli odejít.
Na čitelnost na slunci je AMOLED obecně jistější volba. Není to ale fyzikální vlastnost technologie, jen prostě ne každé LCD má dostatečnou svítivost.
Ja jsem vystridal nasledujici mobily Samsung Note(2) Light(?), Samsung S5, Note 4, A7, posledni je A51 a k tomu ma postarsi 8,5'' Galaxy Tab Pro. To je zhruba za dobu od 2011 do dneska. Mozna se spatne divam, nebo to neheldeam, ale ani u jednho z nich (A51, Note4, Galaxy Tab) ma tady, tak jsem si vypaleni nevsimnul. Tim nerikam, ze nemuze u nekoho existovat, ale bude zalezet od jeho pouzivani. Osobne nepozuivam nastaveni s vysokym jasem nebo prilis saturovanyma barvama, z nabizenych profilu.
Pred tim jsem mel jeste chvili nejaky Sony a urcite kvalita jeho IPS byla nizsi, nez AMOLEDu u Note.
K barvam jeste patri i pozorovaci uhly, s tou se IPS oproti AMOLEDu nemuze moc merit.
S telefonem pracuju (pošta, meetingy ve Skype, navigace), telefonuju (několik hodin denně), běžně se nabíjí z (kvalitní) autonabíječky.
Když to sleduji u nás ve firmě (využití podobné), tak prakticky nikomu nevydrží baterka déle než 2 roky, pak se její životnost rapidně zkrátí na jednotky hodin. Lumie, iPhony, Samsungy, všechno stejné, nejhorší byl iP6, ten měl problémy i s novou baterkou. Poslední, kdo měl opravdu kvalitní baterky, byla Nokia, nedávno jsem zkusil zapnout stařičkou E90 - originální baterie jí stále funguje. A podotýkám, že zažívala stejné martyrium jako S4 - tj. spousta práce a navigování v autě. Jdu si schválně zkusit, jak je na tom N9500 (ta je ještě starší, zato si neužila tolik navigace, měla externí modul a používal jsem ji jen při delších cestách)