Minule to vypadalo, že se po nějaké době štěstí obrací na stranu AMD, které získalo náskok nad čipy Nvidie. Nyní ale červený tábor získané pozice opět ztratil: v celkovém počtu GPU a integrovaných GPU kleslo AMD podle analýzy z podílu 16,5 % v Q2 2014 na 14,13 % v Q3 2014. Nvidia si polepšila z 13,6 % na 14,08 %, takže podobně jako v prvním kvartále jsou nyní podíly obou firem prakticky stejné, ovšem s tím, že u Nvidie jde jen o dedikované karty, zatímco u AMD o grafické karty a zároveň i GPU v procesorech typu APU. Významně ale (už zase) posílil Intel, a to skoro o dva procentní body: z 69,9 % na 71,79 %. Ač je to při pohledu do minulosti až s podivem, společnost je teď se svými integrovanými grafikami už na dostřel tříčtvrtinového zastoupení na trhu a je otázka, zda posléze nebude stoupat ještě výše.
Tržní podíly výrobců GPU pro Q3 2014 (Zdroj: Jon Peddie Research)
Celkově v Q3 2014 trh s počítači stoupal, a to údajně o 6,9 % mezičtvrtletně. Samotných GPU šlo na trh o 8,7 % více, z čehož desktopová GPU zaznamenala růst jen o 1,9 %, ale notebooková o 13 %. Výrobci mají určitě radost, že se situace v oblasti PC zlepšuje, nicméně prodeje jsou stále o pár procent za loňskými čísly (o 2,6 %). Ačkoliv technicky vzato vedle velké trojky dále fungují i další dodavatelé (a třeba Matrox o sobě nedávno nechal vědět), jejich tržní podíl je prakticky nulový a JPR se jimi už v podstatě nezabývá.
AMD nejdou na odbyt APU pro notebooky a GPU pro desktop
Podle podrobnějších údajů pro prodeje jednotlivých firem má propad podílu AMD smíšené příčiny. Zatímco firmě se podařilo udat více APU pro desktop (10,5% nárůst proti Q2 2014), v noteboocích bylo zle, prodeje APU se propadly o 16 %. Paradoxně ale tomu bylo přesně naopak u dedikovaných karet: zde AMD prodalo o 10 % více notebookových GPU, ale dodávky karet pro stolní PC šly k zemi o hrozivých 19 %. Dohromady z toho vychází propad dodávek o 7 % (meziročně je to dokonce 24 %), v absolutních číslech AMD údajně prodalo 17,42 milionů APU a GPU.
Intel má stále jen integrovaná GPU a situace je tedy jednodušší. Firma celkově prodala o 11,6 % více procesorů s grafikou, mělo by to být 88,52 milionu kusů. To, že AMD prodalo více desktopových APU, se projevilo na výsledcích Intelu: prodeje desktopových procesorů klesly o 0,3 % (částečně by mohl být na vině i přeliv zákazníků na platformu X99 – Haswell-E totiž grafiku nemá – tento efekt ale bude asi jen malý). Vše ale víc než vykompenzovaly notebooky, kde Intel údajně prodal o 18,6 % procesorů více.
Nvidia jde nahoru, do konce roku asi předstihne AMD
Grafické karty Nvidie se jak již bylo řečeno prodávaly lépe, a platí to jak pro notebookový, tak pro dektopový segment. Lépe ale bylo ve stolních PC, kde zaznamenala pozoruhodný nárůst prodaných GPU o 24,3 %; notebooková GPU si polepšila o 3,5 %. Celkově si firma navýšila prodeje o 12,9 %, její celkové dodávky podle JPR dosáhly 17,36 milionu kusů, tedy jen o chloupek za AMD (ovšem rozdíl je zde nejspíš v pásmu chyby měření). Meziročně ale mimochodem firma ve svých dodávkách stále zaostává o 4 % (v Q3 2013 měla prodeje na kusy vyšší a držela 16,3 % trhu).
Nové GPU Tonga zřejmě prodejům Radeonů moc nepomohlo (Fotografie: Hardware.fr)
Pozoruhodné je, že Nvidia si v desktopu významně polepšila i přesto, že její očividně velmi úspěšné GPU GM204 přišlo až v samém závěru sledovaného období (19. září/septembra). Je tedy možné, že v poslední čtvrtině roku si karty GeForce povedou ještě lépe, Nvidia v absolutních prodejích překoná AMD a získá svými GPU větší tržní podíl, než jaký budou mít GPU a APU od AMD dohromady. Zabránit by tomu mohly zvýšené prodeje APU, to ale asi není příliš pravděpodobná eventualita. AMD totiž v Q4 2014 očekává celkově horší prodeje: obrat společnosti má klesnout o 10–16 %.
Zdroje: Jon Peddie Research (1, 2), TechPowerUp