Tržní podíly výrobců procesorů: Vyhrává Intel s Raptor Lake a big.LITTLE, nebo AMD a Zen 4?

13. 2. 2023

Sdílet

 Autor: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain
Trh s PC procesory je nyní v nejkatastrofálnějším stavu za posledních 30 let. Hodně z vás asi zajímá, jestli je to větší prohra pro Intel, nebo pro AMD a která značka v krizi posiluje.

Uběhla už nějaká doba od konce roku 2022, analytici-statistici už dokončili své rozbory, a konečně se tak dozvíme, jak turbulentní druhá polovina roku dopadla pro Intel a AMD coby hlavní dodavatele a konkurenty na trhu procesorů pro PC. Obě firmy hlásily velké zhoršení prodejů a finančních výsledků, takže bylo s napětím očekáváno, koho tato krize více zasáhne a oslabí. Poslední dobou se tržní podíly vyvíjely nepříznivě pro AMD, ale teď se zdá, že to nemusí být trend.

Statistiku tržních podílů výrobců procesorů pro PC (zejména tedy AMD a Intelu) dává dohromady pravidelně analytická firma Mercury Research, jejíž čísla zveřejnil web Tom's Hardware. Jak Mercury Research zdůrazňuje, čísla jsou výsledkem mimořádného období. Podle jejích dat ve čtvrtém kvartálu roku 2022, za který jsou poslední data, došlo k největšímu meziročnímu, ale i mezikvartálnímu poklesu prodeje procesorů architektury x86 zaznamenanému za posledních třicet let. Jde pravděpodobně i o nejhorší propad vůbec v historii osobních počítačů.

Q4 2022: AMD se vrátilo v desktopech

V této situaci se poněkud lépe dařilo AMD, kterému koncové prodeje zákazníkům evidentně klesly o něco méně, a tak se mu o něco zlepšil i tržní podíl proti předchozímu kvartálu. V oblasti desktopových procesorů měl Intel v Q3 2022 podíl 86,1 % a AMD 13,9 %. Ve čtvrtém kvartále ale Intel ztratil na 81,4 % proti 18,6% podílu pro AMD. V této oblasti trhu je to pohyb ve prospěch AMD také meziročně – v Q4 2021 byly podíly 83,8 % versus 16,2 %.

Podíl AMD je ale stále pod jeho novodobým maximem, které nastalo v Q3 2020 (podíl 20,1 %). Od projevení čipové krize, kdy firmě zřejmě scházely výrobní kapacity, se podíl AMD držel na nižších hodnotách a na tuto výši se už nedostal. Tedy s výjimkou druhého kvartálu roku 2022, kdy vyskočil náhle na 20,6 %. Jenže to už se asi hlásila krize a šlo o krátký výkyv daný tím, že firmu Intel zasáhly propady prodejů a redukce skladových zásob odběratelů (které teď dodávky obou firem na trh ovlivňují nejvíc) o něco dřív, než je pocítilo AMD.

AMD Ryzen 5 7600 Desktopový procesor AMD Ryzen 5 7600 (zdroj: Ľubomír Samák)

Mercury Research ve statistice uvádí také firmu VIA, respektive procesory Zhaoxin, které ale ve všech těchto obdobích podle analytiků nevylezly nad podíl „0,0 %“ (po zaokrouhlení).

V noteboocích je Intel meziročně na vzestupu

Mezikvartálně AMD posílilo také v noteboocích, ale jeho podíl je pořád nižší než před rokem, takže jde jen o částečné zlepšení a Intel je asi spokojený. Zatímco v Q3 2022 měl Intel 84,3 % trhu a AMD 15,7 %, ve čtvrtém kvartálu se to změnilo na 83,6 % proti 16,4 %. Ovšem ještě před rokem v Q4 2021 mělo AMD více než pětinu trhu (21,6 %) a Intel jen 78,4 %. V noteboocích Mercury Research Zhaoxiny vůbec neregistruje.

Historicky nejvyšší tržní podíl v noteboocích měl menší z obou výrobců v první polovině roku 2022 – v Q1 2022 se dostal na 22,5 % a v Q2 2022 dokonce na 24,8 %. Tam už ale asi platilo to, co pro desktop – šlo jen o krátký výkyv kvůli tomu, že Intel pocítil dříve přicházející krizi. Ve třetím kvartálu pak přišly u AMD razantní poklesy (sešup na zmíněných 15,7 %), které to zase vykompenzovaly.

Epyc má 17,6 % serverů

Kde Intel spokojený nebude, jsou servery. V těch AMD (velmi) lehce posílilo proti předchozímu kvartálu a opět zvýšilo svůj podíl na zatím nejvyšší číslo od uvedení Epyců na trh – drží už 17,6 % (proti 82,4 % pro Intel Xeon), zatímco v Q3 to bylo 17,5 %. Před rokem v Q4 2022 bylo přitom rozdělení ještě 89,3 % pro Intel a 10,7 % pro AMD.

Mercury Research do serverového trhu počítá i 8S a 4S systémy a síťovou infrastrukturu, zatímco AMD konkuruje hlavně nebo téměř jen v sektoru 1S a 2S serverů tradičního typu. Proto k datům Mercury Research obvykle dodává, že pokud by se počítaly jen tyto oblasti samostatně, byl by jeho podíl ještě o něco vyšší (ovšem v těch dalších nepočítaných oblastech by pak zase byl o to vyšší podíl Intelu).

Ilustrace procesoru Epyc 9004 bez kovového rozvaděče tepla 1600 Ilustrace procesoru Epyc 9004 bez kovového rozvaděče tepla (zdroj: AMD)

I s konzolemi je podíl AMD nad 30 %

Mercury Research ještě zvlášť uvádí statistiku „celkového trhu x86 procesorů“, kde došlo logicky také ke zlepšení pro AMD. To nyní podle analytiků má 31,3 % tohoto trhu proti 68,7 % pro Intel a 0,0 % pro VIA a Zhaoxin. O kvartál dříve to ještě bylo 28,5 % : 71,5 % a před rokem 25,6 % : 74,4 %. Tento podíl přes 30 % by měl být historicky zatím nejvyšší.

Pokud by se dělal průměr po jednotlivých letech, vycházel pro AMD v roce 2021 podíl 23,3 % a pro Intel 76,7 % a v roce 2022 to bylo 29,6 % a 70,4 %. Pro VIA/Zhaoxin je opět všude 0,0 %.

Pokud se ptáte, jak je možné, že toto „celkové skóre“ je vyšší než podíl na kterémkoli ze tří předtím popisovaných trhů, mělo by to být proto, že zde jsou v něm započítané ještě herní konzole, které v případě Sony PlayStation a Microsoft Xbox mají x86 procesor, ale žádná z předchozích statistik je nezahrnovala. Konzole jsou prakticky 100% pro AMD, protože v nich Intel své „želízko v ohni“ nemá. A jejich zařazení do celkového průměru proto značně zvedne skóre AMD. Pro oblast PC to není úplně relevantní.

ICTS24

Zatím těžko říct, zda AMD nynější zisky udrží a případně ještě posílí, aby se mohlo vrátit na předchozí maxima, nebo je ještě překonat. Může totiž zase jít jen o krátkodobý výkyv jako v Q2 2022. Situace je asi momentálně rozkolísaná. Prodeje firem teď neurčuje jen přirozená poptávka koncových zákazníků, ale zejména to, jak moc zrovna obchodníci, distributoři a výrobci počítačů likvidují předchozí skladové zásoby. To může asi někde převážit a zamaskovat skutečné dlouhodobé trendy.

Zdroj: Tom's Hardware