Tržní podíly samostatných grafik: v Q4 2022 se prý prodalo stejně karet Intel Arc jako Radeonů (update)

7. 3. 2023

Sdílet

 Autor: Intel
Neuvěřitelné se stalo skutkem, chce se citovat klasika. Podle analýzy Jon Peddie Research už samostatné grafiky Intelu dohnaly tržní podíl grafik od AMD. Síla dominantního postavení na trhu v praxi.

Tento týden vyšla zpráva o tržních podílech výrobců GPU, kterou tradičně zpracovává analytická firma Jon Peddie Research. Její hlavní zpráva ale počítá dohromady grafické karty s integrovanými GPU v procesorech, což hodně zakrývá dynamiku v oblasti samostatných herních grafik, která bude víc zajímat hráče. Teď už máme čísla i pro tento trh a jsou hodně překvapivá. Intel sice není totální outsider, ale jeho grafiky mají co do kvality ekosystému a podpory ve hrách velký skluz na tradiční dvojici Nvidia a AMD. Jenže přesto dokázal rychle získat nečekaně velký kus trhu.

Zpráva o samostatných grafických kartách ve čtvrtém kvartálu uplynulého roku (Q4 2022) na webu Jon Peddie Research veřejně není, ale čísla z ní publikoval web Tom's Hardware, který zřejmě má přístup. Podle zprávy samostatná GPU potkal ve čtvrtém kvartálu masivní úpadek, kdy se proti 26 milionům prodaným před rokem v Q4 2021 nyní prodalo jen 13 milionů (v Q3 to bylo 14 milionů). Čísla jsou pro desktopový i notebookový trh smíchaná dohromady, nemáme separátní údaje pro tyto segmenty.

Největší podíl v samostatných grafikách měla za Q4 2022 s přehledem Nvidia, která drží 82 % trhu. To už je ale ironicky pokles proti jejímu maximu z předchozího čtvrtletí (86 %). Před rokem byla Nvidia na 78 %.

AMD s grafikami Radeon mělo v Q4 podle analýzy podíl 9 %, což je hodně málo (běžně se Radeony pohybovaly mezi 20 a 30 %). Ale víc než v třetím kvartálu, kdy byl podíl jen 7 %. Toto může být dáno výkyvy kvůli skladovým zásobám na trhu a krizi, možná by se dlouhodobě průměr zase mohl zlepšit. Ale není to nikde zaručeno. Před rokem v Q3 2021 mělo AMD tržní podíl 18 %.

Co se ale na číslech vymyká, je podíl samostatných grafik Intel. Podle analýzy JPR byl před rokem v Q4 2021 na 5 %, v Q3 2022 na 6 %, ale teď v Q4 2022 se dostal až na 9 %, což by bylo srovnatelné postavení s grafikami AMD Radeon. Že by se Intel vyšplhal tak vysoko tak rychle, asi nikdo nečekal, byť je možné, že je to opět efekt dočasných podmínek na trhu (pokud třeba probíhá redukce skladových zásob radeonů v distribuci, jako to prožívá AMD u procesorů Ryzen – je to ale otázka).

Tržní podíly Nvidie Intelu a AMD v samostatných GPU Tržní podíly Nvidie, Intelu a AMD v samostatných GPU v Q4 2022 (zdroj: Jon Peddie Research, via: Tom's Hardware)

Na první pohled se moc nezdá, že se samostatných grafických karet Arc prodá tolik. Je pravděpodobné, že na volném trhu samostatných komponent je jejich podíl mnohem horší, protože motivace vybrat si je místo zavedených značek je asi malá. Intel ale pravděpodobně má silné páky na OEM výrobce počítačů, takže může Arc prosadit do hotových sestav a zejména notebooků, kde může nabízet slevy na CPU a třeba i adaptér Wi-Fi nebo Thunderbolt, pokud výrobci nakoupí i jeho GPU. Zákazníci mají omezenou možnost si vybrat, s jakým samostatným GPU notebook koupí, takže touto cestou Intel může získat tržní podíl, na jaký by ve volné soutěži u hráčů nedosáhl.

JPR nicméně upozorňuje, že procenta pro Intel nemusí být moc přesná. Údajně jsou totiž modelovaná a ne přímo statisticky počítaná. JPR je stanovilo podle různých údajů z finančních zpráv Intelu, tržeb jeho grafické divize a z údajů o průměrné prodejní ceně. Tato data tedy mají značnou nepřesnost. Teoreticky oběma směry, ale vzhledem k výsledku je tady asi pravděpodobnější, že je Intel nadhodnocen. Že mají údaje pro Intel menší spolehlivost a měly by být brány s rezervou, říká i JPR.

Stále však tyto výsledky jsou hodně zajímavé a dodávají zajímavou perspektivu toho, jak to na hardwarovém trhu funguje.

Aktualizováno (7. 3. 2023):

Upozornění, že odhad podílu Intelu nemusí být přesný, se potvrdilo a podíl Intelu je menší, než původní zpráva tvrdila. Jon Peddie Research totiž teď přichází s opravou a upozorněním, že předchozí výpočet byl chybný. Může za to zřejmě nedorozumění (ovšem také asi nedostatečná kontrola ze strany JPR), kdy Intel spolu s tržbami za samostatné grafiky Arc zahrnuje do výsledků divize AXG, která GPU produkuje, také výpočetní akcelerátory Ponte Vecchio pro superpočítače. Tento druh GPU ale statistika JPR nepočítá. Navíc cena za Ponte Vecchio, což je složité GPU tvořené velkým množstvím čipletů, je hodně vysoká, takže započítání jeho tržeb s předpokladem, že jde o tržby za herní grafiky, výrazně nafouklo odhadnutý počet prodaných grafik Arc.

Po této korekci už vychází podíly o dost jinak. Místo původně uváděných 9 % na samostatná GPU Intel teď už připadá jen podíl okolo 6 %. To je stejný podíl jako v třetím kvartálu a o něco lepší než před rokem (Q4 2021: 5 %). Pro AMD i po této korekci zaokrouhlený podíl vychází na 9 %, rozdíl ale znamená, že podíl grafik Nvidia je větší, než se mínilo – byl ve čtvrtém kvartále na 85 %. Tato čísla platí pro trh s desktopovými kartami a samostatnými GPU pro notebooky dohromady.

bitcoin školení listopad 24

Tržní podíly výrobců samostatných GPU v Q4 2022 Tržní podíly Nvidie, Intelu a AMD v samostatných GPU v Q4 2022 – opravená data, respektive odhad (zdroj: Jon Peddie Research, via: Tom's Hardware)

Dlužno říct, že ani 6 % trhu není stále pro Intel špatný výsledek. Vstup nového konkurenta na trh herních grafik se považoval za mimořádně obtížný a to je podle všeho pravda. Intel měl v této hře šanci asi díky svému dominantního postavení na trhu počítačových komponent a silné schopnosti ovlivnit výrobce PC a notebooků a dále díky tomu, že měl základ v podobě svých samostatných grafik. I s těmito dvěma pomůckami je ale to, co grafiky Arc dokázaly, dost pozoruhodný úspěch, přestože jsou technologicky, výkonově a kvalitou softwarové podpory pozadu.

Zdroj: Tom's Hardware