Podíl AMD poprvé po pěti letech předstihl Nvidii
Nejdřív čísla, která uvádějí tržní prodeje všech GPU v osobních počítačích na platformě x86 – samostatných, ale i integrovaných, jichž je většina. Nejsou v nich servery nebo herní konzole. Jon Peddie Research (skrze Tom's Hardware) uvádí, že jako vždy má největší podíl Intel díky integrovaným grafikám ve většině svých CPU. V prvním kvartále roku (leden–březen) měl 68,2 %, ale v druhém kvartále (duben–červen) o něco klesl na 66,9 %.
Nvidia, která soutěží pro změnu jenom samostatnými GPU, měla v Q1 2019 podíl 16,1 %, ale v Q2 se o něco málo zhoršila na 16,0 %. Tyto ztráty „koláče“ pak přešly k AMD. To mělo v Q1 podíl 15,7 % (což znamená, že součet jeho samostatných Radeonů a procesorů s integrovanou grafikou byl pořád nižší než jen samostatné GeForce Nvidie). Ale v Q2 stouplo zejména na úkor Intelu a dostalo se na 17,2 %. Je to poprvé po velmi dlouhé době, co má AMD v celkovém počítání GPU vyšší tržní podíl než Nvidia. Naposled se to AMD povedlo v Q3 2014, od Q4 2014 prodávala Nvidia víc GPU, než AMD APU a GPU dohromady. Pokud by se ale srovnávaly jen samostatné grafiky, samozřejmě by Nvidia dál vedla (jak uvidíte za chvíli).
Co se v druhém kvartálu dělo? Obecně prodeje byly skoro stejné jako v Q1, proti prvnímu kvartálu prý prodeje šly dolů o malých 0,6 %. Postihlo to ovšem hlavně Intel, jemuž se prodeje GPU (a tím CPU) zhoršily o 1,44 % proti prvnímu kvartálu. U Nvidie byly údajně stejné jako v Q1 (snížení jen o 0,04 %, odtud minimální změna tržního podílu), ale AMD stouply prodeje o 9,85 %. Pro kontext počítačů se údajně v Q2 prodalo o 9,25 % více než v Q1, což je sezónně netypické.
Stav v samostatných desktopových grafikách
Pokud jde o obrat, ke kterému došlo mezi Nvidií a AMD, bude asi hodně daný tím, že AMD teď stoupá v prodeji procesorů APU pro desktopy a notebooky (kde na tom bylo léta špatně), tedy tím, že sílí zastoupení jeho integrovaných grafik. Ale podle všeho také značně stouply prodeje samostatných Radeonů (pro což však vysvětlení je – v první části roku byly prodeje uměle snížené tím, že se pořád odbourávaly přebytečné skladové zásoby po kryptoměnnové bublině, kdežto v Q2 se asi zase začaly normálně prodávat nové).
Podle samostatné zprávy o tržních podílech v samostatných grafických kartách, kterou už JPR také publikovala, měla v Q1 Nvidia v samostatných grafikách podíl 77,3 % a AMD 22,7 %. Po druhém kvartálu se to však změnilo na 67,9 % (stále přes dvě třetiny) pro Nvidii a 32,1 % pro AMD. Mimochodem – jak jsme zmínili, že prodeje PC stouply o 9 %, tak toto pro samostatné desktopové grafiky neplatilo, ty prý klesly o 16,6 %. Mohlo by to možná být proto, že se již trh chystal na vydání nových modelů Nvidie i AMD, které ale přišly až v Q3 (červenci).
Mimochodem na okraj k tématu článků o tržním podílu GPU. V budoucnu asi budeme moci pokrývat obecná čísla mezi Intelem, AMD a Nvidií jen tehdy, pokud mimořádně budou někde zveřejněná čísla z podrobné placené zprávy jako teď (její pořízení je poněkud mimo naše možnosti a zaměření, jelikož je určená spíše pro ekonomickou sféru a cena a obsah tomu odpovídá). Jon Peddie Research ale stále otevřeně poskytuje aspoň čísla pro tržní podíl čistě v oblasti samostatných desktopových grafik Radeon a GeForce. Tyto údaje tedy asi budeme moci sledovat dál, dokud informace bude dávána k dispozici.