Hlavní navigace

TrustPort Internet Security: Filtry firewallu a síťové nástroje

31. 1. 2012

Sdílet

Zdroj: Redakce

 Pokud používáte bezpečnostní program TrustPort Internet Security 2011 v síti, kde potřebujete být propojeni i s ostatními počítači, můžete se spolehnout na automatiku firewallu, kterým vás TrustPort chrání před nežádanou síťovou komunikací. Škodlivé aplikace z jiných počítačů na síti nebo na internetu se přes firewall díky zablokované komunikaci nedostanou.

Ovšem v mnoha případech budete potřebovat síťovou komunikaci povolit. TrustPort obsahuje již v základním nastavení několik výjimek tak, aby komunikace například v domácí síti byla bez problémů. Pokud však máte nějakou speciální aplikaci, které chcete zvýšit oprávnění pro komunikaci přes síť, je vhodné ji v TrustPortu dodatečně nastavit a přidat jí nový filtr pro síťovou komunikaci.

Seznam filtrů

Spusťte si hlavní okno TrustPort Internet Security a klepněte na tlačítko Pokročilé nastavení. V okně, které se vám zobrazí, pak pokračujte zobrazením položky TrustPort Personal Firewall | Definice filtrů. Zde uvidíte několik továrních nastavení s výchozími filtry síťové komunikace, kterou do programu přidal jeho výrobce. Tlačítkem Přidat zobrazíte dialog pro vložení vlastního nastavení.

 

Přidání nového filtru

Okno pro přidání nového filtru síťové komunikace je vlastně průvodce, ve kterém postupně zadáte všechna potřebná nastavení. V okně s úvodními informacemi klepněte na tlačítko Další a následně vyberte Vytvoření nového vlastního pravidla.

Pravidlo pojmenujte a určete, zda chcete vybrané aplikaci povolit jen odchozí, příchozí nebo obousměrnou komunikaci po síti. Jako Protokol ponechejte výchozí volbu TCP a UPD, ve výběru Akce zvolte položku Povolit a klepněte na tlačítko Další.

 

Pokud chcete programu dovolit komunikovat jen s určitým počítačem, vyberte v poli typ adresy Jedna adresa a následně ji specifikujte. Pro neomezenou komunikaci ponechejte výchozí nastavení Všechny adresy a Všechny porty a pokračujte Dále. Vypněte volbu Použít pro všechny aplikace a tlačítkem Najít vyberte program, kterému chcete neomezenou komunikaci po síti povolit. Následně definici nového pravidla dokončete.

 

 

 

Jak zakázat síťovou komunikaci?

Pravidlo, kterým byste zakázali síťovou komunikaci vybranému programu, byste mohli definovat podobně. Tedy vytvoříte nové vlastní pravidlo a dále postupujete stejně jako v předchozím nastavení, jen s tím rozdílem, že ve výběru akce zvolíte položku Zakázat. Následně vyberete aplikaci, které chcete síťovou komunikaci zakázat, a pravidlo uložíte.

TrustPort Internet Security vám umožňuje zobrazit všechny programy, které v danou chvíli komunikují po síti. Můžete v nich tak najít kandidáte na zablokování. Příslušný seznam si v Pokročilém nastavení zobrazíte pomocí položky TrustPort Personal Firewall | Síťové nástroje | Traffic Watcher. V přehledu uvidíte mimo jiné cílové síťové adresy, se kterými aplikace komunikují a v posledním sloupci i názvy spustitelných souborů příslušných programů.

KL24

 

Získání informací o síťové adrese

Jestliže v přehledu nástroje Traffic Watcher naleznete podezřelou komunikaci, můžete si ověřit, kdo se ukrývá za IP adresou vzdáleného počítače. Poznačte si ji a přepněte se na nástroj WhoIs. Do něj tuto adresu zadejte a klepněte na tlačítko Spustit. TrustPort vám po chvíli hledání zobrazí veškeré dostupné informace o zadané IP adrese.

Do políčka v nástroji WhoIs můžete zadávat i názvy domén internetových stránek. Zaregistroval si někdo doménu až nápadně podobnou té vaší? Informace o konkurentovi zjistíte tak, že adresu webu ve tvaru domena.cz zadáte do políčka v nástroji WhoIs. Po vyhledání se vám zobrazí vše o jejím majiteli/provozovateli, většinou včetně bydliště a kontaktního e-mailu.

Byl pro vás článek přínosný?