Tržní podíly výrobců GPU v Q4 2017: velký nárůst Radeonů, čísla k vlivu kryptoměn

27. 2. 2018

Sdílet

Ilustrace - grafické karty Nvidia a AMD, tržní podíly Autor: ExtraHardware / Cnews
Ilustrace - grafické karty Nvidia a AMD, tržní podíly

Opět utekly tři měsíce a nastala doba, kdy mívá analytická firma Jon Peddie Research obvykle hotové své zprávy o aktuálních poměrech sil mezi výrobci GPU. Tentokrát jde o čísla za poslední čtvrtinu roku 2017 (Q4 2017), což je období provázené obvykle silnými předvánočními prodeji. V tomto případě bylo zřejmě atypické vlivem poptávky ze strany těžařů kryptoměn. Těžaři silně nakupovali v Q3; v Q4 zdá se ze začátku jejich poptávka tak vysoká nebyla, pak však explodovala na samém konci roku. Pro připomenutí, v předchozím třetím kvartále byla situace taková, že Intel ztratil poměrně dost podílu, AMD ztratilo o něco míň a na úkor obou firem posilovala Nvidia. V Q4 se ale vývoj otočil jiným směrem, ztratil Intel a Nvidia a posilovalo AMD. Jon Peddie Research bohužel přestal do zdarma přístupné tiskové zprávy zahrnovat některé detaily, které byly dříve dostupné, takže tentokrát nebudeme mít tolik detailů o tom, co se v kvartále dělo. To hlavní ale stále sděleno bylo.

Územní zisky pro AMD, ztráty pro ostatní

Podle statistiky JPR ve čtvrtém kvartále stouply firmě AMD prodeje GPU a procesorů s integrovanou grafikou o 8,08 % kusů proti tomu, co měla v Q3. U Nvidie prodeje naopak mezikvartálně poklesly o 6,0 % a Intel si pohoršil o 1,98 %. S tržními podíly to zahýbalo následovně: Integrované grafiky Intelu stále vedou s velkým přehledem a drží 67,4 % trhu (ovšem v Q3 to bylo 67,8 %). Druhá je Nvidia se svými pro změnu jen samostatnými grafikami, její podíl ale klesl z minulých 19,3 % na „jen“ 18,4 % v Q4 2017. AMD se z minulých 13,0 % zvedlo na 14,2 %. Přes zlepšení je ale stále poslední, což mimo jiné ukazuje, že v prodejích procesorů APU má co dohánět, jelikož jeho integrovaných i samostatných GPU se dohromady prodalo méně, než samostatných GPU Nvidie (pravda, Ryzeny s GPU se teprve dostávají na trh). Před rokem v Q4 2016 na tom AMD bylo o něco málo lépe, mělo podíl 14,4 %.

Tržní podíly AMD, Intelu a Nvidie na trhu všech GPU za Q4 2017 (Zdroj: Jon Peddie Research) Tržní podíly AMD, Intelu a Nvidie na trhu všech GPU za Q4 2017 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Celý kvartál byl jak už bylo řečeno na GPU o něco horší než ten třetí (zhoršení prodejů bylo o 1,5 %), ovšem pokles byl i pokud se porovnává se stejnou dobu o rok dříve. Celkově se GPU prodalo o 4,8 % méně než v Q4 2016, přičemž desktopové grafiky si pohoršily o 2 % a notebookové rovnou o 7 %. Jinými slovy, ačkoliv zuřila kryptománie, celkové prodeje se proti roku 2016 nezvedly. Posílily totiž jen desktopové samostatné grafiky (v Q4 2017 proti Q4 2016 se jich prodalo o 9,7 % víc), ale tento bonus byl utopen v poklesu prodejů u všeho ostatního. Pro srovnání, podle JPR prodeje celých počítačů coby měřítko meziročně poklesly jen o 0,15 %, mezikvartálně (mezi Q3 a Q4) ale vzrostly o 5,93 %. GPU se tedy v porovnání s PC prodávala o něco hůře.

Vliv těžby: horníci prý koupili přes tři miliony grafik

Zajímavé je, že i prodeje těch desktopových grafik mezikvartálně (Q4 proti Q3) klesly, a to o 4,6 %. To asi znamená, že kryptopoptávka v posledním kvartálu nedosáhla stejné úrovně jako špička v třetím čtvrtletí. JPR jako důvod uvádí také, že hráči nákupy grafických karet asi výrazně omezili kvůli zvýšeným cenám.

Demo těžení s osmi GPU na desce ASRock H110 Pro BTC+ Demo těžení s osmi GPU na desce ASRock H110 Pro BTC+ (jaro 2017)

Podle Jon Peddie Research z těžby kryptoměn nejvíce vytěžilo AMD (víc konkretizováno to však není). Podle zprávy se horníkům během celého roku 2017 celkem prodaly víc než tři miliony karet za cenu okolo 776 milionů dolarů. Ovšem to je částka za celé grafiky, samotní výrobci GPU z ní měli jen zlomek, neboť jejich čipy jsou jen jednou z komponent. Těžko říct, jak přesné toto číslo bude a zda zahrnuje úplně všechny prodeje těžařům. V řadě případů třeba v maloobchodu od sebe nelze kupující nijak odlišit a je možné, že některé velké kontrakty přímo mezi kryptobarony a výrobci karet se do záznamů ani nedostaly. Pro připomenutí: celá tato statistika vychází jen z GPU určených pro osobní počítače, pracovní stanice a notebooky s procesory x86. Konzole, servery a také zařízení s procesory ARM v ní zahrnuté nejsou, tablety a chromebooky jen tehdy, pokud mají procesor x86 (tedy PC architekturu).

graficke-karty-gpu-geforce-radeon-hromada-1600

bitcoin školení listopad 24

Jak jsou na tom samostatné grafiky?

Kromě této celkové statistiky, která počítá jak samostatná, tak integrovaná GPU, má JPR už také čísla jen čistě pro desktopové grafické karty do slotu PCI Express. Také v nich se pozice AMD zlepšila proti předchozímu období, avšak Nvidia má stále velký náskok. Zatímco minule v Q3 2017 držela Nvidia s kartami GeForce 72,8 % tohoto trhu a na Radeony zbývalo 27,2 %, v poslední čtvrtině si AMD polepšilo na 33,7 % a Nvidia klesla na podíl 66,3 %. Samostatné Radeony se tedy na desktopu dostaly nad třetinový podíl, což se jim nepovedlo po tři a půl roku (od druhé čtvrtiny roku 2014).

Tržní podíly AMD a Nvidie v samostatných grafických kartách za Q4 2017 (Zdroj: Jon Peddie Research) Tržní podíly AMD a Nvidie v samostatných grafických kartách za Q4 2017 (Zdroj: Jon Peddie Research)

Alespoň část tohoto nárůstu podílu šla ale na vrub právě horníkům, pokud je pravda, že AMD mělo větší přínos z těžby kryptoměn na GPU, jak Jon Peddie Research uvádí (osobně jsem tipoval spíš, že vzhledem k větší nabídce, silnější pozici a lepší dostupnosti Nvidia na těžbě v absolutním měřítku profitovala stejně nebo víc). Je tedy otázka, jestli se tento náhlý vysoký zisk o 6,5 procentního bodu třeba stejně rychle nevypaří, když těžní bublina praskne. Nvidia kromě toho nyní chystá novou generaci grafik, která by jí mohla tržní pozice zase hodně zlepšit.