Už jsme tu měli finanční výsledky Intelu a AMD za loňský rok, ale je čas na ještě jednu pravidelnou zprávu: vyšly nové statistiky tržního podílu v procesorech x86, které ukazují, jak si proti sobě vedly Intel a AMD v posledním kvartálu loňského roku, tedy Q4 2021.
Statistik tržního podílu v procesorech x86 vytváří analytická firma Mercury Research a zveřejnil je web Tom's Hardware. Původně tyto analýzy zveřejňovalo přímo AMD a i nyní jsou zaměřené hlavně na sledování tržního podílu AMD. Ale v praxi je tento trh rozdělen prakticky čistě jen mezi Intel a AMD, třetí výrobce Zhaoxin v nich tehdy, když jsme měli čísla i pro něj, neměl víc jak 0,1 %. Čísla pro Intel si tak můžeme dopočítat z těch pro AMD jako doplněk do 100 %.
Předchozí data: Tržní podíly x86 procesorů. AMD zase ubralo Intelu, má skoro rekordní podíl, 22 % notebooků
AMD ztrácí podíl v desktopu…
Když začneme desktopem, vypadá to na docela významné vítězství Intelu. Zatímco v třetím kvartálu mělo AMD 17,0 % tohoto segmentu (a v Q4 2020 ještě 19,3 % a v Q3 2020 dokonce 20,1 %), během Q4 2021 AMD aktuálně spadlo na 16,2 %, takže Intel by měl mít 83,7 % až 83,8 % (podle toho, zda Zhaoxin urval desetinu).
Tento pokles podílu AMD už trvá delší dobu, víceméně od chvíle, kdy v třetím kvartálu roku 2020 začala krize ve výrobě čipů. Intelu mohlo v získání podílu pomoci vydání procesorů Alder Lake, ale je pravděpodobné, že velkou roli hraje neschopnost AMD vyrobit dost čipů k uspokojení poptávky, jak nasvědčuje nedostupnost například jeho procesorů s integrovaným GPU. Je pravděpodobné, že bez tohoto faktoru by asi přesun podílu ve prospěch Intelu byl menší.
…i noteboocích
Také v noteboocích Intel získal, ale zde to bylo jen mírně. AMD mělo v třetím kvartálu na své poměry rekordní podíl 22,0 %, což se v Q4 2021 o něco snížilo na 21,6 %. Intel by tedy měl mít 78,4 % tohoto trhu. Pro srovnání před rokem byly podíly 19 % ku 81 %.
Je zajímavé, že AMD při vyhlášení svých finančních výsledků uvádělo, že dle jeho propočtů získalo v čtvrtém kvartálu podíl podíl v klientských procesorech (tedy v desktopu a noteboocích) na úkor Intelu – ale ne podíl co do počtu prodaných kusů, ale podíl na tržbách. Ačkoliv tedy Intel získal procenta v první disciplíně, bylo to patrně s relativně nižšími tržbami, kdežto tržby AMD narostly víc a tím pádem i s menšími prodeji získalo větší podíl na celkových penězích, které byly za procesory utržené.
Toto asi dokládá, že tržní podíl firmy neklesá jen čistě kvůli horší konkurenční pozici, ale opravdu i proto, že firma nemá dost kapacit. AMD v reakci na to prioritizovalo nejdražší produkty, takže došlo k oné nedostupnosti levných Ryzenů a Athlonů, v jejichž segmentu pak měl Intel volné pole působnosti. Na oplátku ale firma mohla vytěžit víc peněz z dražšího segmentu (je možné, že kdyby se dělala statistika jen z něj, tak by tržní podíl byl vyšší). To, že firmě stoupl podíl na tržbách, zatímco tržní podíl klesl, ilustruje, že tato strategie mu funguje.
V serverech Epycy získávají
Mezi těmi výnosnějšími produkty jsou i procesory pro servery, v nichž AMD podíl stoupnul. Z 10,2 % v třetím kvartálu se zlepšil na 10,7 %, takže Intel by měl mít 89,3 %. Před rokem v Q4 2020 to bylo 7,1 % ku 92,9 %.
Tato čísla by měla být pro celý trh serverových CPU a příbuzných odvětví jako je síťová a komunikační infrastruktura a storage zařízení pro datacentra. AMD samotné typicky uvádí vyšší podíly, protože počítá jen trh standardních 1S a 2S serverů, na kterém hlavně působí.
Tom's Hardware cituje ještě analýzu Omdia, podle které má při takovéto užší definici AMD v datacentrech podíl až 18,3 %, ale nevíme, jak spolehlivý tento údaj je. Omdia uvádí, že v Q4 2021 měl Intel 76 % serverů a různé ARMy 5,4 % (0,3 % jsou ostatní, mohlo by jít o IBM Power, ale asi i jiné speciality).
Podíl v PC klesá, ale přesto je firma na rekordních procentech… díky konzolím
V předchozích číslech nebyly zahrnuté emebedded (IoT) procesory a procesory pro herní konzole, které v podání AMD také představují x86 CPU (dokonce se z nich dají v nouzi udělat PC). A tyto konzolové procesory asi tvoří čím dál větší část trhu. Po jejich započítání totiž celkový tržní podíl AMD docela výrazně stoupne, ačkoliv v největším notebookovém a desktopovém trhu ztratilo. Celkový podíl AMD na trhu byl tak podle Mercury Research teď v Q4 2021 už 25,6 % (čili na Intel zbývá 74,4 %). V třetím kvartálu byl podíl AMD 24,6 % a před rokem v Q4 2020 dokonce jen 21,7 %.
Těch 25,6 % je vůbec nejlepší výsledek pro AMD v historii. Předtím se jednou dostalo na 25,3 %, to bylo v Q4 2006, na předchozím vrcholu firmy v době architektury K8. Tehdy to ale byly samé PC a serverové procesory, firma si nemohla pomáhat masivním množstvím x86 konzolí od Sony a Microsoftu. To, že teď započítání konzolí dokáže celkovým tržním podílem (toto je ale podíl na prodaných kusech) tak silně pohnout, ukazuje, že se nyní PlayStationů a Xboxů prodává opravdu hodně.
Arm v skoro 10 % PC?
Analýza Mercury Research jinak uvádí ještě některá další zajímavá čísla. Podle jejich statistik se v roce 2021 prodalo přes 500 milionů procesorů pro PC (notebooky, desktopy) a servery (ale už ně konzole). Z toho ale bylo x86 CPU jen 471 milionů. Podíl procesorů ARM na tomto trhu se údajně dostal v čtvrtém kvartálu roku na 9,5 % (z 8,3 % v třetím kvartálu a jen 3,4 % v Q4 2020).
V tomto čísle jsou počítače Applu s jeho vlastními procesory ARM, ale také Chromebooky s procesory ARM. Nicméně Chrombooky nerostly a naopak spíš klesaly (trh je jimi přezásoben z předchozího období), takže růst podílu ARMů by měl být tvořen právě nástupem ARM čipů do počítačů Apple, kde nahrazují CPU od Intelu.
Zdroj: Tom's Hardware