Tři měsíce zase utekly jako voda a tak je tu zase nejnovější kvartální pohled do toho, jak se vyvíjí boj trh herních grafik. Analytická firma Jon Peddie Research, která zpracovává informace o tržních podílech GPU, teď zveřejnila statistiku za poslední čtvrtletí (říjen až prosinec) roku 2020, takže se můžeme podívat, jak se výrobcům grafik vedle na začátku éry nových architektur Nvidia Ampere a AMD RDNA 2, kdy ovšem také panovaly velké problémy s dostupností těchto nových karet.
Jon Peddie Research uvádí, že v posledním kvartálu loňského roku zaznamenal 12,4% nárůst v prodejích GPU a růst proti stavu v třetím čtvrtletí byl dokonce o 20,5 %. To na první pohled působí optimisticky, ale vypadá to, že se tím míní hlavně GPU už integrovaná v procesorech pro PC a notebooky, které početně násobně převažují nad samostatnými GPU. V Q4 2020 se jinými slovy prodávaly silně PC, notebooky a Chromebooky kvůli Vánocům, ale také kvůli COVIDovým a karanténním důvodům. Nárůst prodejů PC byl proti roku 2019 o víc jak třetinu (+35,76 %) a proti třetímu čtvrtletí o 30,25 %.
V samotných herních grafikách to naopak podle všeho byla bída. JPR totiž uvádí, že prodeje „desktopových přídavných grafických karet“ klesly proti třetímu kvartálu o 3,9 % a musely tím pádem být i horší, než před rokem (snad cca o 10 až 15 %?).
Dobře to asi ilustruje údaj, který JPR tradičně uvádí: poměr prodaných GPU k prodaným počítačům. V třetím kvartále 2020 byl ještě 122 %, tedy 1,22× GPU na jedno PC. To znamená, že v průměru cca 22 % počítačů mělo víc než jedno GPU (reálně to samozřejmě bude složitější, budou i nějaká PC s třemi, čtyřmi GPU), což velmi zhruba ukazuje podíl PC, které mají samostatné GPU navíc k integrované grafice, pokud si tedy odmyslíme sestavy s procesorem bez integrované grafiky, které toto číslo umělo snižují.
V čtvrtém kvartále tento poměr prodaných GPU k prodaným PC výrazně klesl a byl už jen 113 %. Počet počítačů s druhou (samostatnou přidanou k integrované) grafikou tedy o hodně klesl. Nedostupnost nových GPU se tedy opravdu reálně projevovala, toto je doklad. Před rokem v Q4 2019 bylo toto číslo dokonce 130 %, takže poměr samostatných grafik proti všem prodaným PC stoupl dost výrazně (i tehdy, když budeme předpokládat, že část z toho je třeba větší podíl Ryzenů bez integrované grafiky proti procesorům Core, které iGPU mají).
Podíly všech GPU
Že v Q4 byly samostatné grafické karty a celkové prodeje všech i integrovaných GPU něco úplně jiného, ukazuje celková statistika. Podle JPR výrazně narostl Intel. Údajně dodal na trh o 33,2 % více GPU nebo procesorů s grafikou, než ve třetím kvartálu, a jeho podíl stoupl ze 62 % minule na 69 %. Je pravda, že něco málo mohlo Intelu dodat to, že začal konečně nabízet první samostatná GPU, ale ta asi budou hodně minoritní, ten velký nárůst prodejů bude určitě hlavně o iGPU v procesorech.
Nvidia v tomto celkovém (a v jejím případě jen samostatném) počítání zaznamenala pokles prodejů o 7,3 % proti třetímu kvartálu a její podíl klesl z 19 % na 15 %, zejména kvůli tomu, že celý koláč se hodně zvětšil těmi integrovanými Intely. AMD docílilo nějakého nárůstu, jeho prodeje GPU šly nahoru o 6,4 %, ale nestačilo to na to, aby mu také neklesl tržní podíl – z 19 % v Q3 šlo dolů na 17 % v Q4. Jak hned uvidíme, AMD také pravděpodobně narostly jen prodeje integrovaných grafik, tedy procesorů APU s grafikou, ne prodeje samostatných karet. U těch mělo zřejmě výrazný pokles.
Podíly jen samostatných grafických karet
V samostatných GPU Intel podle Jon Peddie Research ještě neuzmul výrazný podíl a zatím ho se zaokrouhlením uvádí na „0 %“ (což se ale není co divit, notebooků s Iris Xe Max je zatím pár). Jak už víme, celkově trh se samostatnými GPU klesl, méně tím ale utrpěla Nvidia a pokles prodeje Radeonů musel být větší.
Tržní podíl Nvidie v samostatných GPU totiž dosáhl 82 % proti 80 % v minulém kvartále a podíl AMD klesl z 20 % na 18 %. To je pravděpodobně jeho nejhorší výsledek (z pohledu Nvidie zase nejlepší) v posledních dvou dekádách, respektive dorovnává to „rekord“ z roku 2015, kdy se AMD propadlo také na 18 % (tehdy k tomu možná přispěl dojezd z první kryptotěžební horečky, která zasáhla zejména AMD).
Poměr sil se tedy ještě víc vychýlil na stranu Nvidie. V momentální situaci, kdy se grafiky dají špatně sehnat, to možná nemusí přesně odpovídat tomu, jaké by byly preference v momentě, kdy by obě konkurenční nabídky byly normálně skladem v obchodech (a také je pravda, že nové Radeony se v průběhu kvartálu začaly prodávat později, než nové GeForce). Ale tak jako tak bude mít po případném odeznění krize AMD problém s tím, že má zase horší pozici z pohledu zastoupí grafik mezi hráči…
Jakou (samostatnou) grafickou kartu byste teď koupili, kdyby bylo všechno dostupné a mohli jste si vybrat?
Zdroj: Jon Peddie Research