Už jsme tu před nedávnem probírali tržní podíly výrobců GPU, tedy Nvidie, AMD a Intelu. Zdá se, že v původní verzi článku jsme měli chybu. Psali jsme tehdy o tržních podílech samostatných grafik pro desktop, kde měly být podíly 83 % pro Nvidii a 17 % pro AMD. Toto ale nakonec není pravda. Tehdy zveřejněná a námi převzatá tabulka o samostatných GPU neplatila jen pro desktopové karty, ale celkově pro samostatná GPU, tedy v součtu pro desktopové a notebookové přídavné grafiky.
Teď máme opravená čísla, podle kterých je to pro Radeony o trošku lepší (i když jejich podíl zůstává nízký). Možná ještě zajímavější je ale to, že JPR teď uvádí i čísla přímo o počtech prodaných karet. Co myslíte, kolik se prodalo v posledním kvartálu karet GeForce a kolik Radeonů?
Prodeje desktopových samostatných grafik
Jon Peddie Research teď totiž zveřejnila další čísla pro „AIB“, tedy přídavné karty do PC, což už jsou jen desktopové samostatné grafiky. Asi ne úplně překvapivě se ukazuje, že v desktopu má AMD o něco vyšší tržní podíl, byť stále výrazně minoritní a naopak na druhou stranu v noteboocích má zřejmě ještě méně než těch 17 % (tuto oblast má Nvidia zdá se ovládnutou téměř monopolně).
Podle Jon Peddie Research ve třetím čtvrtletí podíl grafických karet GeForce v desktopu byl 79 % a podíl grafik (samostatných) Radeon pro desktop 21 %. Jinde JPR uvádí nezaokrouhlenou hodnotu pro Nividii 78,2 % (možná by AMD mohlo mít někde okolo 21,0–21,4 % zaokrouhlených dolů a zbylé půlprocento by mohl být Intel?). Pro AMD jde o mírné zlepšení, protože v druhém kvartále byl podíl prý 80 % ku 20 %. Proti loňsku je to naopak horší, v Q2 2020 bylo AMD na o něco vyšším podílu 22 %.
Zatímco Nvidii stoupl prodej v Q3 proti Q2 o 9,3 %, Radeonů se prý v Q3 prodalo o 17,7 % více. Meziroční nárůsty byly o 27,1 % pro Nvidii a o 20,8 % pro AMD, což odpovídá tomu, že AMD má teď v Q3 2021 pořád nižší podíl než před rokem, byť si mezičtvrtletně trochu polepšilo.
Nvidia si teď nicméně už docela dlouho drží podíl okolo 80 %, zatímco v uplynulých letech se Radeonům místy podařilo stlačit ji „jen“ na 70 %. Těžko říct, zda se to AMD zase někdy povede, nemluvě o tom, že by se podívalo na nějaký vyšší podíl. AMD se možná spíš musí bát, aby vstup Intelu na tento trh, kdy začne soutěžit o prodeje nyní jdoucí Nvidii a AMD, neubral hlavně z jeho tržního podílu, zatímco Nvidia si své podrží.
Počty prodaných grafik jsou hodně vysoké
Jon Peddie Research uvádí ale také další zajímavý údaj, totiž počty prodaných samostatných grafik. Ty jsou jak asi tušíte na velkém vzestupu mimo jiné díky kryptobublině. pro desktop v posledním čtvrtletí. Prodeje samostatných grafických karet/GPU pro desktop byly v třetím kvartále údajně o 25,7 % vyšší, než ve stejném období před rokem.
Prodává se jich také relativně víc než dříve ve vztahu k počítačům. Na jedno PC připadá teď více samostatných GPU než před rokem, protože prodeje procesorů narostly meziročně jen o 16,6.%. Mohlo by to znamenat, že se zvyšuje „promořenost“ desktopových počítačů samostatnými (zejména herními?) grafikami, ale část z tohoto nárůstu asi dělá právě ta kryptotěžba a prodeje karet kryptotěžařům. Možná je to dokonce i větší část tohoto nárůstu.
V absolutním počtu se údajně grafických karet pro desktop prodalo ve třetím čtvrtletí 12,7 milionu, z čehož by těch 79 % pro Nvidii mělo dělat prakticky přesně 10 milionů kusů (a pár drobných) – Nvidia tedy prodala 10 milionů karet GeForce (případně Quadro a Titan). A desktopových Radeonů a Radeonů Pro se prodalo 2,7 milionu kusů.
V druhém kvartálu byly prodeje údajně 11,47 milionu grafik (9,176 milionu pro Nvidii, 2,294 milionu pro AMD). Před rokem byly podle grafů JPR prodeje samostatných grafik jen asi 10 milionu kusů za kvartál a podle procentních podílů by to mělo být cca 7,8 milionu GeForce, 2,2 milionu Radeonů.
Za grafické karty se během tří měsíců utratilo 13,7 miliardy dolarů…
Celkové tržby, které prodej těchto grafik v třetím kvartálu vytvořil, byly prý 13,7 miliardy dolarů. Toto samozřejmě nejsou jen příjmy výrobců GPU, ale tržby výrobců grafik, takže je v tom i cena PCB, pamětí a dalších komponent. A jejich marže plus asi marže distributorů a prodejců.
…průměrně za víc jak 1000 dolarů
Bohužel z toho také triviální matematickou vychází, není-li někde chyba, že průměrná koncová cena grafické karty pro desktop byla teď třetím kvartálu přes 1000 $ (vycházelo by to na ~1079 $), což je stěží uvěřitelná věc, viděno normálníma očima. Ale teď v době kryptoměnové bubliny a výrobní krize v polovodičovém průmyslu asi bohužel dost normál…
Zdroj: Jon Peddie Research