True System Security Tweaker: pevná ruka nad vaším systémem

21. 3. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Zakázat některé funkce programů ve Windows nebo přímo Windows samotných se může hodit hned z několika důvodů. Pomineme-li zcela zřejmou souvislost s oblastí bezpečnosti, tj. omezení některých nabídek, zostřené předpisy ohledně ukládání hesel apod., rychlým odstraněním některých ovládacích prvků (např. nepotřebných ikon nebo nabídek) dosáhnete pohodlnějšího a plynulejšího ovládaní.


Zakázat nebo povolit? - téměř 500 položek

Šikovného omezujícího agenta True System Security Tweaker můžete stáhnout z internetové adresy www.tinyurl.com/systweaker-zip. Aplikaci není třeba instalovat, vše potřebné najdete v archivu, který stačí rozbalit. Díky této vlastnosti můžete navíc nosit spustitelný soubor např. na flash disku a mít tak potřebná nastavení vždy po ruce.

Po spuštění se ocitnete v hlavním a jediném okně programu, které je vlastně "jen" seznamem zaškrtávacích políček s nastaveními. V levém sloupci se můžete orientovat pomocí vymezených oblastí nastavení, v pravé části pak najdete jednotlivé položky.

  

Dvě hlavní agendy nastavitelných omezení/zákazů pokrývají uživatelská omezení (User Restrictions) a nastavení týkající se celého systému (Windows Common Restrictions). Prostřednictvím User Restrictions ovlivníte hlavně grafickou podobu Windows, chování a vzhled některých nástrojů a omezíte některé funkce nad daty nebo hardwarem, oblast Windows Common Restrictions pak zasahuje přímo do chodu samotného operačního systému.

Rychlé vypínání a zapínání ikon a nabídek

Nejjednodušší operace, kterou vám Security Tweaker umožní, je odstranění některých nabídek a ikon. Pod heslem Active Desktop najdete omezení týkající se aktivní plochy (neplatí pro Windows 7), pod Start Menu and Taskbar můžete dle libosti odškrtávat nechtěné položky z nabídky Start - ať už je to pole pro vyhledávání nebo jednotlivé složky - a z hlavního panelu - od ukrytí hodin až po systémovou oblast. Obdobně můžete měnit obsah v nabídkách Desktop and Explorer a Documents and Folders.

V agendě Control Panel najdete celou škálu nastavení týkajících se Ovládacích panelů - opět co se týká  zobrazení jednotlivých ovládacích prvků (jednoduše tak zakážete uživateli bez administrátorských práv přístup např. do nastavení zvuku, jazyků a dalších), ale můžete zakázat i přidávání nových tiskáren nebo kompletně celý přístup do Ovládacích panelů - při pokusu o jejich navštívení vám pak systém oznámí, že nemáte dostatečná oprávnění a dál vás nepustí.

Pod heslem Software se skrývá nastavení několika standardních nástrojů operačního systému Windows. Celkem rozsáhlé možnosti modifikace najdete u prohlížeče Internet Explorer, upravit můžete rovněž nastavení např. u Windows Media Playeru nebo Outlook Expressu.

V části Windows Common Restrictions si můžete pohrát s hodnotami globálního (tj. platného pro všechny uživatele) systémového nastavení. Pod heslem Login and Authentication najdete možnosti týkající se uživatelských účtů a některých bezpečnostních nastavení, jako je např. zákaz lokálního ukládání hesel nebo omezení podoby hesla na alfanumerickou posloupnost znaků (nelze tak použít např. "prázdné" heslo).

ICTS24

Řadu omezení týkajících se bezpečnosti najdete i pod nastavením sítě - (Network), systému (System) a softwarových omezení (Software Restrictions). Veškeré požadované změny se provedou ihned po klepnutí na položku File | Save.

Bez mapy to jde těžko

Protože položek je opravdu velké množství a není obtížné se v nich ztratit a něco poplést, autoři mysleli i na faktor lidské chyby a přidali šikovnou funkci Undo All Tweaks, kterou najdete v nabídce Edit. Ta vrátí všechny provedené změny zpět a anuluje tím v aplikaci pozměněná nastavení.